Pálenie pier či slzenie očí. Toto sú len niektoré z viditeľných vedľajších účinkov konzumácie pikantného jedla. V tele sa však po jeho zjedení deje oveľa viac a ani si to neuvedomujeme.
Štipľavé pokrmy sú pre mnohých lahôdkou. V niektorých kultúrach sú dokonca základom stravy a podávajú sa aj malým deťom. Ľuďom, ktorí nie sú zvyknutí na väčšie množstvá korenín, však môžu spôsobiť tráviace problémy, vznik vredov, bolesť hlavy a nevoľnosť. Korenené jedlá totiž obsahujú bioaktívnu zlúčeninu nazývanú kapsaicín. „Keď do nich zahryznete, receptory v ústach zareagujú a spustia pocit pálenia,“ vysvetlila pre healthshots.com odborníčka na výživu Garima Goyalová. Čo vám hrozí, ak to s nimi preženiete?
Riziká konzumácie korenistých jedál
1. Gastrointestinálne ťažkosti
Konzumácia korenistých jedál po dlhšiu dobu a vo veľkých množstvách môže viesť k páleniu záhy alebo iným žalúdočným problémom. Mnohí po zjedení kapsaicínu pociťujú bolesti brucha, nevoľnosť či chvenie v žalúdku.
2. Zhoršujú gastritídu alebo vredy
Korenené jedlá nemusia priamo spôsobiť gastritídu alebo vredy. Keď však už takéto stavy niekto má, môžu ich zhoršiť.
3. Priberanie na váhe
Mnohé korenené jedlá sú vo všeobecnosti založené na mäse. Ich nadmerná konzumácia často spôsobuje priberanie. Aj nutkanie jesť sladké po pikantnom môže mať z dlhodobého hľadiska vplyv na váhu.
4. Môže viesť k hnačke
Akonáhle pikantné jedlo prejde do gastrointestinálneho traktu, trávenie sa zrýchli. To môže viesť k hnačke a aj k bolestivému vyprázdňovaniu sa.
5. Bolesti hlavy
Hlava vie bolieť z rôznych príčin. Jednou z nich je konzumácia veľmi koreneného jedla. Táto bolesť prichádza náhle a objaví sa vtedy, keď dôjde k náhlej zmene prietoku krvi v mozgu.
Konzumácia korenistých jedál raz alebo dvakrát týždenne nemusí vyvolať žiadne žalúdočné príznaky. Niektorí si ich dokonca môžu dopriať denne bez zdravotnej ujmy. Jedinci s už existujúcimi žalúdočnými problémami, ako je gastroezofageálny reflux, syndróm dráždivého čreva, zápalové ochorenie čriev a žalúdočné vredy, by sa mali ich jedeniu vyhnúť. Tieto pokrmy totiž môžu zhoršiť ich príznaky a spôsobiť silnú bolesť brucha, hnačku dokonca zvracanie.
Čo zaberá?
V prvom rade nesiahajte po vode. Kapsaicín je založený na oleji a voda v tejto situácii nepomôže. „Môžete však skúsiť chlieb, mlieko alebo med,“ radí Goyalová. U niektorých zaberá pomarančový džús a aj paradajkový nápoj.
Jesť či nejesť pikantné?
Keď sa štipľavé jedlo konzumuje s mierou, zdraviu neškodí. Pikantný pokrm má veľa výhod. Podporuje zdravie srdca, zvyšuje metabolizmus a má tiež protizápalové vlastnosti. Zlepšuje tiež hladinu cukru v krvi. Ak sa ním nebudete prejedať, podarí sa vám aj schudnúť.
Spôsoby, ako zmierniť pikantnosť
Niektoré prísady a jedlá dokážu zmierniť účinok kapsaicínu. Ktoré to sú?
- kyseliny (ocot a citrónová šťava)
- med
- tuk vo forme oleja alebo orechového masla
- zelenina
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%