Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Ak túto zeleninu prevaríte, konzumujete ju zbytočne!

(Zdroj: GettyImages)

Obsahuje vitamíny, minerály, živiny a antioxidanty, ktoré podporujú zdravie mozgu, srdca a očí. Upokojuje nervy, znižuje krvný tlak a zápal, spevňuje kosti. Deťmi často nenávidený a pritom tak zdravý. Prečo by mal byť špenát súčasťou nášho jedálnička?

Najviac ho asi preslávil Pepek námorník. Tomu po jeho konzumácii narástli svaly a zdolal každý problém. Špenát je naozaj jednou z najuniverzálnejších listových zelených zelenín. Výborne chutí, či už je varený, dusený, alebo čerstvý. Môžete ho pridať do smoothies, jesť ako súčasť šalátu, napariť ako prílohu, rozmixovať do praženice či pridať do omelety. Benefitom jeho konzumácie je to, že má minimum kalórií, takže ho môžete jesť vo veľkom. Prečo by teda nemal chýbať na vašom tanieri? Podľa health.com sú na to tieto dôvody:

1. Pomáha riadiť krvný tlak

Špenát je zdrojom dusičnanov. Otvárajú krvné cievy, zlepšujú prietok krvi a zmierňujú stres.

2. Chráni pred chorobami

O špenáte je známe, že spôsobuje nerovnováhu antioxidantov a voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky. Zvyšuje sa tak riziko niektorých chronických ochorení, vrátane rakoviny, srdcových chorôb a cukrovky 2. typu.

3. Je zdrojom antioxidantov

Špenát poskytuje flavonoidy, ktoré znižujú zápaly a chránia pred chorobami. Tieto zlúčeniny chránia telo pred vznikom rakoviny, srdcovými a zápalovými ochoreniami.

4. Je plný živín

Špenát je plný živín, hoci má nízky obsah kalórií. Je naplnený vitamínom A, C, K. Nájdeme v ňom aj folát, vitamín B, ktorý pomáha pri tvorbe červených krviniek a DNA. Dodáva tiež železo, horčík, draslík, vápnik a malé množstvo ďalších vitamínov B.6

5. Podporuje zdravie očí

Luteín, antioxidant v špenáte, môže znížiť riziko vekom podmienenej degenerácie makuly. Toto ochorenie oka rozmazáva ostré centrálne videnie nevyhnutné na čítanie a šoférovanie.

6. Znižuje riziko kognitívneho poklesu

Protizápalové účinky špenátu z neho robia kľúčového kandidáta na ochranu kognitívneho poklesu súvisiaceho s vekom. Jedna štúdia odhalila, že pozorovaní, ktorí konzumovali jednu až dve porcie zelenej listovej zeleniny denne, mali rovnaké kognitívne schopnosti ako ľudia vo veku o 7,5 roka mladší ako oni.

Výživa špenátu

Špenát má nízky obsah kalórií a približne 91 percent jeho hmotnosti tvorí voda. V jednej šálke surového špenátu nájdeme:

- 6,9 kalórií
- 0,117 g tuku
- 23,7 miligramov sodíka
- 1,09 g sacharidov
- 0,66 g vlákniny
- 0 g cukru
- 0,858 g bielkovín

Pozor na prípravu

Začlenenie špenátu do surových a varených jedál môže maximalizovať jeho zdravotné prínosy. Vyhnite sa však prevareniu tejto listovej zelenej zeleniny. Niektoré dôkazy naznačujú, že v surovom stave si zachováva najviac luteínu. Podľa výskumu, príprava špenátu v mikrovlnnej rúre je  najlepším spôsobom, ako zachovať vitamín K. Blanšírovanie výrazne znižuje obsah vitamínu C, zatiaľ čo dusenie zeleniny je najlepší spôsob, ako ho zachovať.

Viac o téme: SpenatVitamin CLutein
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9