Jedálniček podľa profesie: Tipy, ako by sa mali stravovať pokladníčky v obchodoch či robotníci

11.12.2019

V prvom rade je nevyhnutné spomenúť, že každý človek je individuálny, preferuje rôzne chute i potraviny. Jedálniček by mal teda reflektovať nielen chuťové požiadavky, ale aj zdravotný stav, ročné obdobia, fyzickú záťaž a pod. Je dôležité mať na mysli, že nie všetko je vhodné pre každého.

Tí, ktorí pracujú v kanceláriách a majú sedavé zamestnanie, mávajú možnosť rozplánovať si konzumáciu jednotlivých porcií a vďaka tomu jesť pravidelne. Keď k tomu pridajú aspoň mierny pohyb vo forme chôdze do práce a chôdze do schodov, majú takmer vyhrané. Ďalšou skvelou fyzickou aktivitou pre spevnenie tela a relaxáciu mysle je napríklad joga.

Čítajte tiež: Ako sa zbaviť chrípky už za 24 hodín? Po niekoľkých minútach veľká úľava!

Sacharidy pre energiu

Pokiaľ máte fyzicky náročnejšiu prácu, je dôležité si strážiť príjem sacharidov, aby ste mali dostatok sily a energie. 

Výbornými sacharidovými prílohami sú pohánka, pšeno, bulgur – kúpite ho aj tmavý, celozrnná ryža, quinoa, amarant, celozrnné cestoviny, strukoviny, zemiaky, sladké zemiaky batáty. Pri desiate je dôležité nezabudnúť na pravidelnú konzumáciu ovocia, pozor na množstvo, postačí porcia vo veľkosti vašej dlane. Obzvlášť platí pravidlo, pravidelný pitný režim - minimálne 2 litre čistej vody denne,“ hovorí Bc. Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR.

V prípade, že pracujete aj na nočné smeny, doprajte si sacharidy vo forme ovocia, ktoré vás osviežia a dodajú vám energiu. Približne 3 - 4 hodiny pred spánkom (aj keď je to ráno) sa najedzte. V opačnom prípade vám hrozí vlčí hlad, ktorého dôsledkom je zajedanie vysokokalorických a nezdravých potravín, z ktorých budete priberať.

Vyskúšajte smoothie

Tip pre vodičov, ale aj pokladničné v supermarketoch. Keď si nemôžete odbehnúť na desiatu, pripravte si napríklad smoothie alebo rozmixované ovocie zriedené vodou. Pre lepší sýtiaci efekt môžete pridať jogurt, tvaroh a semienka. Keď si takúto desiatu nachystáte vopred so sebou, nemusíte sa spoliehať na to, že si cestou autom "niečo" kúpite.

Prečo čučoriedky?

Čučoriedky sú výborné na podporu trávenia a vďaka flavonoidom tiež na detoxikáciu, navyše pomáhajú žilovému systému. Hodia sa skvele pre všetkých, ktorí trpia na kŕčové žily. Avokádo je bohaté na zdravé tuky. 

„Chia semienka sú silným antioxidantom, kvalitným zdrojom bielkovín, majú výrazný sýtiaci efekt bez navyšovania energie, obsahujú veľké množstvo horčíka, železa, draslíka, zinku a prospievajú správnej funkcii metabolizmu a nervového systému,“ vysvetľuje Bc. Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR.

Rozmixujeme čučoriedky, špenát, trochu avokáda pre zjemnenie a pridáme chia semienka - pomery jednotlivých ingrediencií necháme na vašich chuťových preferenciách.

Fotogaléria


Tagy:
jedlo zamestnanie stravovanie strava profesia

11.12.2019  |  Foto: gettimages.com  |  Zdroj: Tlačová správa

Ďalšie články

Feminity.sk

Diskusia