Tradičná medicína našich babičiek: Kráľ medzi polievkami, vývar posilní aj srdce!

11.02.2019

Máte radi vývar? Naši predkovia si ho naordinovali vždy, keď sa cítili oslabene alebo ich kvárila choroba. Verili, že telo opäť postaví na nohy. Aj podľa vedcov je vývar z kostí dobrý pre naše zdravie. Látky v ňom obsiahnuté môžu byť cenným benefitom pre srdce a cievny systém.

Vývar má medzi konzumentmi polievok svoje kráľovské miesto a gazdinky naň nedajú dopustiť. Mnohí ľudia veria, že má toto jedlo povzbudzujúce účinky a dobíja unavené telo energiou. Vývar je bohatý na mastné kyseliny, vitamíny A a K, ale tiež stopové prvky ako selén, zinok, mangán a železo.

Čítajte viac: Zabijak baktérií? Táto polievka je vraj oveľa silnejšia ako antibiotiká

Keďže kosti obsahujú kolagén, niektorí ľudia tiež veria, že pravidelná konzumácia vývaru zlepšuje stav pokožky a kĺbov. Podľa Medicalnewstoday.com sa však kolagén v tráviacom trakte rozkladá na aminokyseliny, ktoré neovplyvňujú stav kože ani kĺbov. To ale nie je dôvod na to, aby sa reputácia vývaru v očiach konzumentov zhoršila.

Elixír pre oslabené srdce a cievy

Štúdia, ktorá sa objavila v odbornom magazíne Journal of Agricultural and Food Chemistry, oprašuje slávnu povesť obyčajného domáceho vývaru. Vedci sa domnievajú, že počas dlhého varenia sa z kostí a okolitých tkanív uvoľňujú dôležité výživné látky, ktoré prospievajú nášmu srdcu.

Z kostí sa uvoľňujú proteíny, ktoré sa ďalej štiepia na špeciálne peptidy schopné regulovať procesy kardiovaskulárneho systému. Ľudské telo ich dokáže využiť v podobe zdravotného benefitu – môžu znižovať krvný tlak a tiež zmierňovať zápalové procesy súvisiace so srdcom a cievami.

Peptidy mali v laboratórnych podmienkach schopnosť blokovať pôsobenie enzýmov, ktoré sa podieľajú na rozvoji niektorých srdcovo-cievnych ochorení. Vedci predpokladajú, že peptidy dokážu prenikať cez črevnú stenu až do krvného obehu. Výsledkom ich pôsobenia by mohlo byť napríklad zmiernenie prejavov aterosklerózy, ale tiež všeobecná prevencia srdcovo-cievnych ochorení.

 

 

Fotogaléria


Tagy:
vývar z kostí

11.02.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia