Sú bohaté na dôležité živiny, ako sú vláknina, vitamín A a draslík. Udržujú celkové zdravie a navyše skvele chutia. Zaradiť batáty či sladké zemiaky do jedálnička je dobrý nápad.
Pochádzajú zo Strednej Ameriky a radia sa medzi tropické rastliny. Ich dužina je väčšinou oranžová, no niektoré druhy ju majú žltú, iné zas fialovú. Chutia sladko.
Výživa v sladkých zemiakov
Iba jedna šálka varených batátov obsahuje:
-180 kalórií
- 0 g tuku
- 72 mg sodíka
- 41 g sacharidov
- 4 g bielkovín
Výhody batátov
1. Sú skvelé pre zdravie srdca
Sladké zemiaky sú vynikajúcim zdrojom vlákniny a draslíka. Ide o dve najdôležitejšie živiny pre zdravie srdca. Vláknina ho chráni tak, že zabraňuje vstrebávaniu tukov do krvného obehu, čím znižuje cholesterol. Draslík zas upravuje krvný tlak, uvoľňuje steny krvných ciev, takže krv môže lepšie prúdiť.
2. Chránia oči
Sú naplnené beta-karoténom, rastlinným pigmentom, ktorý dodáva sladkým zemiakom ich jasný odtieň. Podobne ako pri mrkve, ich konzumácia podporuje ostré videnie. Bojujú s voľnými radikálmi a zabraňujú poškodeniu sietnice.
3. Riadia hladinu cukru v krvi
Sladké zemiaky obsahujú zmes rôznych rastlinných zlúčenín, vďaka ktorým je cukor pod kontrolou. „Vláknina spomaľuje trávenie, čím predchádza prudkým výkyvom jeho hladiny v krvi,“ konštatovala pre eatthis.com registrovaná dietologička Sarah Alsingová. Flavonoidy a polyfenoly, ktoré sa v nich nachádzajú podporujú vstrebávanie glukózy a zlepšujú sekréciu inzulínu.
4. Podporujú imunitu
Jeden pečený sladký zemiak obsahuje 156 percent dennej potreby vitamínu A. O ňom je známe, že zvyšuje imunitnú odpoveď tela a bojuje s infekciami. Podľa National Library of Medicine môže jeho nedostatok viesť k oslabeniu imunitného systému.
5. Zlepšujú zdravie čriev
Vláknina je nevyhnutná pre dobré zdravie čriev a konzumácia sladkých zemiakov je spôsob, ako ju získať. Ak ich budete pravidelne jesť, nebudete mať problém so zápchou. Podporuje totiž správne a pravidelné vyprázdňovanie.
6. Sú všestranné a vhodné na diétu
Sladké zemiaky sú výživným zdrojom sacharidov a vhodným pokrmom pri diéte. Sú súčasťou stredomorského, bezlepkového aj rastlinného stravovania.
Napriek ich pôsobivému nutričnému profilu by sa to s ich konzumáciou nemalo preháňať. Majú totiž možné vedľajšie účinky. Čo hrozí?
1. Môžu zmeniť vašu pokožku na oranžovú
Možno to bude znieť divne, ale príliš veľa betakaroténu môže zmeniť farbu pokožky na oranžovú. Tento stav, nazývaný karotenodermia, je však neškodný a nie veľmi častý. „Aby vás postihla, museli by ste jesť asi 3 šálky sladkých zemiakov každý deň niekoľko mesiacov," poznamenala pre eatthis.com Alsingová.
2. Majú vysoký obsah oxalátov
Ľudia s obličkovými kameňmi, by mali konzumovať sladké zemiaky s mierou. Iba pol šálky totiž obsahuje 54 miligramov oxalátu vápenáteho, ktorý ich spôsobuje. Ak chcete znížiť riziko ich vzniku, pite veľa vody a jedzte dostatok vápnika, ktorý môžete získať z mliečnych potravín. „Hydratácia je najlepší spôsob, ako im predchádzať, pretože voda riedi moč a bráni chemikáliám v hromadení a tvorbe kameňov," vysvetlila Alsingová. Aj príjem vápnika je dôležitý, pretože sa viaže s oxalátmi v tráviacom systéme, takže sa vylúčia skôr sa stihnú presunúť do obličiek.