Štvrtok27. marec 2025, meniny má Alena, zajtra Soňa

Na boj s TOUTO rakovinou vyzýva aj večne vysmiaty Maroš Kramár: A Patrik Herman kvôli nej prišiel o otca

Ambasádori osvetovej kampane: zľava Marián Božík, Patrik Herman, Bibiana Ondrejková, Maroš Kramár, Jana Pifflová Španková a Michal YAK.SHA Novotný
Ambasádori osvetovej kampane: zľava Marián Božík, Patrik Herman, Bibiana Ondrejková, Maroš Kramár, Jana Pifflová Španková a Michal YAK.SHA Novotný (Zdroj: Nie rakovine)

Hoci sa to nezdá, aj známe tváre majú za sebou rozličné príbehy - veselé i smutné. A práve stret s tými smutnými ich často vedie k tomu, aby sa zapojili do osvety. Pacientska organizácie Nie rakovine vyzvala niekoľko známych osobností, aby sa spojili pre osvetu o konkrétnom type rakoviny. Type, ktorý je aj na Slovensku výrazným porblémom.

Rakovina hrubého čreva a konečníka - kolorektálny karcinóm (KRK) zostáva medzi Slovákmi vážnym zdravotným problémom, ktorý si vyžaduje zvýšenú pozornosť a úsilie v oblasti prevencie. Spoločnými silami však môžeme znížiť výskyt tohto ochorenia a zachrániť mnoho životov! Marec je mesiac osvety o rakovine hrubého čreva.

Kolorektálny karcinóm (KRK) obsadzuje na Slovensku popredné priečky „smrteľného“ rebríčka. V roku 2022 bolo diagnostikovaných 3 713 prípadov, z toho 2121 u mužov a 1592 u žien. Viac ako 95% prípadov sa diagnostikovalo osobám starším ako 45 rokov. „Nikdy by som si nebol pomyslel, že rakovina hrubého čreva zasiahne niekoho z mojej rodiny. A už vôbec nie, že sa jedného dňa bude týkať aj mňa,“ hovorí pacientsky poradca a edukátor o.z. NIE RAKOVINE Marián Božík, ktorému náhoda zachránila život. „Môj príbeh sa začal úplne obyčajne, s každodennými starosťami a radosťami. Bol som zdravý, relatívne mladý 48-ročný chlap, ktorému, ak niečo nebolo, nevenoval tomu pozornosť. Všetko sa zmenilo jedného dňa, keď som si viac menej zo šetrnosti urobil nepoužitý test po svojom otcovi - príznaky som nemal, ale ten test bol pozitívny."

Mnohí ešte mohli žiť

Práve Mariá Božík sa stal jednou z tvárí osvetovej kampane, ktorú pripravila pcientska organizácia NIE RAKOVINE v spolupráci so Slovenskou gastroenterologickou spoločnosťou (SGS) a odbornou podporou Národného onkologického inštitútu (NOI). V kampani sa spojili Maroš Kramár, Michal YAK.SHA Novotný, Bibiana Ondrejková, Jana Pifflová Španková, Patrik Herman a pacient Marián Božík, aby zvýšili povedomie o prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka. „Môj otec ešte mohol žiť, keby som vedel, čo viem dnes,‟ hovorí v osvetovom videu moderátor Ptrik Herman.

Podľa epidemiologickej správy NOI z februára 2025 sa v Európe každoročne diagnostikuje približne 540 000 prípadov karcinómu hrubého čreva a konečníka, z toho približne 290 000 prípadov u mužov. Do roku 2045 sa očakáva nárast počtu prípadov na viac ako 681 000 ročne! Slovensko dlhodobo patrí medzi päť krajín s najvyšším počtom prípadov a najvyššou úmrtnosťou na celom svete a táto miera naďalej stúpa. „Pre boj s nepriaznivými štatistikami môžeme urobiť viac a vo výsledku zachrániť viac životov. Kolonoskopia je najúčinnejšia forma prevencie rakoviny hrubého čreva,“ hovorí prezident SGS prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

Nikdy nie sme príliš mladí na prevenciu

Princíp skríningu zrozumiteľne približuje ONKOKONTROLA.sk, projekt Ministerstva zdravotníctva SR, zdravotných poisťovní a pacientskych organizácií pod odborným dohľadom NOI, ktorý pomáha odpovedať na dôležité otázky ohľadne včasného záchytu rakoviny krčka maternice, prsníka a hrubého čreva a konečníka. „Ľudia sú všeobecne zvyknutí navštevovať lekára iba v čase choroby. V tomto prípade je na mieste postarať sa o svoje črevo práve v čase zdravia, teda správne a zdravo sa stravovať, po 50-tke si ísť dať kolonoskopicky prehliadnuť črevo alebo si pravidelne raz za 2 roky počas preventívnej prehliadky u všeobecného lekára vykonávať test na skryté krvácanie do stolice“, vysvetľuje riaditeľka NOI a koordinátorka skríningov, MVDr. Jana Trautenberger Ricová.

„Mnohí sa boja vyšetriť, ale práve tento krok, nech už je akokoľvek nepríjemný, môže znamenať veľký rozdiel medzi životom a smrťou,“ apeluje vyliečený onkologický pacient Marián, ktorému „obyčajný test“ z lekárne zachránil život.

Nedajte šancu rakovine hrubého čreva, urobte pre seba toto:

  • Absolvujte pravidelné skríningové vyšetrenia: skríningové programy sú bezplatné  a dokážu odhaliť včasné nálezy u zdravých ľudí v rámci prevencie rakoviny hrubého čreva. Skríning kolorektálneho karcinómu pre ľudí od 50 do 74 rokov, ponúka raz za dva roky test stolice na skryté krvácanie v čreve, alebo primárnu skríningovú kolonoskopiu. Tieto vyšetrenia umožňujú včasné odhalenie prekanceróznych polypov a ich odstránenie skôr, než sa zmenia na rakovinu. Všetky informácie nájdete oficiálnej stránke skríningu www.onkokontrola.sk  
  • Nastavte si zdravý životný štýl: vhodnou je strava bohatá na vlákninu, ovocie, zeleninu a dostatočný pitný režim. Spolu s pravidelnou fyzickou aktivitou a udržiavaním zdravej hmotnosti môžu výrazne znížiť riziko vzniku KRK.
  • „Zrušte“ svoje rizikové faktory: fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a červeného mäsa sú spojené so zvýšeným rizikom vzniku KRK. Obmedzenie týchto faktorov môže prispieť k prevencii ochorenia.

Mladých pribúda

Mnoho ľudí žije v presvedčení, že rakovina hrubého čreva a konečníka sa týka len starších. Pravdou však je, že výskyt medzi mladšími ročníkmi ma stúpajúcu tendenciu. „Čím ďalej tým častejšie sa stretávame aj s prípadmi 30- či 40-ročných pacientov,“ upozorňuje onkológ MUDr. Štefan Pörsök. „Preventívne prehliadky, zdravý životný štýl a včasná diagnostika môžu zachrániť život, no bohužiaľ, mnohí sa o tom presvedčia až v okamihu, keď je choroba v pokročilom štádiu.“

Viac o téme: RakovinaRakovina hrubého črevaKolorektálny karcinómNIE RAKOVINE
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9