Piatok4. október 2024, meniny má František, zajtra Viera

Najčastejšie príčiny zaľahnutia v ušiach: Kedy treba navštíviť lekára?

(Zdroj: GettyImages)

Mať zaľahnuté v ušiach, nie je nič príjemné. A hoci vie tento diskomfort človeka poriadne potrápiť, väčšinou zdravie neohrozuje. Aké sú jeho najčastejšie príčiny?

Lietanie, potápanie aj horská turistika sú najčastejšie dôvody, prečo človeku zaľahne v ušiach. Toto nepohodlie nepredstavuje vážny problém a zmizne po niekoľkých minútach. Ak je to však sprevádzané príznakmi ako je horúčka či bolesť, môže ísť o závažnejší stav, ktorý si vyžaduje komplexné vyšetrenie, uvádza steptohealth.com.

Najčastejšie príčiny zaľahnutých uší

Uši sú komplexný orgán zodpovedný za vnímanie zvuku a rovnováhu. Akákoľvek zmena, ktorá sa  v nich udeje, môže spôsobiť zablokovanie Eustachovej trubice. Tá je zodpovedná za komunikáciu stredného ucha so zadnou oblasťou nosa, vyrovnáva a kompenzuje tlaky medzi vonkajším prostredím a vnútrom ucha.

1. Nahromadenie mazu

Mazové žľazy vo vonkajšom zvukovode nepretržite produkujú maz. Ten je tekutý, ale časom sa zmieša s inými látkami, ako sú odumreté bunky alebo prach, a stuhne. Zvyčajne sa odstraňuje pohybmi čeľuste pri hovorení, žuvaní alebo zívaní. U niektorých ľudí môže tento samočistiaci mechanizmus zlyhať a vosk v uchu zostane, niekedy vytvorí dokonca aj zátku. Postihnutá osoba môže pociťovať aj zníženú ostrosť sluchu, svrbenie, zvonenie a bolesť v ušiach.

2. Voda v ušiach

Voda sa môže dostať do zvukovodu pri sprchovaní, plávaní v bazéne alebo potápaní. Ľahko prúdi dovnútra a von bez toho, aby spôsobovala akékoľvek nepohodlie. Vo väčšine prípadov sa uvoľní spontánne tlakom a pohybom hlavy v priebehu niekoľkých minút, niekedy sa však v uchu zachytí pár kvapiek. Zbaviť sa ich dá tak, že človek rýchlo nakloní hlavu na stranu a zároveň zadrží dych.

3. Zmena tlaku

Letecká doprava, horolezectvo môžu spôsobiť dočasné zaľahnutie uší. Tento jav je výsledkom zlyhania Eustachovej trubice pri vyrovnávaní tlakov medzi okolím a stredným uchom. Niečo podobné sa vyskytuje u ľudí, ktorí sa potápajú do veľkých hĺbok. Táto nepríjemnosť môže trvať niekoľko minút, kým sa telo prispôsobí, a potom zmizne, keď sa človek presunie do nižšej nadmorskej výšky. U niektorých ľudí sa môže vyvinúť aj výšková choroba, ktorá sa vyznačuje bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou, ospalosťou a dýchavičnosťou. Zaberá na to dýchanie ústami, zívanie alebo žutie žuvačky počas vzletu.

4. Bežná nádcha a alergická nádcha

Prechladnutie je bežná vírusová infekcia nosa a hrdla. Prekrvenie a zápal horných dýchacích ciest zabraňuje odstraňovaniu sekrétov a zvyšuje tlak, takže človek môže mať upchatý nos a uši. Alergická rinitída je zápalové ochorenie nosovej sliznice po vystavení alergénu. Reakcia z precitlivenosti podporuje uvoľňovanie histamínu a spôsobuje nasledujúce príznaky:

- kýchanie
- slzenie očí
- upchaté uši
- výtok z nosa
- oslabený čuch
- svrbenie nosa a hrdla

5. Sínusitída

Sinusitída je zápal sliznice dutín. Upchatie a hromadenie hlienu v nich narúša výmenu vzduchu v Eustachovej trubici a spôsobuje pocit upchatých uší. Tento stav je zvyčajne spôsobený vírusmi, hoci ho môžu spustiť aj niektoré baktérie. Ďalšie príznaky zahŕňajú upchatý nos, bolesť tváre, hlavy, kašeľ a výtok z nosa. Vo väčšine prípadov zápal prínosových dutín zmizne automaticky po niekoľkých dňoch, takže lekárska liečba je symptomatická.

