Odborníčka varuje: Takto si môžeme konzumáciou POTRAVÍN poškodiť telesné ORGÁNY!

10.06.2020

Blížiace sa leto prináša so sebou aj nebezpečenstvo rozličných potravinových (alimentárnych) nákaz. Aj preto je podľa odborníkov veľmi dôležité, ako teraz uchovávame, či upravujeme pokrmy.

Ak ich skladujeme pri nesprávnej (vyššej) teplote, dochádza v nich k množeniu mikroorganizmov, kazeniu a v prípade, že sa v nich nachádzajú choroboplodné mikroorganizmy, je aj vysoké riziko vzniku alimentárnych ochorení. 

Čítajte tiež: Blížiaci sa INFARKT spoznáte na záchode: Znak pri MOČENÍ ako signál

„Každá potravina má určené ideálne podmienky skladovania, ide najmä o teplotu a vlhkosť vzduchu. Je ich nutné dodržiavať v každom ročnom období, nielen v lete, aj keď vtedy sú podmienky uchovávania potravín najobtiažnejšie. Preto je v súčasnosti i v blížiacich sa teplých letných dňoch dôležité nenakupovať väčšie množstvo potravín a pri príprave pokrmov dbať na ich čerstvosť. Pokrm, pripravený z čerstvých potravín, je nielen zdravší, ale aj chutnejší," zdôrazňuje MUDr. Sedliačiková.

Hygiena nadovšetko

Leto prináša so sebou aj dostatok zeleniny a ovocia. Z hľadiska ozdravenia výživy je to veľmi vítané. Horšie je ale to, že často sa konzumuje bez dostatočného a dôkladného umytia. Napr. aj taký melón môže byť rizikový. Najmä keď deti oblizujú sladkú šťavu z rúk a do zažívacieho traktu sa dostanú aj baktérie zo špinavého povrchu melóna, prípadne aj z nedôkladne umytých rúk. Jedna z najdôležitejších rád je v súčasnosti i budúcnosti prísne dodržiavať zásady osobnej hygieny, najmä časté a dôkladné umývanie a dezinfekcia rúk.

Pozor na plesnivé potraviny

V lete v teplom a vlhkom prostredí sú vytvorené vhodné podmienky aj na rast plesní. Niektoré z nich produkujú mykotoxíny (jedovaté produkty plesní), ktoré môžu poškodiť rôzne orgány, najmä však pečeň, obličky, slezinu, krvný systém a nervový systém, preto nikdy nekonzumujte plesnivé potraviny.

Aby sa cestovanie neskomplikovalo

Veľmi dôležitú úlohu má aj dodržiavanie pitného režimu, teda dostatočný príjem tekutín. Vhodná je pitná voda, pramenité a minerálne vody, radšej nesýtené a rôzne ovocné a bylinkové čaje. Vystríhajte sa však pitiu vody z neznámeho zdroja. V prípade väčších strát vody potením, pri fyzickej námahe i pri letných horúčavách, je potrebné príjem tekutín zvýšiť. A ešte jedna rada: v lete počas dlhých ciest nekonzumujte rýchlo sa kaziace potraviny – bryndzu, majonézové šaláty, šľahačkové zákusky a pod., aby sa vaše cestovanie neskomplikovalo a nepokazili ste si prípadnú dovolenku.

Fotogaléria


Tagy:
potraviny leto zdravie otrava nákaza

10.06.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: Tlačová správa

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia