Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Zeler má afrodiziakálne účinky a zvyšuje potenciu, ale POZOR: Nie je vhodný pre každého!

(Zdroj: GettyImages)

Niektorí ho milujú, iní ho nemôžu ani cítiť. O tom, že zvyšuje potenciu, vedeli aj egyptskí faraóni. Rimania ho považovali za afrodiziakum. Aké výhody má ešte zeler?

Ľudia ho poznajú pre jeho široké využitie v kuchyni a aj v alternatívnej medicíne. Jeho vôňa a chuť z neho robí skvelý doplnok do šalátov, polievok a iných receptov. Má nízky počet kalórií a vysoký obsah živín, ktoré prispievajú k lepšiemu zdraviu a chudnutiu. Na rozdiel od iných druhov zeleniny mu neprekážajú vyššie teploty pri varení a nestráca tak výživné látky, píše sa na steptohealth.com. Prečo by sa mal stať súčasťou vášho jedálnička?

1. Neobsahuje tuk, a teda ani cholesterol

Jedným z dôvodov, prečo sa zeler tak často odporúča na konzumáciu, je vysoký obsah vody a skutočnosť, že neobsahuje tuk a cholesterol. Jeho pravidelná konzumácia znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

2. Nájdeme v ňom veľa vitamínov a minerálov

Jedna skvelá vec na zeleri je, že obsahuje takmer všetky vitamíny a minerály, ktoré telo potrebuje.

Nájdeme v ňom tieto vitamíny:
- vitamín A
- vitamíny B-komplexu
- vitamín C
- vitamín E
- folát

a minerály:
- draslík
- sodík
- vápnik
- zinok
- magnézium
- železo
- síra
- fosfor
- meď
- silica

3. Zeler poskytuje esenciálne oleje

Napriek vysokému obsahu vody v ňom nájdeme aj esenciálne oleje s antibakteriálnymi a diuretickými vlastnosťami. Patria sem látky ako:
- apiol
- limonene
- psoralen
- apiin

Často sa používa na liečbu ochorení obličiek a tiež na boj proti bakteriálnym infekciám.

4. Je bohatý na antioxidanty

Vysoký obsah fytonutrientov zo zeleru robí aj skvelého spojenca proti vážnym poruchám, ktoré sú spôsobené negatívnymi účinkami voľných radikálov. Pôsobia ako ochranná bariéra proti znečisťujúcim látkam z prostredia, znižujú usadzovanie cholesterolu v tepnách. Okrem toho sú dobrým zdrojom flavonoidov, antioxidantov, ktoré sa spájajú s prevenciou a liečbou kardiovaskulárnych porúch a rakoviny.

5. Pôsobí protizápalovo

Flavonoidy v zelerových esenciálnych olejoch majú protizápalové vlastnosti, ktoré sú užitočné pri liečbe chronických ochorení, ako je dna a artritída. Tieto látky spolu s obsahom vitamínov a minerálov stimulujú aj obnovu buniek a spojivových tkanív.

6. Zlepšuje trávenie

Zelerový čaj sa po stáročia používa ako liek na tráviace problémy, pretože bojuje proti zápalom, znižuje plynatosť a tlmí bolesť. Jeho vlastnosti podporujú tvorbu slín a žalúdočných štiav, takže je ideálny pre ľudí, ktorí majú slabú chuť do jedla alebo pomalé trávenie.

7. Obsahuje vlákninu

Aj keď neobsahuje veľa vlákniny, je dôležité si uvedomiť, že aj to malé množstvo zvyšuje dennú potrebu tela. Hrá hlavnú úlohu v celkovom zdraví, bez nej má človek vážne problémy s vylučovaním odpadu a stratou prebytočného tuku. Keď jej má dostatok, zlepšuje zdravie tráviaceho systému a podporuje odstraňovanie prebytočného cholesterolu.

Kontraindikácie zeleru

Keďže obsahuje glukozid, konzumácia zeleru sa neodporúča tehotným ženám, zvyšuje totiž riziko potratu. Taktiež by sa nemal jesť v nadmernom množstve, pretože môže zmeniť funkciu gastrointestinálneho traktu. Aby ste využili všetky jeho výhody, je najlepšie jesť ho surový. Ak vás trápia bolesti žalúdka, popíjajte zelerový čaj.

Viac o téme: ChudnutieCholesterolPotenciaZeler
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9