6. Zápal stredného ucha

Otitis nie je nič iné ako infekcia a zápal sluchového orgánu. Najbežnejšou formou prejavu je zápal stredného ucha v dôsledku upchatia Eustachovej trubice. Prekrvenie uší vytvára pocit zaľahnutia a ďalšie príznaky, ako napríklad:

- horúčka
- bolesť v ušiach
- nevoľnosť
- výtok z ucha
- svrbenie vo vnútri ucha

Najčastejšími pôvodcami infekcie sú Streptococcus pneumoniae a Haemophilus influenzae. Liečba sa líši podľa typu zápalu ucha, pričom základom sú vždy antibiotiká.

7. Labyrintitída

Labyrintitída sa týka zápalu kostného labyrintu, teda vnútorného ucha, ktoré je zodpovedné za rovnováhu. Na príčine je zvyčajne infekcia. Môže byť serózna alebo hnisavá. Ide o bežný problém, pri ktorom môžu ľudia pociťovať zaľahnutie, silné závraty a vertigo. Môže sa vyskytnúť aj tinitus a čiastočná strata sluchu.

8. Problémy s hrdlom

Zápal hltana alebo faryngitída je bežným nepríjemným pocitom, ktorý môže viesť k pocitu zaľahnutia. Ľudia zvyčajne hlásia bolesť, svrbenie a suchosť v krku. U niektorých pacientov spôsobuje nepríjemné pocity v ušiach v dôsledku postihnutia nervov. Pri vírusových formách sa na zmiernenie symptómov používajú antipyretické a protizápalové lieky.

9. Cholesteatóm

Ide o benígny nádor alebo cystu, ktorá sa tvorí v strednom uchu alebo mastoidnej oblasti. Postupne sa zväčšuje a môže dokonca stlačiť priľahlé štruktúry a zničiť stredné ucho. Medzi príznaky patria:

- znížená ostrosť sluchu na jednom uchu
- pocit upchatých uší
- výtok
- chronická bolesť
- závraty

10. Akustický neuróm

Akustický neuróm, tiež nazývaný vestibulárny schwannóm, je benígny nádor, ktorý sa tvorí na vestibulárnom nerve. Ten putuje z vnútorného ucha do mozgového kmeňa a je zodpovedný za udržiavanie rovnováhy. Postihnutí jedinci môžu pociťovať zvonenie v ušiach, pocit dusna a neistotu pri chôdzi. Okrem toho môže tento stav spôsobiť progresívnu, jednostrannú stratu sluchu, slabosť a necitlivosť v tvári.

11. Bruxizmus

Ide o poruchu, pri ktorej človek nevedome škrípe a zatína zuby. Tento stav sa môže vyskytnúť počas dňa aj počas spánku. Napätie čeľustných svalov môže spôsobiť zaľahnutie v ušiach.

12. Meniérov syndróm

Meniérov syndróm je jedným z najznámejších závratových ochorení na svete, aj keď nie najčastejším. Je charakterizovaný zníženou ostrosťou sluchu, tinnitom a pocitom upchatých uší. Tento stav sa nedá vyliečiť, dá sa však tlmiť liekmi, ktoré zmierňujú príznaky. Postihnuté osoby by sa mali vyhýbať stresu, nedostatku spánku, kofeínu a alkoholu.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Vo väčšine prípadov je pocit upchatých a zablokovaných uší dočasným príznakom, ktorý sa vyrieši sám. Ak však problém pretrváva, je potrebná odborná pomoc. Toto sú ďalšie varovné príznaky, ktoré si vyžadujú lekárske ošetrenie:

- náhla strata rovnováhy
- pretrvávajúca bolesť ucha
- strata sluchu alebo hluchota
- odtok hnisu a krvi

Viac o téme: Zalahnutie usiBolest ucha
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9