Viac než len jesenná dekorácia: Účinky gaštanov na ľudské telo, ktoré ohromujú!

08.10.2018

Vôňa gaštanov patrí k jesenným dňom rovnako ako padajúce lístie zo stromov či prvé prechladnutie. Sú však viac než len ozdobou a jesennou dekoráciou! Pokojne by mohli byť aj súčasťou domácej lekárničky. Ak sa vám len pri pomyslení na horúce pečené gaštany zbiehajú slinky, je tu dobrá správa pre vás!


Teraz si prídu na svoje hlavne milovníci pečených gaštanov! Považujú sa nielen za lahodnú pochúťku, ale zároveň sú pomocníkmi pri mnohých zdravotných problémoch. Je najvyšší čas využiť toto jesenné obdobie a vychutnať si liečivú silu gaštanov.

Už pred dvetisíc rokmi boli každodennou súčasťou v jedálničku u Grékov a neskôr Rimanov, ktorí gaštany považovali za potraviny s podobným využitím ako zemiaky. Kedysi dokonca lekári odporúčali svojim pacientom kúpeľ v gaštanoch, ktorý pomáha odstrániť a zmierniť bolesť, zastavuje proces deformácie kĺbov a zmierňuje opuch a zápal.

Čítajte tiež: Odstráni ťažké kovy z tela už do 42 dní: Ohromné účinky tejto rastliny vás dostanú do kolien!

Nabité výživnými látkami

Čo majú gaštany a citróny spoločné? Obsahujú také množstvo vitamínu C, aké je aj v kyslom ovocí. Okrem toho sú doslova nadopované vitamínmi, ako vitamín B, E a K. Nechýbajú ani minerálne látky, vrátane zinku, želeua, horčíka, fosfóru i draslíka. Gaštany sú výnimočné tým, že v nich nájdete tanín, účinný antioxidant s protirakovinovými účinkami!

Gaštany sú pre ľudské telo priam liečivé! Pozitívne vplývajú na vlasy, kožu, srdce, žalúdok, srdce, mozog i reumatické problémy. Pomáhajú vyplavovať jedy z pečene a podporujú tráviaci systém. Pokojne po nich môžu siahnuť aj celiatic i ľudia so srdcovými chorobami a vysokým krvným tlakom, keďže neobsahujú glukózu, sodík ani lepok.

Tinktúra z gaštanov

Potrebujete:

20 ks  gaštanov

500 ml liehu

Postup:

Nastrúhajte si gaštany, dajte do fľaše a zalejte liehom. Zatvorte a nechajte lúhovať 3 týždne. Občas pretrepte. Po troch týždňoch sceďte a používajte na potieranie boľavých kĺbov a svalov.

Gaštany obsahujú vzácnu látku s názvom aescin, ktorá pozitívne pôsobí pri niektorých ochoreniach. Pomáha pri zápaloch svalov, šliach, pri opuchoch a pri artritíde.

Na boľavé kĺby

Máte problémy s bolesťami kĺbov? Je tu účinná pomoc, po ktorej sa vám ihneď uľaví. Vložte gaštany do vrecka a ohrejte ich na suchej panvici. Toto teplé vrecúško si prikladajte na boľavé miesta. Ihneď pocítite príjemné teplo a veľkú úľavu.

Gaštany pod vankúš

Hoci na prvý pohľad to môže znieť bláznivo, má to svoj účel! Už naše babičky verili v silu gaštanov, ktoré ich ochránia pred chorobami. Vtedy sa hovorilo o to, že by si každý mal dať pod vankúš toľko gaštanov, koľko má rokov. Spať s nimi treba vraj do prvého jarného dňa, aby vás obišli choroby.

Fotogaléria

08.10.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: Janka

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia