Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Máte chuť na sladké, no nechcete cukor? Jedzte TOTO

(Zdroj: GettyImages)

Nedovoľte, aby vám obavy z obsahu cukru zabránili, vychutnať si chutné ovocie. Síce je sladké, no mnohé druhy ho obsahujú minimum. Ktoré si môžete vychutnať bez strachu, že z neho priberiete alebo vám vyletí cukor?

Pridaný a prírodný cukor sa pri diskusiách o výžive často zamieňajú, no nie je to to isté. Hoci ich telo metabolizuje rovnako, zdravotné účinky každého z nich sú výrazne odlišné. Prírodný cukor v ovocí obsahuje vitamíny, minerály, antioxidanty, vodu a vlákninu, teda všetky živiny podporujúce zdravie. Výskum tiež ukazuje, že ľudia, ktorí pravidelne jedia ovocie, majú znížené riziko určitých zdravotných stavov, ako sú srdcové choroby a cukrovka 2. typu. Ak sa aj vy snažíte začleniť ho do svojho jedálnička a zároveň si sledujete hladinu cukru v krvi, podľa portálu health.com môžete tieto druhy bez obáv.

1. Grapefruit

Grapefruit je tropické citrusové ovocie nabité živinami. Podľa štúdie v časopise Advances in Nutrition je silným zdrojom naringínu, polyfenolu spojeného so zníženým krvným tlakom a inzulínovou rezistenciou. Polovičná porcia grapefruitu navyše obsahuje 13 percent denného vitamínu A nevyhnutného pre celkové zdravie. Podporuje zdravé videnie a imunitné funkcie, pomáha pri tvorbe kolagénu a podporuje pevnosť kostí.

2. Černice

Černice sú bohaté na antokyány, polyfenoly zodpovedné za červené, modré a fialové odtiene. Výskum naznačuje, že ich konzumácia pozitívne ovplyvňuje hladinu glukózy v krvi.

3. Jahody

Okrem nízkeho obsahu cukru sú živiny v jahodách spojené so zlepšením kardiovaskulárnych rizikových faktorov. Polyfenoly, vláknina, vitamíny a minerály, ktoré sa v nich nachádzajú, prispievajú k zdraviu srdca. Znižujú hladiny c-reaktívneho proteínu a lipoproteínov s nízkou hustotou a celkový cholesterol.

4. Kiwi

Má nízky obsah cukru a navyše zatočí so zápchou, vďaka obsahu rozpustnej a nerozpustnej vlákniny. Tie zmäkčujú a dodávajú objem stolici, čím uľahčujú jej priechod. Metaanalýza z roku 2022 zaznamenala aj zlepšenie symptómov súvisiacich so syndrómom dráždivého čreva, ako je bolesť brucha a napätie.

5. Guava

Obsahuje značné množstvo vitamínu C, dokonca štyrikrát viac ako pomaranče. Je to silný antioxidant, ktorý zmierňuje symptómy bežného prechladnutia.

6. Maliny

Maliny sú bohatým zdrojom vlákniny a polyfenolov, ktoré majú pozitívny vplyv na vstrebávanie cukru v tele, zabraňujú vzniku chronických ochorení. Ich konzumácia znižuje v tele zápal, čo je kľúčový prispievateľ k nástupu chronických stavov, ako je diabetes 2.

7. Marhule

Popíjanie nápojov nie je jediný spôsob, ako zostať hydratovaný, k hydratácii prispieva aj konzumácia ovocia s vysokým obsahom vody. Marhule jej obsahujú približne 86 percent, vďaka čomu sú výživné a hydratačné. Hydratácia premasťuje a chráni kĺby a tkanivá, odstraňuje odpad z tela a pomáha regulovať telesnú teplotu. Dehydratácia je spojená so zdravotnými stavmi, ako sú gastrointestinálne poruchy.

8. Paradajky

Hoci sa paradajky často považujú za zeleninu, v skutočnosti ide o ovocie. Lykopén je karotenoid, ktorý im dodáva oranžovú a červenú farbu. Pôsobí ako antioxidant, chráni bunky pred poškodením. Znižuje tiež riziko rakoviny prostaty.

9. Citróny

Citróny sú nabité flavonoidmi, prírodnými zlúčeninami s blahodarnými zdravotnými účinkami. Ovplyvňujú mnohé aspekty metabolizmu, najmä to, ako telo reguluje glukózu a tuk. Chránia pred poškodením buniek a teda aj pred chronickými ochoreniami.

10. Avokádo

Konzumácia jedného avokáda denne znižuje telesnú hmotnosť. Má vysoký obsah antioxidantov a jeho konzumácia má protizápalové účinky. Ak ním nahradíte nasýtené tuky, znížite hladinu triglyceridov a aj cholesterol.

Viac o téme: JahodyCukorParadajkyGrapefruitKiwiMarhuleMalinyAvokadoCitronyVysoky cukorPrirodny cukorGuavaCernice
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9