50 rokov života je prelomový vek, kedy sa síce cítime dušou zväčša mladí, organizmus už však prechádza do fázy, kedy sa ozývajú niektoré zdravotné problémy. Spísali sme pre vás, ktoré sú tie najčastejšie a aj, ako sa pred nimi prevntívne chrániť.
Kardiovaskulárne ochorenia (muži aj ženy)
Po 50-tke stúpa riziko vysokého krvného tlaku, infarktu a mozgovej príhody. Ak chcete čo najviac zamedziť možnosti, že by sa u vás tieto problémy rozvinuli, dbajte na pravidelnú fyzickú aktitivu a vyváženú stravu s nízkym obsahom nasýtených tukov. Tiež si kontrolujte tlak a cholesterol.
Osteoporóza a problémy s kosťami (najmä ženy)
U žien po menopauze dochádza k úbytku kostnej hmoty, čím sa zvyšuje riziko zlomenín. Myslite preto už dnes na dostatočný príjem vápnika a vitamínu D a praktizujte silový tréning na posilnenie kostí.
Rakovina (muži aj ženy)
Medzi najčastejšie typy patria rakovina prsníka, prostaty, hrubého čreva a pľúc. Nevynechávajte pravidelné skríningové vyšetrenia (mamografia, kolonoskopia, testy na rakovinu prostaty), nefajčite a minimalizujte množstvo alkoholu.
Diabetes 2. typu (muži aj ženy)
S vekom sa zvyšuje riziko inzulínovej rezistencie a cukrovky. Vyhýbajte sa preto rafinovaným sacharidom a cukru. Udržujte si zdravú hmotnosť a hýbte sa.
Hormonálne zmeny a ich dôsledky
U žien: Menopauza spôsobuje návaly tepla, únavu, priberanie a vyššie riziko osteoporózy.
U mužov: Pokles testosterónu môže viesť k zníženej svalovej hmote, depresii a erektilnej dysfunkcii.
Preventívne môžete staviť na vyváženú stravu, pohyb, prípadne hormonálnu terapiu podľa odporúčaní lekára
Neurodegeneratívne ochorenia (muži aj ženy)
Alzheimerova a Parkinsonova choroba postihujú hlavne ľudí nad 50 rokov. Ak sa im chcete vyhnúť, praktikujte mentálnu stimuláciu vo forme čítania a učenia sa nových vecí. Pravidelne sa hýbte a konzumujte stravu bohatú na omega-3 mastné kyseliny.
Depresia a osamelosť (muži aj ženy)
Po 50-tke môžu životné zmeny, ako odchod detí z domu alebo odchod do dôchodku, viesť k osamelosti a depresii. Doprajte si dostatočný pohyb a spánok, udržiavajte sociálne kontakty a žite aktívnym životným štýlom.
Po 50-tke je dôležité pravidelne chodiť na preventívne prehliadky, udržiavať zdravý životný štýl a byť aktívny. Prevencia a včasná diagnostika môžu výrazne znížiť riziko vážnych ochorení.