Utorok17. september 2024, meniny má Olympia, