Jednoduchý trik, ako nepodľahnúť pokušeniu: Koniec prejedania vďaka jedinej veci!

21.04.2018

Je ťažké ustrážiť svoje chute vo svete plných dobrôt. Zo všetkých strán na nás číhajú sladkosti, koláčiky, sliny sa nám zbiehajú pri pomyslení na údené mäso či slaninu. Ako konečne skoncovať s prejedaním? Je to jednoduchšie, ako si myslíte!

Kto nezhrešil nech prvý hodí kameňom. Takmer každý z nás sa v živote aspoň raz prejedol. U niektorých sa to deje častejšie, ako by sami chceli. Stratili ste opäť kontrolu nad vlastnými pudmi a nedokážete odolať mámivému volaniu balíku chrumkavých solených chipsov či tabličkám obľúbenej čokolády? Je tu účinné riešenie. Aspoň podľa vedcov.

Neporiadok zvyšuje apetít?

Ako naznačuje štúdia uskutočnená v laboratóriu Cornell Food and Brand Lab, trávenie času v preplnenej a chaotickej kuchyni môže spôsobiť, že nakoniec prijmete dvojnásobné množstvo kalórií. Preto sa oplatí mať v kuchyni poriadok!

Čítajte tiež: Kliešte už začali piť krv: MAPA najrizikovejších oblastí, sem choďte iba s repelentom!

Výskumníci rozdelili 98 účastníkov do dvoch skupín. Účastníci z prvej skupiny boli požiadaní, aby opísali to, ako sa cítili, keď mali svoj život pod kontrolou a druhá skupina účastníkov zase prejavili svoje pocity, ak ich život sprevádzal chaos a neporiadok. Polovica z nich sa pritom nachádzala v kuchyni, zaplnenej novinami, špinavými taniermi a rozhádzaným jedlom. Druhá skupina čakala v čistej kuchyni. Obidve skupiny mali k dispozícii misky plné sušienok a iných dobrôt. Len za 10 minút účastníci zjedli o 53 kalórií viac ako tí, ktorí sa nachádzali vo vyčistenej kuchyni.

"Byť v chaotickom prostredí a mať pocit mimo kontroly je veľmi zlé pre diéty," uviedol Lenny Vartanian, PhD., vedúci autor štúdie. "Zdá sa, že vedie ľudí k tomu, aby premýšľali:" Všetko ostatné je mimo kontroly, tak prečo by som ja mal byť na tom inak?"

Skupina, ktorá sa nachádzala v čistej kuchyni, zjedla celkovo o asi 100 menej kalórií v preplnenej kuchyni než tí, ktorí sa cítili stresovaní, čo naznačuje, že meditácia môže byť užitočnou technikou (hoci výskumníci naznačujú, že spravenie poriadku v kuchyni je pravdepodobne najjednoduchším riešením).

Umyť konečne riad by nemuselo byť na škodu! Iná štúdia zase zistila, že práca v domácnosti "povzbudzuje stav všímavosti", čo môže viesť k zníženiu stresu a zlepšeniu blahobytu. Je jasné, že stres zvyšuje riziko prejedania sa a uprednostňovania nezdravých jedál vo svojom jedalníčku.

Fotogaléria

21.04.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: Janka

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia