Olej do šalátu, na panvicu, na vlasy, na zuby, do úst... a najlepšie každý iný! Internet je momentálne doslova prepchatý radami, čo s olejmi – no nie vždy ide o rady, ktoré prežijú stret s realitou (ani s logikou). Takže ako to teda je? Môžeme variť s olivovým? Zvládne kokosový olej pleť aj ústnu hygienu? A je fakt pravda, že čím drahší olej, tým lepší?
1. Mýtus: Olivový olej je len na studenú kuchyňu
Realita: Nezrúti sa svet, keď si na ňom niečo orestujete. Extra panenský olivový olej (skrátka EVOO) síce nemá najvyšší tzv. dymový bod (to je teplota, pri ktorej začne olej dymiť), ale to vôbec neznamená, že sa pri varení mení na toxický jed. Výskumy ukazujú, že si dokonca zachováva veľa cenných antioxidantov.
Tip: Nepálte ho na plný výkon. Stredný plameň úplne stačí – a zelenina v ňom doslova rozkvitne. Navyše, tuk pomáha vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch, ako A, D, E a K. Takže ak si robíte šalát, určite ho nešetrite.
2. Mýtus: Čím drahší olej, tým zdravší
Realita: Nie každý olej za 20 eur je elixír večnej mladosti. Dôležitejšie než cena je pôvod, dátum zberu a chuť. Kvalitný EVOO (najlepšie z Talianska, Grécka alebo Kalifornie) by mal byť čerstvý, ideálne s dátumom zberu na etikete. A ako ho spoznáte? Trochu zaštípe v hrdle a zanechá jemnú pikantnosť – to je znak, že obsahuje cenné fenoly.
Tip: Skúste si dať lyžičku len tak. Ak pocítite jemnú horkosť na jazyku a štípanie v hrdle, je to dobré znamenie. Pravdepodobne máte kvalitný olej s obsahom cenných látok.
3. Mýtus: Všetky ostatné oleje sú nezdravé
Realita: Olivový je síce favorit, ale aj iné oleje môžu mať miesto vo vašej kuchyni, najmä, ak ich nepoužívate opakovane ako v niektorých reštauráciách. Rafinované oleje ako repkový alebo slnečnicový majú menej antioxidantov, ale stále obsahujú zdravé tuky, hlavne mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré podporujú zdravie srdca.
Tip: Skutočný problém nastáva, keď sa olej opakovane prehrieva, napríklad pri fritovaní. Vtedy sa z neho môžu tvoriť škodlivé zlúčeniny, ktoré už zdravé naozaj nie sú.
4. Mýtus: Kokosový olej je zdravý na všetko
Realita: Kokosový olej má síce super vôňu a vie pekne zhydratovať pokožku, ale jesť ho denne ako „superpotravinu“ nie je najlepší nápad. Obsahuje extrémne veľa nasýtených tukov (až 90 %), ktoré zvyšujú hladinu LDL cholesterolu – teda toho „zlého“. Z hľadiska srdca je teda skôr na čiernej listine.
Tip: Mierne natretie na končeky vlasov – áno. Každodenná lyžica do kávy však nie je najlepší nápad. .
5. Mýtus: Olej ako ústna voda? Jasné, veď čistí!
Realita: „Oil pulling“, teda kloktanie oleja (najčastejšie kokosového), má korene v ajurvéde. Údajne čistí ústa a zlepšuje zdravie ďasien. Ale vedecké dôkazy o jeho účinnosti? Žiadne. Oveľa viac benefitov vám prinesie pravidelné čistenie zubov, zubná niť a preventívne prehliadky. Ak si chcete ústa prepláchnuť kokosom, pokojne, ale kefku rozhodne nevynechajte.
6. Mýtus: Oleje vyliečia akné aj rozštiepené končeky
Realita: Pre niekoho áno, pre iného nočná mora. Kokosový olej má antibakteriálne účinky, ale zároveň upcháva póry. Rovnaký problém môže nastať aj pri olivovom či ľanovom oleji. Ak máte problematickú pleť, vyhýbajte sa tzv. komedogénnym olejom, ktoré môžu zhoršiť akné.
Na hydratáciu sú lepšie krémy s overeným zložením. Olej sa dá použiť ako doplnok, ale nie ako liečba akné.
Olej? Áno, ale s rozumom
Olej nie je ani strašiak, ani elixír života. Je to len nástroj – a ako pri každom nástroji, záleží na tom, ako ho používate. Kvalitný extra panenský olivový olej je skvelý, ale netreba z neho robiť náboženstvo. Kokosový olej je fajn na vlasy, ale nie do každého receptu. A nie, kloktanie oleja v ústach vás nezbaví zubného kazu, varuje magazín Time.
Takže nabudúce, keď budete stáť pred regálom s olejmi, nezabudnite: čítajte etikety, používajte rozum a nedajte sa zlákať každým internetovým trendom.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%