Piatok13. jún 2025, meniny má Anton, zajtra Vasil

Rozmazané videnie, žmúrenie, pocit unavených očí: Zrejme vám CHÝBAJÚ tieto živiny

(Zdroj: GettyImages)

Zrak máme len jeden a každodenné pozeranie do obrazoviek mu rozhodne neprospieva. Vekom sa riziko ochorení očí zvyšuje, no dobrou správou je, že niektoré živiny dokážu oči chrániť a dokonca spomaliť ich starnutie.

Prečo je výživa pre oči taká dôležitá

Oči patria medzi najnamáhanejšie orgány. Denne spracovávajú obrovské množstvo vizuálnych podnetov a sú vystavené modrému svetlu aj oxidatívnemu stresu. Vekom sa zvyšuje riziko ochorení, akými sú sivý zákal, makulárna degenerácia či syndróm suchého oka. Genetika v tom hrá svoju rolu, no veľa môžete ovplyvniť aj sami – napríklad tým, čo jete.

Tieto živiny vám môžu pomôcť udržať zrak v kondícii

1. Vitamín A

Bez dostatku vitamínu A vám môžu robiť problém nočné svetlá aj suché oči. Tento vitamín je nevyhnutný pre správnu funkciu svetlocitlivých buniek v sietnici. Nájdete ho v pečeni, žĺtkoch a mliečnych výrobkoch, ale aj v zelenine ako mrkva, špenát či kel – v podobe betakaroténu, ktorý si telo premení na aktívnu formu vitamínu A.

2. Luteín a zeaxantín

Tieto karotenoidy pôsobia ako filter škodlivého modrého svetla. Sú sústredené v makule, teda v oblasti sietnice zodpovednej za detailné videnie. Pomáhajú spomaliť progresiu vekom podmienenej makulárnej degenerácie. Nájdete ich v špenáte, kukurici, vajíčkach, pistáciách či hrášku.

3. Omega-3 mastné kyseliny

DHA a EPA, teda dlhé reťazce omega-3 mastných kyselín, sú dôležité pre vývoj a funkciu sietnice. Pomáhajú aj pri syndróme suchého oka, pretože podporujú tvorbu sĺz. Výborným zdrojom sú tučné morské ryby, ľanové a chia semienka či vlašské orechy.

4. Vitamín C

Vo vnútroočnej tekutine býva koncentrácia vitamínu C až 20-krát vyššia ako v krvi. Jeho úlohou je chrániť oko pred oxidačným stresom, ktorý prispieva k vzniku sivého zákalu. Bohatým zdrojom sú citrusy, paprika, brokolica, kivi a šípky.

5. Vitamín E

Tento antioxidant chráni mastné kyseliny v sietnici pred poškodením. Nájdete ho v orechoch, semienkach a rastlinných olejoch, ako je ľanový alebo slnečnicový. V kombinácii s vitamínom B6 a niacínom môže pomáhať znižovať riziko vzniku katarakty.

7. Zinok

Zinok je dôležitý pre premenu vitamínu A na formu využiteľnú v oku. Nachádza sa vo vysokej koncentrácii v sietnici a jeho nedostatok môže viesť k nočnej slepote. Zdrojom sú najmä morské plody, hovädzie mäso, tekvicové semienka a strukoviny.

Jedzte pre lepší zrak

Zrak si zaslúži našu pozornosť rovnako ako srdce či mozog. Zaradením týchto živín do jedálnička dokážete podľa magazínu Health Line nielen udržať oči zdravé, ale aj znížiť riziko chronických očných ochorení. Stavte na pestrú stravu plnú farebnej zeleniny, kvalitných tukov a antioxidantov – vaše oči sa vám poďakujú.

Viac o téme: ZrakZinokVitamín COmega-3 mastné kyselinyVitamín EVitamín AOčné chorobyLuteínOchorenia zrakuOchorenia očíZeaxantín
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9