SUPERPOTRAVINA pre životne dôležitý ORGÁN: Črevá PROFITUJÚ hlavne z tohto ovocia!

16.01.2021

Avokádo sa radí medzi superpotraviny s množstvom zdravotných výhod. Okrem toho, že je chutné a zdravé pre srdce, vyniká obsahom zdravých tukov a vlákniny. Má však aj ďalšie výhody, pre ktoré by sa malo stať súčasťou jedálnička.

Vplyv na zdravie čriev

Nová štúdia vedcov z University of Illinois Urbana-Champaign naznačuje, že avokádo prospieva aj tráviacemu traktu, ako sa píše na medicalnewstoday.com. Podľa výskumníkov, konzumácia tohto ovocia každý deň, zlepší celkové zdravie čriev. 

Čítajte tiež: Vzhľad PREZRADÍ viac, ako si myslíte: Tieto ČASTI tela odhalia CHOROBY a zdravotný stav

„Vedeli sme, že avokádo zasýti a pomáha pri chudnutí, aj to že znižuje koncentráciu cholesterolu v krvi. No nevedeli sme, ako ovplyvňuje črevný mikrób,“ konštatovala vedúca štúdie Sharon Thompsonová.

Výskumu sa zúčastnilo 163 účastníkov vo veku od 25 do 45 rokov. Vedci ich rozdelili do dvoch skupín. Počas 12 týždňov jedna skupina konzumovala denne jedno avokádo ako súčasť iného jedla. Druhá skupina jedla podobné pokrmy, ale bez avokáda. Všetci testovaní poskytovali počas 3-mesačného obdobia štúdie vzorky krvi, moču a stolice. Štúdia nakoniec ukázala, že konzumácia avokáda vedie k väčšej prítomnosti zdravých mikróbov v žalúdku a črevách. Navyše, ľudia, ktorí ho konzumovali, vylúčili stolicou o niečo viac tuku. 

„Keď budete jesť avokádo každý deň, vaše črevá sa vám poďakujú,“ uviedla Thompsonová.

Ako dodala, črevnému systému prospieva aj strava s vysokým obsahom vlákniny, brokolica, artičoky, strukoviny ako je cícer a šošovica.

Aké sú výhody konzumácie avokáda?

  • Avokádo znižuje chuť do jedla a napomáha chudnutiu. Je dostatočne jemné a môžete ho pridať do slaných aj sladkých jedál.
  • Obsahuje vysokú hladinu folátu, ktorý pomáha znížiť riziko depresie.
  • Vďaka vláknine, ktorú obsahuje, chráni pred chronickými ochoreniami, ako sú ischemické choroby srdca, mŕtvica, hypertenzia, cukrovka.
  • Znižuje krvný tlak a hladinu zlého cholesterolu.
  • Zabraňuje zápche, udržiava zdravý tráviaci trakt, znižuje riziko rakoviny hrubého čreva.
  • Obsahuje vitamín K, takže podporuje zdravie kostí. Zvyšuje absorpciu vápnika, pôsobí preventívne proti osteoporóze a zmierňuje príznaky artritídy.
  • Vďaka antioxidantom je skvelou prevenciou pred Alzheimerovou chorobou, podporuje činnosť mozgu aj pamäť.
  • Má blahodarný účinok na pleť. Maska z avokáda stimuluje tkanivo a chráni pokožku pred voľnými radikálmi.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie avokádo črevo potravina

16.01.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia