Zima neznamená koniec čerstvej zeleniny! Práve naopak – chladné mesiace prinášajú výber výnimočne zdravých plodín, ktoré prospievajú nielen vášmu zdraviu, ale aj chuťovým pohárikom. Ktorú zeleninu by ste mali zaradiť do svojho jedálnička túto zimu?
Zimná zelenina je oveľa viac než len kapusta a zemiaky. Mnohé druhy zeleniny nielen, že prežijú mrazivé počasie, ale dokonca získajú na chuti a nutričnej hodnote. Toto je podľa magazínu Health 13 najzdravších zimných zelenín, ktoré vám pomôžu zostať fit aj počas chladných dní.
1. Kel
Kel je neodmysliteľnou súčasťou zimných jedálničkov. Obsahuje množstvo vitamínov A, C a K, ale aj antioxidanty, ktoré podporujú imunitný systém. Po miernom mraze chutí ešte lepšie – získava jemnú sladkú príchuť. Skúste ho pridať do polievok, smoothie alebo pripraviť ako chrumkavé kelové chipsy.
2. Špenát
Špenát odoláva mrazom a je plný vitamínov C a E, ktoré chránia bunky pred poškodením. Obsahuje aj železo a kyselinu listovú, ktoré podporujú tvorbu červených krviniek a znižujú únavu. Špenát je všestranný – môžete ho pridať do šalátov, omelety alebo si z neho pripraviť krémovú špenátovú polievku.
Nadúvanie, alergia, zafarbené zuby: Toto hrozí, ak budete jesť veľa tohto ovocia!
3. Ružičkový kel
Ružičkový kel je plný vlákniny a vitamínu K, ktorý podporuje zdravie kostí a srdca. Skúste ho piecť s trochou olivového oleja a cesnakom – stane sa z neho obľúbená príloha! Pre extra chuť ho môžete pokvapkať balzamikovým octom alebo posypať parmezánom.
4. Zemiaky
Zemiaky sú bohaté na draslík, ktorý pomáha regulovať krvný tlak. Ich dlhá skladovateľnosť z nich robí ideálneho spoločníka do zimnej kuchyne. Upiecť, variť či pripraviť ako kašu – možností je neúrekom. Zemiaky sú tiež skvelé ako základ pre výživné zimné polievky alebo zapekané jedlá.
5. Mrkva
Mrkva v zime získava sladšiu chuť vďaka premene škrobov na cukry. Obsahuje veľké množstvo vitamínu A, ktorý prospieva zdraviu očí a podporuje imunitu. Skúste ju upiecť s medom a tymianom, aby ste zvýraznili jej sladkú a aromatickú chuť.
6. Mangold
Mangold je skvelým zdrojom horčíka a draslíka, ktoré udržiavajú srdce zdravé a krvný tlak pod kontrolou. Skúste ho dusiť s cesnakom a olivovým olejom pre rýchlu a výživnú prílohu. Mangold tiež výborne chutí v cestovinových jedlách alebo ako základ na zeleninové koláče.
7. Petržlen
Táto koreňová zelenina je plná vlákniny, vitamínu C a kyseliny listovej. Pomáha pri trávení, znižuje hladinu cukru v krvi a posilňuje imunitný systém. Skúste ju pridať do polievok, omáčok alebo z nej pripravte petržlenové pyré ako netradičnú prílohu.
8. Pór
Pór dodáva jedlám príjemnú sladkastú chuť a obsahuje antioxidanty, ktoré chránia srdce. Použite ho do polievok, omáčok alebo na ochutenie pečených jedál. Skvele sa hodí do francúzskej cibuľovej polievky alebo ako náplň do slaných koláčov.
9. Kvaka
Kvaka je bohatá na vitamín C a draslík, ktoré posilňujú imunitu a znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení. Má jemne sladkú, orieškovú chuť a hodí sa do dusených pokrmov. Skúste ju pridať do zeleninových polievok alebo pripraviť ako pečenú prílohu.
10. Kapusta
Kapusta je vitamínovou bombou plnou antioxidantov, ktoré pomáhajú predchádzať chronickým ochoreniam. Skúste ju čerstvú v šaláte alebo kyslú ako tradičnú prílohu. Kapustová polievka či dusená kapusta sú skvelým doplnkom zimného menu.
11. Biela reďkovka
Biela reďkovka je plná vitamínu C a antioxidantov, ktoré posilňujú imunitu a podporujú trávenie. Skúste ju nakrájanú na tenké plátky ako súčasť šalátov. Vynikajúca je aj ako príloha k tradičným slovenským jedlám.
12. Cvikla
Cvikla obsahuje betalaíny, ktoré znižujú zápaly a podporujú zdravie srdca. Obsahuje tiež nitrátové zlúčeniny, ktoré pomáhajú zlepšiť krvný obeh a znižujú krvný tlak. Skúste ju piecť, pripravte z nej cviklový šalát alebo ju pridajte do smoothie.
13. Karfiol
Karfiol je plný vitamínu C, kyseliny listovej a antioxidantov. Skvele sa hodí na pečenie, dusenie alebo ako náhrada ryže či zemiakov v nízkosacharidových diétach. Vyskúšajte ho ako karfiolové pyré alebo pečený karfiol s bylinkami.