Zaužívaný zvyk, ktorý je v skutočnosti absurdný: Tento pitný režim nepotrebujeme!

21.08.2019

Na stole nechávate veľký džbán s vodou, aby ste ho mali na očiach a keď ste na ceste do práce, nechýba vám v kabelke fľaša s tekutinou. Aj vy tak dbáte na pravidelný pitný režim? Lejete do seba vodu, lebo sa to tak má a je to zdravé? Úplne zbytočne!

Osem pohárov vody denne? Žiadny dôkaz neexistuje!

Aj keď niekoľko menších štúdií naznačuje, že zvýšená spotreba vody je spojená so zníženým rizikom vzniku srdcových ochorení, neoznačili za prospešné určité množstvo vody. Celý rad štúdií, vrátane štúdie publikovanej v časopise American Journal of Epidemiology v roku 2002 zistil spomínané nižšie riziko srdcových ochorení u ľudí, ktorí vypili päť pohárov po 240 ml. To znamená, že nevypili osem pohárov, čo je množstvo, ktoré tak mnohí zdôrazňujú. Ide teda o nezmysel, ako sa uvádza na nytimes.com.

Čítajte tiež: Bežná rutina, ktorá vás pripraví o veľa: Prečo by sme sa mali prikrývať počas tropickej noci!

"Osem pohárov denne je odporúčaných pre verejné zdravie v Anglicku," hovorí Susan Lanham-New, profesorka ľudskej výživy na University of Surrey. "Ale množstvo vody, ktoré skutočne potrebujeme, závisí od hmotnosti nášho tela, úrovne aktivity, vonkajšej teploty. Je veľmi ťažké prísť s presným množstvom, koľko vody by sme mali vypiť."

Treba myslieť aj na to, že väčšinu vody prijmeme z iných zdrojov – čaj, káva, mlieko a jedlo. Napríklad odstredené mlieko obsahuje približne 90 percent vody, pečené zemiaky medzi 70 a 79 percent a dokonca aj varený steak má až 59 percent vody, ako uvádza štúdia z roku 2010.

Takže je pravdepodobné, že nemusíte piť veľa tekutín!

"Nielenže neexistuje žiadny dôkaz, že musíme vypiť osem pohárov, ale toto odporúčanie by mohlo byť škodlivé," hovorí profesor Caraher.

Hrozí totiž riziko hyponatrémie, kedy je v tele príliš nízka koncentrácia soli. Tú môže spôsobiť veľké množstvo spotrebovanej vody, ktoré hladiny soli môžu zriediť. Spôsobuje nevoľnosť, bolesti hlavy a dokonca záchvaty.

"Rada, ktorá hovorí o tom, že potrebujeme osem pohárov vody denne je úplne absurdná, pretože tekutiny prijímame zo všetkých strán," hovorí profesor Caraher. "Všetci sa až príliš zaoberáme pitným režimom a pravdepodobne mnohí prijímajú nadmerné množstvá tekutiny. Pite len vtedy, keď ste naozaj smädní!“

Kto by mal dbať na zvýšený príjem tekutín?

Ľudské telo má schopnosť jemne signalizovať smäd dávno pred tým, než by sme boli dehydrovaní. Jediná skupina ľudí, ktorá bude potrebovať väčšiu podporu, čo sa týka prijímania tekutín, by mohli byť pacienti s ochorením obličiek alebo starší pacienti, keďže mechanizmus smädu sa stáva menej efektívny s pribúdajúcim vekom.

Zrátané a podčiarknuté: Ak budete jesť zdravú vyváženú stravu, zabudnite na fľašu s vodou. Pite jednoducho vtedy, keď ste smädní a nedodržiavajte tak striktne počet vypitých pohárov za deň. 

Fotogaléria


Tagy:
voda zdravie pitný režim

21.08.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Feminity.sk

Diskusia