Kúpili ste melón a vo vnútri je žltý? Prezradíme vám, v čom sa líši od červeného!

24.07.2018

Kúpu melóna možno prirovnať k „mačke vo vreci“. Zvonka je zelený každý jeden, ale vo vnútri sa vždy ukrýva chuťové prekvapenie. Ak sa vám v obchode podarí kúpiť melón so žltou dužinou, neľakajte sa, nejde o žiadny melónový nepodarok ani nedozretý plod, ale špeciálnu odrodu. Prezradíme vám, aké zdravotné benefity ponúka žltý príbuzný červeného melóna!

 

Žltý melón je špeciálnou odrodou obľúbeného letného ovocia s názvom Citrullus lanatus. Vo svojej podstate sa od červeného melóna veľmi nelíši. Jediným hlavným rozdielom je jeho nízky alebo žiadny obsah lykopénu, látky, ktorá je zodpovedná za červené sfarbenie melónovej dužiny. Podľa Organicfacts.net je dokonca žltý melón otcom červeného! Spočiatku ho pestovali v Afrike, až kým sa nepodarilo vyšľachtiť melón s červenou dužinou.

Čítajte viac: Nepodstatný zvyk, veľké následky: S týmto pri konzumácii melóna raz a navždy skoncujte!

Nie je to len farba, čím sa žltý melón od červeného líši. Jeho chuť je o niečo „medovejšia“. Inakosť ponúka aj v spektre živín, hoci sú rozdiely len minimálne. Obe odrody obsahujú veľa vitamínu C (21 percent dennej potreby) a A (18 percent dennej potreby), ako aj menšie množstvo minerálov - draslík a sodík. Kým červený melón vyniká vysokým obsahom antioxidantu lykopénu, žltý melón je bohatý na betakarotén, ktorý má takisto silný antioxidačný účinok.

Žlté melóny môžu a nemusia obsahovať čierne zrniečka. Až 90 percent ich obsahu tvorí voda. Keďže sa im darí v teplej klíme, pestujú sa najmä v USA (Kalifornia) či Mexiku. Jedna šálka žltého melóna ukrýva okolo 45 kalórií, ale nenájdete v ňom žiadny tuk, uvádza Whataboutwatermelon.com. Rozkrojený melón môžete v chladničke skladovať len pár dní, pretože potom stráca sladkú chuť a šťavnatosť.

Fotogaléria


Tagy:
žltý melón

24.07.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia