Je chutný, výživný a navyše veľmi zdravý. Pestuje sa už stovky rokov a dá sa pripraviť na množstvo spôsobov. Už ste niekedy jedli bôb?
Patrí medzi najstaršie strukoviny na svete. Pochádza zo Stredomoria a často si ho ľudia zamieňajú s fazuľou. Kedysi bol považovaný za jedlo chudobných, dnes ho majú na tanieri aj najväčší boháči. Vo vnútri jeho strukov sa nachádzajú semená, ktoré sú jeho najznámejšou jedlou časťou. Majú svetlozelenú farbu a sú primerane veľké. Čerstvý bôb pripomína hrach. Konzumuje sa surový alebo ho môžete krátko povariť. Nie je však potrebný proces namáčania. Suchý je zas podobný cíceru alebo šošovici. Zvyčajne majú rovnakú dobu varenia, konzervovania a aj podobnú nutričnú hodnotu.
Vlastnosti a zdravotné prínosy bôbu
Či už si sa rozhodnete pre konzumáciu čerstvého alebo sušeného bôbu, zvolíte si veľmi výživné a zdravé jedlo, píše sa na steptohealth.com. Prečo by ste ho mali zaradiť do svojho jedálnička?
1. Naplnený živinami
Napriek svojej malej veľkosti má bôb pozoruhodné nutričné zloženie. Je totiž zdrojom sacharidov, bielkovín a vlákniny. Obsahuje tiež značné množstvo vitamínu C, folátov, tiamínu, niacínu a draslíka.
2. Predchádzajú anémii
Jedným z minerálov, ktorý poskytuje v miernom množstve, je železo. To je nevyhnutné pri produkcii hemoglobínu, ktorý je zase zodpovedný za transport kyslíka do všetkých buniek tela. Nízke hladiny môžu viesť k anémii, ktorej symptómy sú slabosť, únava a dýchavičnosť.
3. Lepšie kardiovaskulárne zdravie
To, že strava bohatá na ovocie a zeleninu je jedným z kľúčov k zníženiu výskytu srdcových chorôb, všetci dobre vieme. Ak k nim navyše pridáte strukovinu, akou je bôb, telo sa vám poďakuje. Obsahuje totiž živiny, ktoré si poradia s vysokým cholesterolom, hladinou cukru v krvi, zápalmi a poškodením ciev.
4. Podporuje zdravé tehotenstvo
Ako potravina obsahujúca folát môže byť bôb pravidelnou súčasťou stravy tehotných žien. Táto živina pomáha predchádzať defektom neurálnej trubice, ktoré môžu viesť k vážnym ochoreniam u detí, ako je anencefália alebo rázštep chrbtice.
5. Chudne sa z neho
Je ľahko stráviteľný, má vyšší obsah vody vďaka a nízke percento tuku. Navyše v ňom nájdeme väčšie množstvo bielkovín a vlákniny. Vďaka tomu je dobrou voľbou pre tých, ktorí chcú schudnúť.
6. Zlepšuje niektoré tráviace problémy
Vďaka nerozpustnej vláknine zväčšuje objem stolice a uľahčuje jej prechod cez črevný systém. Prítomnosť bôbu v strave znižuje riziko vzniku hemoroidov a divertikulov.
Kontraindikácie bôbu
V niektorých prípadoch môže konzumácia bôbu spôsobiť problémy. Tu je pár príkladov:
Favizmus
Ide o genetickú anomáliu spôsobenú nedostatkom enzýmu glukózo-6-fosfátdehydrogenázy (G6PD). Je charakterizovaná náhlym nástupom epizód ťažkej anémie, ktoré vznikajú požitím určitých liekov alebo potravín, ako sú bôby a jeho deriváty. Sprievodné znaky sú nasledovné:
- tmavý moč
- bledosť
- žlté sfarbenie v očiach
- bolesť brucha
Ide o najbežnejší nedostatok enzýmu na svete a je bežnou poruchou v niektorých špecifických geografických oblastiach, ako je južná Európa a Ázia. Postihnutí môžu viesť normálny život, ak sa vyhnú kontaktu s pôvodcami ochorenia.
Plynatosť
V bežnej populácii môže konzumácia bôbov viesť k niektorým tráviacim problémom, ako je plynatosť. Symptómy sa zlepšia, ak človek obmedzí ich príjem, alebo spoločne s nimi konzumuje rastliny, napríklad rascu, bobkový list, mätu, cesnak a fenikel.
Takto chutia najlepšie
Čerstvý bôb je zelený a chrumkavý. V chladničke vydrží najmenej 2 až 3 dni. Sušená forma má, samozrejme, dlhšiu trvanlivosť. Bôby sú dostupné aj mrazené a konzervované. V akejkoľvek forme ide o zdravú potravinu, ktorá by mala byť súčasťou každodenného jedálnička.