Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Svet prepadol grapefruitovej diéte: Je naozaj bezpečná?

(Zdroj: GettyImages)

Diéta, ktorá zažila svoj vrchol slávy koncom zlatej éry Hollywoodu. Držali ju takmer všetky herecké hviezdy. Sľubovala rýchly úbytok váhy v ultra krátkom čase. Ak by ste ju chceli vyskúšať, postačí jediná vec. Ľúbiť grapefruit.

Grapefruitová diéta je populárnym trendom chudnutia už celé desaťročia a sľubuje rýchle schudnutie o 10 a viac kíl za pár týždňov. Vyžaduje si konzumáciu grapefruitu alebo pitie grapefruitovej šťavy ako súčasť každého jedla. Jej zástancovia sú presvedčení, že jedinečné enzýmy, ktoré sa v tomto tropickom ovocí nachádzajú, spaľujú tuk a navyše vysoký obsah vlákniny potláča chuť do jedla. Napriek popularite tejto diéty ju mnohí odborníci spochybňujú pre jej účinnosť a udržateľnosť, píše sa na eatthis.com.

O čo vlastne ide?

Predstavte si diétu, pri ktorej si doprajete sladučké ovocie a zároveň pri tom zhadzujete kilá. Znie to ako splnený sen, však? A pritom je to tak jednoduché! Treba jesť nízkosacharidovú a vysokoproteínovú diétu a pred každým jedlom zjesť polovicu grapefruitu alebo vypiť pohár grapefruitovej šťavy. Toto ovocie vám vraj pomôže spáliť tuk a schudnúť. Aj keď to možno znie lákavo, táto diéta má aj svojich skeptikov. Kritici tvrdia, že akákoľvek strata hmotnosti je pravdepodobne spôsobená celkovým obmedzením kalórií v strave a nie magickými silami grapefruitov.

Výhody grapefruitovej diéty

Podľa zástancov grapefruitovej diéty majú grapefruity nízky obsah kalórií, ale vysoký obsah vlákniny. O tej je známe, že zasýti na dlhší čas a človek sa po jej konzumácii cíti aj spokojnejšie. Toto ovocie je tiež nabité vitamínom C a antioxidantmi, ktoré podporujú zdravý imunitný systém. Niektorí sa domnievajú, že enzýmy tohto ovocia pomáhajú pri spaľovaní tukov. Na potvrdenie tvrdenia je však potrebný ďalší výskum. Jedna štúdia zistila, že obézni jedinci, ktorí konzumovali polovicu čerstvého grapefruitu pred jedlom, výrazne schudli. Aj na sociálnej sieti TikTok sa o tejto diéte hovorí ako o zázračnej. Jedna užívateľka Mona Vand povzbudzuje ľudí vo svojom videu, aby jedli polovicu grapefruitu denne. Podľa nej obsahuje enzýmy, o ktorých je známe, že rozkladajú celulitídu a pomáhajú zvyšovať tvorbu kolagénu. Ďalšia blogerka s menom Iam_A.marie je presvedčená, že ráno po vypití grapefruitového džúsu sa cíti menej nafuknutá a tento nápoj jej pomáha zbaviť sa brušného tuku. Vďaka nemu vraj zhodila už 14 kíl.

Riziká grapefruitovej diéty

Hoci sa grapefruitová diéta môže zdať ako skvelý spôsob chudnutia, prináša so sebou aj riziká.

Interakcia s liekmi

Jedným z hlavných problémov je, že grapefruit môže interagovať s určitými liekmi, vrátane niektorých statínov a medikamentov proti úzkosti, čo vedie k nebezpečným vedľajším účinkom. Grapefruit obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu interferovať s enzýmami zodpovednými za rozklad niektorých liekov vo vašom tráviacom systéme. Keď k tomu dôjde, medikament sa nemusí správne rozložiť, čo vedie k jeho vyšším hladinám v krvnom obehu. Zvyšuje sa tak riziko výskytu závažných vedľajších účinkov. Ak teda užívate lieky, najmä statíny na cholesterol alebo niektoré medikamenty proti úzkosti, pred pridaním grapefruitu do stravy je dôležité poradiť sa so svojím lekárom, aby ste sa vyhli možným potenciálnym interakciám.

Strata svalov

Navyše rýchly úbytok hmotnosti sľubovaný touto diétou je často neudržateľný a môže viesť k strate svalov namiesto tuku. Je to preto, že telo rozkladá svalové tkanivo na energiu, keď nedostáva dostatok kalórií a živín z potravy. Strata svalovej hmoty môže poškodiť metabolizmus, pretože svaly spaľujú v pokoji viac kalórií ako tuk. Preto rýchle diéty na chudnutie môžu z dlhodobého hľadiska viesť k pomalšiemu metabolizmu, čo uľahčuje opätovné naberanie hmotnosti, keď sa obnovia normálne stravovacie návyky.

Je grapefruitová diéta účinná?

Úbytok hmotnosti pri tejto diéte je pravdepodobne spôsobený prísnym obmedzením kalórií v strave a nie akýmikoľvek magickými vlastnosťami grapefruitu. Takéto rýchle chudnutie je často neudržateľné a z dlhodobého hľadiska môže viesť k strate svalov, nedostatku živín a spomalenému metabolizmu. Hoci môže vykazovať krátkodobé výsledky, jej účinnosť a dlhodobá udržateľnosť sú otázne. Namiesto spoliehania sa na módne diéty, ako je napríklad táto, je najlepšie zamerať sa na vyvážené, udržateľné stravovacie návyky a pravidelnú fyzickú aktivitu pre trvalé chudnutie a celkové zdravie. Pred významnými zmenami vo vašej strave sa vždy radšej poraďte s odborníkom na výživu, najmä, ak užívate nejaké lieky.

Viac o téme: ChudnutieGrapefruitGrapefruitova dieta
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9