Divertikulitída patrí medzi často sa vyskytujúce gastrointestinálne ochorenie. Objavuje sa najmä v hrubom čreve, keď sa vaky v črevnej stene, nazývané divertikuly, zapália. Nepríjemne to ovplyvňuje celé trávenie.
Odborníci nevedia, čo spôsobuje tento zápal. Niektorí sa však domnievajú, že je to spôsobené príliš silným vyprázdňovaním. To vyvíja tlak na črevné steny a spôsobuje podráždenie. Na príčine jej vzniku je aj strava s nízkym obsahom vlákniny, nadváha, obezita, nedostatok pohybu a fajčenie. Podľa MSD Manual medzi symptómy divertikulitídy zvyčajne patria horúčka a bolesť na dotyk zvyčajne v ľavej dolnej časti brucha. Niekedy sú tieto prejavy sprevádzané nevoľnosťou a zvracaním. Ak človek pociťuje tieto príznaky, najlepšie urobí, ak navštívi lekára, ktorý stanoví presnú diagnózu. Po nasadení liečby je však dobré zlepšiť aj životosprávu, najmä stravovacie návyky, píše magazín Step To Health.
Ako prirodzene zmierniť divertikulitídu?
Keď je divertikulitída mierna, lekár zvyčajne naordinuje pacientovi odpočinok a tekutú stravu. Neskôr, keď to odborník povolí, môže do svojho jedálnička postupne zaradiť aj iné potraviny. Môže jesť vývar, ovocné šťavy bez dužiny, želatínu, varenú zeleninu a ovocie bez šupky a semienok, vajcia, hydinu, cereálie s nízkym obsahom vlákniny, jogurt, bielu ryžu, cestoviny, rafinovaný biely chlieb.
Diéta pri divertikulitíde
1. Zemiaky
Zemiaky sú skvelým jedlom pri divertikulitíde. Môžete si z nich uvariť zemiakovú kašu, alebo ich jesť pečené v trúbe. Obsahujú protizápalové zlúčeniny a škrob, vďaka ktorým uľahčujú trávenie.
2. Papája a hrušky
Konzumácia týchto plodov prospieva pacientovi s divertikulitídou. Sú ľahko stráviteľné a obsahujú vlákninu, antioxidanty, vitamíny a minerály, čo sú živiny, ktoré zlepšujú gastrointestinálne zdravie.
3. Jačmeň
Jačmeň vďaka vysokému obsahu rozpustnej vlákniny a protizápalovému účinku zmierňuje toto ochorenie. Pridajte ho do polievok, dusených pokrmov, spárujte ho so zeleninou.
4. Cesnak
Cesnak je potravinou s množstvom liečivých vlastností. Ak chcete využiť jeho výhody, zaraďte ho do jedálnička. V prípade žalúdočných ťažkostí alebo divertikulitídy si z neho uvarte vývar.
5. Oregano
Táto aromatická bylina má tráviace a tonizujúce vlastnosti. Zaberá na žalúdočné aj žlčníkové problémy. Chutí skvele, nahradí soľ a navyše prospieva črevám.
6. Potraviny bohaté na vitamín C
Ovocie bohaté na vitamín C ako sú citróny, grapefruity, pomaranče a jahody prispievajú zdraviu tráviaceho traktu. Táto živina hojí poškodené črevá a pomáha vytvárať nové bunky.
Dôležitá diagnostika
Príznaky divertikulitídy sú podobné mnohým tráviacim ťažkostiam, ako je napríklad Crohnova choroba. Ak symptómy neustupujú, je potrebné navštíviť lekára. Infekcie hrubého čreva môžu skrývať väčšie problémy, takže svoj stav nepodceňujte.