Vieme to už roky. Nečinnosť, žiaden pohyb, zlá životospráva škodia zdraviu. A nielen tomu telesnému, trpí aj mozog.
Žijeme v dobe, kde fyzická aktivita zastáva v našich životoch druhoradé miesto. Mnoho z nás má prácu, pri ktorej presedíme dlhé hodiny a namiesto chôdze sa vyvážame autami. Takáto nečinnosť však spôsobuje poškodenie nervového systému. Sedavý spôsob života oslabuje pamäť a schopnosť učiť sa a predisponuje k neurodegeneratívnym ochoreniam.
Ako sa vyhnúť rizikám
Cvičenie zlepšuje fyzické a duševné zdravie
Už aj mierne cvičenie zlepšuje duševné zdravie, najmä u tých, ktorí trpia stresom, úzkosťou a depresiou. Okrem toho pohyb:
- zlepšuje náladu
- znižuje príznaky úzkosti a depresie
- zvyšuje fyzickú pohodu a kvalitu života
Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť chronickým ochoreniam, akými sú cukrovka, hypertenzia, obezita, osteoporóza a kardiovaskulárne ochorenia, je cvičenie. Aby ste sa vyhli mnohým problémom, postačí aj každodenná prechádzka na čerstvom vzduchu.
Spánok je nevyhnutný
Sedavý spôsob života negatívne vplýva aj na kvalitu spánku. Ak sa človek dobre nevyspí, má nasledujúci deň horšiu náladu, je precitlivený, podráždený, emočne nestabilný. Nedostatočný oddych ohrozuje aj pozornosť a stav pamäte.
Prestávky pomáhajú
Ak celé dni presedíte za počítačom, odborníci odporúčajú, aby ste sa postavili každých 30 minút a urobili pár krokov alebo drepov. Urobte si kávu, napite sa vody, ponaťahujte si telo. Krátka prestávka nabudí telo a vy sa budete potom lepšie sústrediť.
Urobte malé zmeny
- Pri telefonovaní sa postavte a prejdite sa.
- Zaparkujte ďalej od práce, zvyšok cesty prejdite po vlastných.
- Nepoužívajte výťah, choďte radšej pešo.
- Pri varení si nesadajte, stojte aj pri žehlení.
Riziká sedavého spôsobu života
- priberanie na váhe
- strata svalovej hmoty
- skracovanie šliach
- hormonálna nerovnováha
- slabšie kosti
- kardiovaskulárne problémy
- cukrovka
- vysoký cholesterol a tlak
Cvičenie jednoznačne predchádza rizikám sedavého spôsobu života a zlepšuje náladu. Bojuje proti symptómom úzkosti, človek je po vykonaní ľubovoľného pohybu pokojnejší a uvoľnenejší a navyše aj lepšie spí. Cvičenie tiež zvyšuje sebaúctu, sebadôveru a podporuje sociálne aktivity. Nemusíte rovno stráviť hodiny v posilňovni, vaše neuróny budú stimulované aj pri outdoorových aktivitách, po návšteve múzea alebo rozhovore s niekým, s kým sa vyberiete na krátku prechádzku.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%