Úžasná správa pre milovníkov čokolády: Jedzte ju pravidelne, jej účinok vás zaskočí!

24.02.2018

Dokážete si vzdať alkoholu, cigariet, mäsa, ale čokolády nikdy? Odpoveď, prečo je taká zbožňovaná, je možno celkom racionálna. Stimuluje totiž orgán, ktorý je v tele nenahraditeľný.

Predstava, ako sa na jazyku rozplýva kúsok horkej čokolády, je priam hypnotizujúca. Podľa novej štúdie zverejnenej v magazíne Appetite súvisí obľuba sladkej maškrty aj s kognitívnym výkonom. Austrálski vedci z University of South Australia zistili, že pravidelná konzumácia čokolády korelovala s dobrým mentálnym zdravím bez ohľadu na stravovacie návyky účastníkov výskumu.

Čítajte viac: Sedem potravín, ktoré zbytočne vytláčame z jedálnička: Po tomto zistení urobíte inak!

Ukázalo sa, že ľudia, ktorí častejšie konzumovali čokoládu (v prípade tejto štúdie išlo o 968 dobrovoľníkov vo veku od 23 až 98 rokov), boli bystrejší – v kognitívnych testoch dosahovali lepšie výsledky v oblasti pamäťových schopností, priestorovej predstavivosti, ale aj širšieho abstraktného uvažovania.

Podľa odborníkov možno túto súvislosť vedecky vysvetliť. Už v staroveku bola čokoláda považovaná za liečivo. Kakao totiž obsahuje vysoký podiel antioxidantov flavonoidov, ktoré nielenže chránia srdce, ale pravdepodobne majú aj podporný a ochranný účinok na kognitívne funkcie. Flavonoly možno okrem kakaa nájsť aj v zelenom čaji, červenom víne, jablkách či hrozne.

Fotogaléria


Tagy:
čokoláda inteligencia IQ flavonoly

24.02.2018  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia