Ako roky ubiehajú, zdravie mozgu sa môže zhoršovať. Správne fungovanie tohto orgánu závisí od stravy, ktorú mu dávate, jeho stimulácie pomocou mentálnych hier aj meditácie. Nabudiť ho môžu aj doplnky stravy.
Výskum naznačuje, že niektoré vitamíny zohrávajú kľúčovú úlohu v tom, že stimulujú mozog, koncentráciu a dodávajú telu potrebnú energiu. Výživové doplnky poskytujú živiny, ktoré bežne človek nekonzumuje v dostatočnom množstve. Platí to aj pre podporu pamäte. Či už vo forme tabliet, tekutiny alebo kapsúl, tieto zmesy sú určené na zvýšenie koncentrácie a zároveň na zníženie psychickej a fyzickej vyčerpanosti. Nazývajú sa nootropiká a sú definované ako lieky, ktoré zlepšujú pamäťové procesy u ľudí s kognitívnymi poruchami. Ich užívanie môže zlepšiť stav pamäte a zvýšiť aj pozornosť, informuje magazín Step To Health. Ktoré sú pre mozog tie najlepšie?
1. Ginkgo biloba
Extrakt z tejto rastliny súvisí s rozvojom kognitívnych funkcií, sluchu a zraku. Prispieva k duševnej rovnováhe, podporuje krátkodobú pamäť a správne prekrvenie mozgu.
2. Koenzým Q10
Je to jeden z koenzýmov, ktorý poskytuje mozgu najviac energie. Je naplnený antioxidantmi, ktoré si poradia s neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba. Jeho nedostatok spôsobuje v neskoršom veku stratu pamäte s rôznymi stupňami mentálnej retardácie.
3. Magnézium
Užívanie magnézia podporuje krátkodobú a dlhodobú pamäť. Vyššia koncentrácia tohto minerálu v mozgu zvyšuje počet funkčných synapsií a aktivuje hlavné signálne molekuly.

Zachráňte život: Odborníčka radí, ako sa pripraviť na jedno z najkrajších poslaní
4. B komplex vitamínov
Všetky vitamíny, ktoré tvoria B-komplex, sú pre organizmus nevyhnutné. Podporujú prácu nervového systému a metabolizmu, ovplyvňujú schopnosť zapamätať si a sústrediť sa. Dlhodobé dopĺňanie vitamínu B12 a kyseliny listovej má pozitívny vplyv na kognitívne funkcie.
5. Vitamín C
Vitamín C je silný antioxidant. Chráni mozog pred poškodením voľnými radikálmi.
6. Vitamín E
Jednou z vlastností vitamínu E je jeho ochranný účinok na nervový systém. Podľa Mayo clinic, vyššie dávky tohto vitamínu spomaľujú progresiu Alzheimerovej choroby pri miernej až stredne ťažkej diagnóze.
7. Zinok
Zinok je silný minerál, ktorý sa podieľa na udržiavaní normálnych kognitívnych funkcií. U ľudí, ktorí ho pridali do stravy sa výrazne zlepšila rozpoznávacia pamäť, uvažovanie a psychomotorické funkcie.
8. Omega 3
Omega 3 mastné kyseliny chránia mozog pred miernou kognitívnou poruchou, demenciou a rizikom a progresiou Alzheimerovej choroby u starších dospelých.
9. Cholín
Táto živina súvisí s prevenciou straty pamäte, zlepšuje tiež náladu. V ranom veku je jeho príjem dôležitý, aby sa zaručil kognitívny vývoj a zabránilo sa defektom neurálnej trubice. U starších dospelých zas zvyšuje výkon a znižuje výskyt demencie.
10. Ženšen
Koreň ženšen pôsobí ako stimulant pre kognitívnu výkonnosť, zmiernenie stresu a zlepšenie krvného obehu.
Kontraindikácie doplnkov na zlepšenie pamäte
Tieto doplnky stravy nie sú pre zdravie človeka nebezpečné. Netreba však prekročiť odporúčané dávkovanie. Tehotné, dojčiace ženy a deti by ich užívať nemali, pokiaľ to nepovolí lekár. V prípade predávkovania sa u ľudí môžu objaviť tieto reakcie:
- podráždenosť
- alergická reakcia
- poruchy spánku
- zmeny krvného tlaku