Ľudské telo je zložitý systém, v ktorom je všetko prepojené. Keď v ňom niečo nefunguje tak ako má, vysiela varovné signály cez rôzne časti tela. Ako dáva najavo, že niečo nie je v poriadku?
Hoci telo s nami nemôže hovoriť, to, že sa mu niečo nepáči alebo ho niečo bolí, dáva nenápadne najavo. A niekedy aj nápadne, ak symptómy neberieme vážne. Preto by sme sa ho mali naučiť počúvať. Čo znamenajú jednotlivé signály?
1. Nízka pórovitosť vlasov
Ak chcete skontrolovať, či majú vlasy vysokú pórovitosť, vložte čistý, suchý prameň do pohára s vodou. Ak rýchlo klesne na dno, znamená, že sú pórovité. Rýchlo schnú aj absorbujú produkty a vodu, no často sú suché a náchylné na krepovatenie. Ak sa tomu chcete vyhnúť, vyživte ich ťažšími zložkami, ako sú oleje a maslá, ktoré uzamykajú vlhkosť.
2. Vodorovné čiary na krku
Ženy po menopauze produkujú menej estrogénu, ktorý je nevyhnutný pre udržanie pevnosti kostí. Jedným prekvapivým znakom ich oslabenia a zníženej hustoty je, že sa na krku objavia hlboké vrásky. To naznačuje vyššie riziko zlomenín. Okrem toho môžu signalizovať nedostatočnú výkonnosť štítnej žľazy.
3. Vredy v ústach a na jazyku
Medzi najčastejšie príčiny vredov v ústach patria fajčenie, alergie, náhodné uhryznutie jazyka a zápal. Dôvodom môže byť aj nedostatok vitamínu B12, železa alebo kyseliny listovej. Medzi varovné príznaky, že v tele chýbajú, patrí únava, závraty, nepravidelný srdcový tep a svalová slabosť.
4. Odlupovanie nechtov a kožičky a biele škvrny na nechtoch
Olupovanie nechtov a nechtovej kožičky je často spôsobené nedostatkom železa alebo dehydratáciou. Ak sa nelieči, jeho nedostatok môže viesť k anémii. Medzi ďalšie potenciálne príčiny nezdravých nechtov patria nedostatočná činnosť štítnej žľazy, ochorenie pľúc alebo obličiek. Ak si všimnete biele škvrny na nechtoch, môžu za to pravdepodobne:
- alergie
- plesňové infekcie
- zranenia
- nedostatok minerálov
Ten si vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože často pramení z nízkej hladiny zinku alebo vápnika.
5. Popraskané päty
Popraskané päty sú bežne spôsobené suchou pokožkou, chladným počasím alebo dlhodobým státím. Môžu však signalizovať aj vážnejšie stavy ako ekzém, hypotyreózau či cukrovku.
6. Sčervenanie okolo nosa, líc a čela
Rosacea je hlavnou príčinou začervenania v špecifických oblastiach. Najčastejšie sa vyvíja u ľudí starších ako 30 rokov so svetlou pokožkou, u detí je zriedkavá. Medzi najznámejšie príznaky patria pretrvávajúce začervenanie, hrčky alebo pupienky a viditeľné krvné cievy. Menej časté symptómy zahŕňajú podráždenie očí, zhrubnutie kože a opuch. Liečba zvyčajne zahŕňa lokálne a perorálne lieky predpísané lekárom. V závažnejších prípadoch možno použiť laserové ošetrenie na zníženie alebo odstránenie viditeľných krvných ciev a zlepšenie vzhľadu pokožky.
7. Opuchnuté oči
Ak nemáte čo do činenia s infekciou alebo alergiou a stále máte opuchnuté oko, najpravdepodobnejším vinníkom je nadmerná konzumácia soli. Tá spôsobuje, že telo zadržiava vodu, čo vedie k opuchom v celom tele. Medzi ďalšie potenciálne príčiny patria Graveova choroba, zablokovaný slzný kanál, fajčenie alebo nedostatok spánku.
Ak budete venovať pozornosť týmto niekedy nenápadným znakom, môžete odhaliť základné zdravotné problémy skôr, ako sa stanú vážnymi.