Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Milovaná kávička: Len ju nepite s TÝMTO jedlom, koledujete si o problém!

(Zdroj: GettyImages)

Jej striedma konzumácia predchádza zápalu a ochoreniam ako je cukrovka 2. typu a rakovina. Popíjanie kávy má však aj svoju odvrátenú stránku. Ak k nej totiž jete tie nepravé potraviny, môže ovplyvniť vstrebávanie živín.

Bez šálky kávy si mnohí nevedia predstaviť, že vôbec vstanú z postele. Pár dúškov ich dokáže postaviť na nohy, dodá im potrebnú energiu a silu na celý deň. Má silný antioxidačný účinok, podporuje zdravie mozgu, obličiek, pečene aj svalov. Zlepšuje náladu a dokonca jej popíjanie predchádza depresii. Možno ste však nevedeli, že káva sa veľmi nemusí s mliečnymi výrobkami, vyprážanými jedlami či potravinami bohatými na železo, píše sa na health.com. Čomu by ste sa radšej mali vyhnúť, keď si dopriavate vašu obľúbenú šálku kávy?

1. Citrusové plody

Pitie kávy počas jedenia citrusových plodov môže spôsobiť zažívacie ťažkosti, pretože káva je prirodzene kyslá a citrusy tiež. Pri tejto kombinácii sa môže u človeka spustiť gastroezofageálna refluxná choroba. Tá je často charakterizovaná nepríjemnými symptómami, ako sú nevoľnosť, nadúvanie a pálenie záhy. Konzumácia kávy a citrusových plodov naraz môže dráždiť sliznicu žalúdka a zhoršiť tieto prejavy.

2. Červené mäso

Výskum naznačuje, že pitie kávy môže ovplyvniť vstrebávanie živín v čreve. Týka sa to najmä železa. Červené mäso je jedným z jeho najlepších zdrojov, čo znamená, že pitie kávy k steaku môže znížiť jeho zdravotné prínosy. Železo hrá v tele niekoľko kritických úloh, vrátane podpory krvného obehu, produkcie hormónov a imunitných funkcií.

3. Mlieko

Mlieko je vynikajúcim zdrojom vápnika, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí, funkciu svalov, zrážanlivosť krvi a produkciu hormónov. Výskum však naznačuje, že jeho kombinácia s kávou môže brániť jeho vstrebávaniu. Vápnik, ktorý sa neabsorbuje, sa vylučuje močom. Ak sú jeho hladiny vysoké, zvyšuje sa riziko vzniku obličkových kameňov a lámavosti kostí.

4. Vyprážané jedlá

Výskum naznačuje, že zvýšená konzumácia kávy môže viesť k zvýšenému riziku dyslipidémie. Ide vlastne o abnormálne hladiny tuku v krvnom obehu. Pitie troch alebo viacerých šálok kávy denne môže zvýšiť cholesterol, čo negatívne ovplyvňuje zdravie vášho srdca. Keďže konzumácia vyprážaných jedál je často spojená so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení, tí, ktorí majú radi pravidelné kávové nápoje, by sa jedeniu týchto nezdravých jedál mali radšej vyhnúť.

5. Raňajkové cereálie

Mnohé raňajkové cereálie sú obohatené o základné vitamíny a minerály. Káva však môže vplývať na ich vstrebávanie a telo o ne ochudobniť. Preto je dobré ich spoločnú konzumáciu oddeliť. Doprajte si misku cereálií a najskôr po pol hodine si dajte šálku kávy.

6. Potraviny s vysokým obsahom sodíka

Káva obsahuje mnoho biologicky aktívnych zlúčenín, ktoré priamo ovplyvňujú krvný tlak. Nadmerný príjem kofeínu môže zhoršiť hypertenziu. Preto by ste si mali dať pozor aj na konzumáciu pokrmov s vyšším obsahom sodíka. Ten ho tiež zvyšuje a môže teda narobiť zdravotné problémy.

Potraviny, ktoré môžete kombinovať s kávou

- chlieb
- mandle
- čerstvé bobule
- ovsené vločky

Tipy na pitie kávy

Káva môže byť príjemným doplnkom k dobre vyváženej strave, ak je do nej zakomponovaná vedome. Takto z nej získate najviac výhod:

- Najlepší čas na pitie kávy je vo všeobecnosti ráno alebo skoro popoludní, pretože jej popíjanie neskoro počas dňa môže narúšať spánok.
- Odporúča sa konzumovať ju 3 až 4,5 hodiny pred jedlom, aby sa minimalizoval jej vplyv na príjem potravy a makroživín.
- Zvážte, kedy si doprajete vitamíny a minerály, ako sú železo, vápnik a zinok. Snažte sa vyhnúť pitiu kávy počas jedla, ktoré tieto živiny obsahujú, pretože to môže ovplyvniť ich vstrebávanie.
- Kofeín môže interagovať s určitými liekmi. Nezapíjajte ich kávou.
- Odporúča sa skonzumovať maximálne 400 mg kofeínu denne, čo je približne 4 alebo 5 šálok kávy.

Viac o téme: Kava
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9