Tajomstvo ukryté v žuvačke: Ide o najtoxickejšiu látku?

25.06.2013

Koľkí z vás si pred kúpou pozreli zloženie na obale žuvačiek? Máme totiž tendenciu neskúmať bližšie, aké látky môže obsahovať, väčšinou si ju vyberáme podľa chuti. Málokto vie, čo sa v nej skrýva a čo si v skutočnosti dáva do tela. Zlou správou je, že žuvačky patria medzi najtoxickejšie látky a k dobrému zdraviu rozhodne neprispevajú. Pozrite sa podrobne na to, aké prísady obsahuje.


 

Zoznam najčastejších prísad v žuvačkách

  • Sorbitol, xylitol, manitol, maltitol.
  • Gumový základ.
  • Glycerol.
  • Prírodná a umelá aróma.
  • Hydrogenizovaný kokosový olej a škrob.
  • Aspartám-acesulfám.
  • Sójový lecitín.
  • Farbivá.
  • BHT (butylhydroxytoluén).
  • Kyselina jablčná, kyselina citrónová.

Prísada 1: Gumový základ.

Predstavte si, že by niekto prišiel k vám a spýtal by sa vás: “Zažuval by si si gumu a plasty z pneumatiky?” Zrejme by ste ho zdvorilo odmietli a poslali k lekárovi na psychologické vyšetrenia.

Gumový základ je zmes z elastomérov, zmäkčovadiel, tmelov a živice. Ďalšími zložkami sú polyvinyl acetát, ktorý sa často označuje ako "tesárske lepidlo" alebo "biele lepidlo". Ďalej v žuvačke nájdete tuhý parafín, ktorý je vedľajším produktom rafinovanej ropy. Skúste si teraz odpovedať, je podľa vás žuvanie plastu, ropy a gumy bezpečné? Tieto látky sa vám totiž pri žuvaní uvoľňujú do úst a do tela.

Prísada 2: Aspartám.

Táto látka je jedna z najviac toxických látok, ktoré môžeme konzumovať. Spája sa so všetkými hlavnými mozgovými chorobami, vrátane Alzheimerovej choroby a Amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS). Považuje sa za hlavného prispievateľa k ďalším chorobám ako je cukrovka, roztrúsená skleróza, astma, obezita a mnoho ďalších. K obezite prispieva kvôli jej extrémnej kyslosti. Aspartám je excitotoxín, ktorý vzrušuje neuróny v mozgu tak, až vyhoria a umierajú.

Prísada 3: Hydrogénový kokosový olej a škrob.

Hydrogenácia je chemický proces, ktorý pridáva vodík cez dvojité lepené uhlíka. Tento proces sa vykonáva z dôvodu zvýšenia trvanlivosti výrobku, premieňa olej do látky podobnej plastu. Tento proces vytvára aj trans-mastné tuky, ktoré sú známe tým, že sú veľmi škodlivé pre zdravie.

Prísada 4: Farbivá.

Oxid titaničitý je nanočastica, ktorá sa bežne používa v opaľovacích krémoch a mnohých ďalších zdravotníckych výrobkoch, vrátane syntetických doplnkov stravy. Nové dôkazy však ukazujú, že je táto látka karcinogénna.

Bohužiaľ, priťahujú nás veci, ktoré sú pestré a farebné. Umelé potravinové farbivá, ako je červená 40, sú vyrobené z ropy a sú nebezpečné pre naše zdravie. Mnoho ľudí má na tieto látky extrémnu alergiu a aby toho nebolo málo, prispievajú k ADD (porucha pozornosti) a ďalším ochoreniam.

Prísada 5: Sorbitol, xylitol, manitol, maltitol.

Tieto cukrové alkoholy sú pôvodne z cukru. No tak sa zmenili, že sú považované za prísady, neobsahujúce cukor. Často sa stáva, že keď je príroda upravená a zmenená, aby sa vytvoril „lepší“ produkt, výsledkom je niečo, čo nie je práve najzdravšie. Niektoré takéto produkty sa dokonca považujú za oveľa horšie ako je cukor, ktoré prispievajú k rastu hmotnosti. Ich vedľajšími účinkami môžu byť aj bolesti brucha a hnačka. Zbytočné je preto porovnanie, či je cukrový alkohol lepší ako cukor, keďže obe látky nie sú dobré.

Ako je to s trávením, keď žujete žuvačku?

Pri žuvaní žuvačky si váš mozog myslí, že jete jedlo. Z toho dôvodu vysiela signály do žalúdka, pankreasu a ďalších orgánov zapojených do trávenia, aby sa pripravili na toto „jedlo“.  Vaše slinné žľazy a pankreas začnú vysielať enzýmy, ktoré sú nevyhnutné pre trávenie potravy a vstrebávanie živín z potravy. Konštantná emisia enzýmov ich vyčerpá a potom môže byť tento proces spomalený. Ak nerozkladáte a nevstrebávate jedlo správne, môžete ochorieť, lebo telo potrebuje živiny k obnove a rozvíjaniu.

Čo je zdravšou alternatívou?

Skvelou alternatívou k žuvačkám je nosiť malú fľaštičku organického mätového potravinárskeho oleja. Ak by ste chceli svieži dych, stačí si len dať do úst jednu kvapku a dosiahnete rovnaký účinok, teda osvieženie, ako v prípade žuvačky. Okrem mätového oleja nájdete aj množstvo iných potravinárskych olejov, ktorými si osviežite dych.

Faktom je, že v žuvačkách nie je nič prirodzené. Ide len o chemickú zmes. Ak chcete mať v ústach gumu a plast, nech sa páči. Naozaj chcete podstúpiť riziko vzniku chorôb len kvôli osvieženiu dychu?

25.06.2013  |  Text: Janka   |  Foto: Photl.com  |  Zdroj: collective-evolution.com

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia