Utorok17. september 2024, meniny má Olympia, Melisa, zajtra Eugénia

Čo si dáte zajtra na raňajky? Toto je odporúčanie tradičnej čínskej medicíny

(Zdroj: GettyImages)

Rozmýšľate, čo si dáte zajtra na raňajky? Tradičná čínska medicína je známa tým, že k organizmu pristupuje inak v každom ročnom období a necháva sa viesť práve ročnými obdobiami ako v prístupe k pohybu, tak aj k jedlu. Pozrite sa na to, čo by ste podľa tradičnej čínskej medicíny mali jesť na raňajky v lete.

Tradičná čínska medicína (TČM) je prastarý systém liečenia, ktorý kladie dôraz na rovnováhu a harmóniu v tele, čo je koncept známy ako yin a yang. Stravovanie podľa sezóny je jedným z dôležitých princípov tejto filozofie, konkrétne jej dietológie. Letné obdobie podľa TČM zodpovedá prvku ohňa a je spojené so srdcom a tenkým črevom. Počas leta je dôležité konzumovať jedlá, ktoré pomáhajú ochladiť telo, podporujú trávenie a dodávajú energiu na celý deň. Aké raňajky sú teda najvhodnejšie počas horúcich letných dní?

 Kaše z prosa a ryže – Ľahké a výživné

Kaše sú v TČM základom stravovania sa a v lete sú ideálne vo forme ľahkých obilninových jedál. Proso a ryža sú skvelou voľbou, pretože sú ľahko stráviteľné, výživné a pomáhajú regulovať trávenie. Môžete si pripraviť teplú kašu z prosa alebo ryže s pridaním čerstvého ovocia, ako sú broskyne, marhule alebo hrušky. Tieto druhy ovocia majú prirodzené ochladzujúce vlastnosti, ktoré sú ideálne na horúce letné ráno.

Čerstvé ovocie a zelenina – Chladivé a hydratujúce

V lete je veľmi dôležité udržiavať telo hydratované a vyhýbať sa prehriatiu. TČM odporúča začať deň čerstvým ovocím a zeleninou, ktoré majú ochladzujúci účinok. Vhodné sú napríklad melóny, uhorky, paradajky, čerešne a hrozno. Melón a uhorka majú vysoký obsah vody, čo pomáha udržať telo hydratované a osviežené.

Kyslomliečne výrobky – Posilnenie trávenia

Kefír, jogurt alebo kyslomliečne nápoje sú vhodné na raňajky, pretože podporujú zdravé trávenie a vyrovnávajú teplotu v tele. Podľa TČM je však dôležité, aby neboli priamo z chladničky, ale mali izbovú teplotu, aby príliš neochladili tráviaci systém, ktorý potom musí vynaložiť veľa energie na termoreguláciu. Môžete ich kombinovať s čerstvým ovocím alebo orechami pre doplnenie energie a potrebných živín.

Zelený alebo jazmínový čaj – Ochladzujúci nápoj

Začiatok dňa so šálkou zeleného alebo jazmínového čaju je ideálny spôsob, ako posilniť organizmus a zároveň ho ochladiť. Zelený čaj je známy svojimi osviežujúcimi vlastnosťami a je tiež bohatý na antioxidanty. Jazmínový čaj má navyše relaxačné účinky a pomáha znižovať stres, ktorý sa môže zhoršiť v horúčavách. Mimochodom, v Číne je v letných týždňoch mimoriadne obľúbený aj chryzantémový čaj, ktorý práve pre ochladzujúce účinky zvyknú Čínania popíjať kedykoľvek počas letných dní.

Ovsené vločky s orieškami a semiačkami – Výživné a sýtivé

Ovsené vločky sú ďalšou skvelou voľbou na letné raňajky. Sú bohaté na vlákninu, ktorá podporuje trávenie a pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Pridanie orieškov a semiačok, ako sú mandle, vlašské orechy alebo chia semienka, poskytne telu zdravé tuky a bielkoviny, ktoré dodajú dlhodobú energiu.

Miso polievka – Tradičné raňajky pre rovnováhu

Miso polievka je obľúbeným raňajkovým jedlom v Ázii a jej konzumácia má aj v lete svoje opodstatnenie. Obsahuje fermentované sójové produkty, ktoré podporujú zdravie čriev, a vďaka teplej forme pomáha rovnomerne zahrievať a ochladzovať telo. Pridajte do polievky tofu, morské riasy alebo čerstvú zeleninu, aby ste dosiahli ideálnu kombináciu chutí a výživy.

Viac o téme: Tradicna cinska medicinaTCMRanajky podla TCMStravovanie podla TCMStravovanie v leteRanajky v lete
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9