V poslednej dobe sa hovorí pomerne veľa o tom, aby sme nepodľahli konzumu a nejedli veľa. Môže to však viesť k niečomu presne opačnému - niektorí z nás môžu začať jesť málo. Toto sú varovné signály, ktoré vám napovedia, že vášmu telu chýba potrebná energia.
Na tento problém upozornila americká výživová poradkyňa Rachael Hartley, ktorá upozornila, že „keďže regulácia hmotnosti a zdravé stravovanie sa stali synonymami, to, čo väčšina ľudí považuje za zdravé, je v skutočnosti obmedzujúce." Svojich klientov sa často pýta, či majú predstavu o tom, ako by sa vlastne mali stravovať a zistila, že z 10 až 9 vôbec netuší a za zdravé považuje konzumáciu čo najmenšieho množstva jedla.
Pripravila preto 10 znakov toho, že organizmus potrebuje viac energie v podobe vhodného jedla. Týchto 10 signálov je podľa Rachael Hertley nasledovných:
1) Úzkosť a podráždenie - netýka sa to krátkodobého hladu, vtedy sme podráždení mnohí. Ale viaceré štúdie dokazujú, že ak ľudia dlhodobo hladujú, môže to mať negatívny vplyv na ich schopnosť zvládať emócie, pracovať so svojou náladou či predchádzať depresiám a úzkostiam. Preto ak viete, že hladujete a pociťujete zvýšenú mieru negatívna, možno jednoducho váš mozog potrebuje palivo.
2) Neustále myslenie na jedlo - ak myslíte na jedlo napr. v čase obeda, je to v poriadku, samozrejme. Avšak ak myslíte na jedno prakticky celé dni, pretože vám jednoducho chýba, mali by ste sa zamyslieť, či ho náhodou nepríjiímate málo.
3) Nedostatok energie - ak ste neustále unavení alebo bojujete s nízkou energiou napriek dostatočnému spánku, príčinou môže byť nedostatok jedla.
4) Časté závraty či bolesti hlavy - to súvisí s nedostatočnou hladinou cukru v krvi, ktorá zas vzniká preto, lebo pri hladovaní dochádza k zužitkovaniu zásob glukózy, ktorá je v pečeni.
5) Nadúvania, zápcha, striedanie zápchy a hnačky - ak sa vám toto deje, porozmýšľajte o tom, koľko si toho dávate na tanier.
6) Poruchy menštruačného cyklu, krátke či žiadne krvácanie - to je laicky povedané zapríčinené tým, že ak neprijímate dostatok energie, váš organizmus tú, ktorú má, využije na primárne potreby, napr. dýchanie, tlkot srdca ap. Príprava na tehotenstvo je v tomto smere až na niekoľkej ďalšej priečke v poradí.
7) Prejedanie sa - síce občasné, ale doslovne organizmom vynútené, keď už kričí o pomoc a núti vás doslovne sa "natlačiť" všetkým, čo je po ruke. Váš organizmus vás tak síce chráni pred úplným vyhladovaním, vy mu však zároveň škodíte, pretože ho postavíte z jedného extrému do druhého.
8) Nepravdivé znaky hladu a sýtosti - je to jednoduché. Ak dlhodobejšie ignorujete signály hladu, tak si ich vaše telo prestane všímať. A platí to aj naopak, môžete sa cítiť byť plnými ešte v čase, keď vôbec nie ste.
9) Nekonečná zima - ak máte pocit chladu vtedy, keď je ostatným ľuďom teplo či príjemne, môže to znamenať, že nemáte dostatok energie na to, aby váš organizmus realizoval termoreguláciu. Opäť si jednoducho volí to, čo je dôležitejšie.
10) Ťažkosti s rozhodovaním alebo sústredením - vedeli ste, že mozog je metabolicky najaktívnejší orgán? V skutočnosti tvorí mozog priemerného človeka 2 % jeho telesnej hmotnosti, ale spotrebuje približne 20 % zásob glukózy. Keďže glukóza je primárnym zdrojom paliva vášho mozgu, nefunguje veľmi dobre, ak mu chýba energia zo sacharidov Ak máte pravidelne problémy s rozhodovaním alebo sa ťažko sústredíte, môže to byť príznakom nedostatočného stravovania.