Lepok je väčšinou neškodný, no u niektorých jedincov môže vyvolať značné zdravotné problémy. Ak sa neriešia, môžu spôsobiť dlhodobé poškodenie organizmu.
Lepok môže byť spúšťačom intolerancie, celiakie aj alergie. Mnoho ľudí však nepozná medzi nimi rozdiel. Preto je dobré ozrejmiť si, čo znamenajú. Intolerancia na lepok sa často zamieňa s celiakiou a tiež sa považuje za potravinovú alergiu. No nie je to tak. Hoci všetky sa dajú vyriešiť vysadením potravín, ktoré spôsobujú problém, ide o iné diagnózy, upozorňuje magazín Bright Side. Alergia nastupuje rýchlo a prejaviť sa môže svrbením, žihľavkou, dýchavičnosťou, zvracaním. Celiakia je autoimunitná porucha, pri ktorej dochádza k poškodeniu tenkého čreva, ak postihnutý človek konzumuje potraviny obsahujúce lepok. Intolerancia je podobná celiakii, ale nespôsobuje zápal a nepoškodzuje natrvalo črevá. Ak u seba nájdete tieto prejavy, mali by ste spozornieť, možno máte problém s lepkom.
1. Alopécia
Celiakia býva často spúšťačom vypadávania vlasov, vrátane straty mihalníc. Poškodenie čreva môže viesť k malabsorpcii živín, čo vedie k nedostatku základných vitamínov a minerálov, ako sú zinok, železo a biotín, ktoré sú dôležité pre zdravý rast vlasov.
2. Problémy s tráviacim systémom
Symptómy citlivosti na lepok postihujú predovšetkým tráviaci systém, prejavujú sa ako nevoľnosť, nadúvanie, hnačka, bolesti brucha a niekedy aj zápcha. Tieto príznaky sú často nesprávne diagnostikované ako syndróm dráždivého čreva.
3. Zmeny hmotnosti
Neznášanlivosť lepku môže spôsobiť neočakávané výkyvy hmotnosti, čo má za následok nevysvetliteľné chudnutie alebo priberanie. Tieto zmeny sú často spôsobené základným zápalom na bunkovej úrovni a narušením normálnych metabolických procesov. Intolerancia lepku je často sprevádzaná ďalšími príznakmi súvisiacimi s malabsorpciou živín, ako sú únava, tráviace problémy alebo nedostatok základných vitamínov a minerálov.
4. Problémy hormonálnej nerovnováhy
Neznášanlivosť lepku je silne spojená s hormonálnou nerovnováhou, ktorá sa môže prejaviť ako nepravidelný menštruačný cyklus, neočakávané kolísanie hmotnosti, predmenštruačný syndróm a poruchy spánku. Tieto prejavy sa najčastejšie objavujú v období puberty, tehotenstva a menopauzy.
5. Narušený centrálny nervový systém
Konzumácia lepku je spojená so zvýšeným zápalom a zvýšenou priepustnosťou čriev, čo môže vyvolať rôzne neurologické a psychologické symptómy. Patria sem ťažkosti s koncentráciou, depresia, úzkosť, nespavosť, únava, podráždenosť a pocit mozgovej hmly. Okrem toho výskum naznačuje, že jedinci s neznášanlivosťou lepku sú náchylnejší na výskyt migrény.
6. Kožné problémy
Citlivosť na lepok je chronický stav, pri ktorom sa u jedincov s genetickou predispozíciou rozvinie intolerancia. Znaky ochorenia sa objavujú aj na koži. Vyrážky, psoriáza, suché miesta, zapálené ložiská na pokožke sú najčastejšie prejavy.
7. Porucha pozornosti s hyperaktivitou
Bezlepková diéta môže výrazne zlepšiť symptómy ADHD. Neliečená celiakia môže zvýšiť riziko duševných porúch aj problémov so správaním.
8. Zlý stav zubov
Neznášanlivosť lepku môže narušiť vstrebávanie životne dôležitých živín a minerálov vrátane vápnika, ktorý je nevyhnutný pre udržanie zdravia ústnej dutiny. To často vedie k problémom, akými sú precitlivenosť skloviny, tvorba zubného kazu a opakujúce sa vredy v ústach.
9. Anémia z nedostatku železa
U ľudí s celiakiou sa často rozvinie anémia z nedostatku železa, pretože ho nedokážu dostatočne absorbovať zo stravy. Keď jedinci s celiakiou konzumujú lepok, spúšťa to imunitnú odpoveď, ktorá poškodzuje výstelku tenkého čreva, čím sa zhoršuje vstrebávanie živín.
10. Autoimunitné ochorenia
Mnoho jedincov s autoimunitnými ochoreniami má v anamnéze neznášanlivosť lepku. Celiakia, dobre známa autoimunitná porucha, vzniká, keď sa imunitný systém omylom zameria na črevnú výstelku. Tento stav spôsobuje nielen závažné tráviace a systémové problémy, ale zvyšuje aj riziko vzniku iných autoimunitných ochorení. Môžu zahŕňať autoimunitnú tyroiditídu, autoimunitné ochorenie pečene, Crohnovu chorobu, cukrovku, vitiligo, reumatoidnú artritídu či roztrúsenú sklerózu.
11. Problém mandľových kameňov
Mnoho jedincov s citlivosťou na lepok uvádza častý výskyt mandľových kameňov, ktoré sa hromadia na mandliach.
Ako liečiť citlivosť na lepok?
1. Nechajte sa otestovať
Navštívte svojho lekára, aby vám urobil krvný test na kontrolu protilátok. Na zabezpečenie presných výsledkov je dôležité pred testom zaradiť do stravy lepok.
2. Odstráňte lepok z vašej stravy
Vyhnite sa potravinám obsahujúcim lepok, ako sú:
- pšenica
- bulgur
- biela múka
- krupicová kaša