Pondelok21. apríl 2025, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

7 zlozvykov, ktoré ohrozujú zdravie štítnej žľazy: S týmto skoncujte!

(Zdroj: GettyImages)

Nesprávne fungujúca štítna žľaza nemusí byť len výsledkom jej ochorenia. Spúšťačom problémov môže byť konzumácia lepku, alkoholu či priveľa stresu. Čo všetko ju ešte ohrozuje?

Štítna žľaza je žľaza v tvare motýľa, ktorá sa nachádza v prednej časti krku. Je to endokrinný orgán, ktorého hlavnou funkciou je vylučovať hormóny regulujúce životne dôležité aktivity tela. Významne ovplyvňuje metabolizmus všetkých živín, vplýva na náladu, srdcovú frekvenciu aj telesnú teplotu. Keď nefunguje ako má, môže ohrozovať zdravie. Ochorenia štítnej žľazy môžu byť vrodené alebo spôsobené autoimunitných ochorením. Problémy s ňou však môžu spôsobiť aj zlozvyky, ktoré možno nevedomky robíte aj vy. Tomuto by ste sa mali vyhnúť.

Fajčenie

Nadmerné fajčenie zvyšuje pravdepodobnosť ochorení tohto orgánu, pretože toxíny v cigaretách ovplyvňujú jeho zdravie. Je to preto, že tabak znižuje stimulačný hormón v štítnej žľaze, ktorej úlohou je napomáhať pri metabolizme a kardiovaskulárnych aktivitách.

Sedavý spôsob života

Sedavý životný štýl môže byť príčinou veľkého množstva chorôb, ktoré ovplyvňujú fyzické a emocionálne zdravie. Nečinnosť zvyšuje tendenciu hromadiť tuk. Je hlavnou príčinou priberania, obezity a iných metabolických problémov. Znížená sekrécia hormónov štítnej žľazy, môže viesť k hypotyreóze. Táto porucha neovplyvňuje len schopnosť človeka spaľovať kalórie a tuky, zvyšuje sa aj riziko srdcových chorôb, vypadávania vlasov a únavy.

Slabá kontrola stresu

Priveľa stresu v každodennom živote býva často spúšťačom ochorenia štítnej žľazy. Endokrinný systém je totiž citlivý na náš emocionálny stav. Keď je telo vystresované, ovplyvňuje to hormonálne hladiny. Hormóny sú nevyvážené a spôsobujú rad nepríjemných ochorení.

Diéty s nízkym obsahom jódu

Nízke hladiny jódu v strave sú hlavnou príčinou problémov so štítnou žľazou, ako je hypotyreóza. Telo potrebuje túto látku na optimalizáciu produkcie hormónov. Našťastie, nájdeme ho prirodzene v potravinách, ako sú:

- morská soľ
- morské riasy
- čučoriedky
- prírodný jogurt
- fazuľa
- zemiaky
- hrach
- ananás
- čokoláda

Alkoholické nápoje

Nebezpečné účinky nadmernej konzumácie alkoholu nie sú žiadnou novinkou. Štítna žľaza je jedným z najviac postihnutých orgánov. Pečeň má síce na starosti filtrovanie a metabolizmus týchto nápojov, no ich toxíny cestujúce krvným obehom ovplyvňujú hormonálnu produkciu. Priveľa popíjania ovplyvňuje schopnosť schudnúť a môže hrať úlohu pri rozvoji metabolických problémov.

Zdravie štítnej žľazy spojené s lepkom

Pacienti s celiakiou alebo intoleranciou lepku môžu trpieť problémami so štítnou žľazou v dôsledku účinkov tohto proteínu na telo. Keďže imunitný systém útočí na zdravé tkanivá, aby túto látku v tele detekoval, spôsobuje to zápalovú a metabolickú reakciu, ktorá ovplyvňuje kvalitu života. Bezlepková diéta teda môže zlepšiť funkcie štítnej žľazy aj u pacientov, ktorí netrpia intoleranciou.

Nadmerná konzumácia sóje

Sója je potravina, ktorá má viacero nutričných vlastností, ktoré nám vo vhodnej miere poskytujú mnoho rôznych zdravotných výhod. Nemali by ste ju však jesť nadmerne, pretože zabraňuje vstrebávaniu hormónu štítnej žľazy, najmä u pacientov, ktorým nefunguje, ako má. Tí, ktorí majú diagnostikované ochorenie štítnej žľazy, by mali obmedziť alebo úplne vylúčiť sóju zo svoho jedálnička. Ba nielen sóju, ale všetko, čo z nej pochádza.

Viac o téme: AlkoholFajčenieSójaŠtítna žľazaLepokNedostatok jóduOchorenia štítnej žľazy
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9