Obdobie vinobraní, jarmokov, trhov a iných slávností sú v plnom príde a s nimi všade rozvoniava symbol jesene a vínnych oberačiek. Ťažko si vybrať z veľkého množstva burčiakov, ale čo tak si spraviť svoj vlastný?
Výroba vlastného burčiaka nie je nič náročné. Ide o jednoduchý proces, pri ktorom si prinajhoršom zašpiníte ruky. Stojí to však za to! Keďže množstvo burčiakov, zakúpených pri ceste, môže byť podvod, vy budete mať k dispozícii nefalšovaný lahodný nápoj bez akýchkoľvek prídavných látok.
Čítajte tiež: Vypitie jednej FĽAŠE sa rovná VYFAJČENIU 10 cigariet: Týka sa to tohto NÁPOJA
"Ide o alkoholický nápoj, ktorý môže byť vyrobený zlým spôsobom, teda bude nezdravý a hlavne ťažšie spracovateľný pre organizmus. Pri jeho výrobe môžu výrobcovia pridať zbytočné látky, ktoré tam nemajú byť, ako napr. cukor navyše, konzervanty, farbivá, sírany a iné," upozorňuje výživový poradca Ing. Libor Javro.
Ako dodáva špecialista, ak nemáte dôveru v kupovanom burčiaku, vyrobte si ho radšej doma!
Ako na vlastný nápoj?
Burčiak sa dá vyrobiť z akéhokoľvek druhu hrozna. Je na vás, či dáte prednosť bielemu ovociu alebo sa rozhodnete pre červené bobuľky.
- Ak ste si vybrali farbu hrozna, bobuľky odstráňte zo strapca a dajte do nádoby.
- Bobuľky rozpučte. Dôležité je, aby sa z nich uvoľnilo čo najväčšie množstvo šťavy.
- Z vylisovaného hrozna vznikne šťava, teda inak nazvaný hroznový mušt. Získaný nápoj dajte do uzatvárateľnej nádoby s úzkym hrdlom.
- Aby mohlo dôjsť ku kvasným procesom, hrdlo nádoby zakryte gázou, pokojne aj hrubšou vrstvou. Nádobu majte na tmavom a teplom mieste, kde nekolíše teplota. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať okolo 23 až 24 °C.
- Nechajte tak nádobu s nápojom 3 až 4 dni, no záleží aj od toho, aká je teplota v miestnosti.
Zaujme vás: KORENIE, ktoré vás zbaví dlhoročného problému: NÁVOD na výrobu domácej KÚRY proti AKNÉ
Ako vplýva na ľudské telo?
Domáci burčiak je na svete. Neostáva vám nič iné, len si užiť jeho chuť a taktiež iné benefity, ktoré si vaše telo všimne po vypití prvých dúškov.
"Jeho hlavnou výhodou je to, že dokáže dobre rozhýbať peristaltiku čriev. Taktiež obsahuje vitamíny skupiny B a minerály ako železo a zinok. Ako to už býva, všetkého veľa škodí. Dvojnásobne to platí pri alkohole vrátane burčiaku, no 2 dcl dospelej osobe neuškodia," varuje na záver odborník na výživu.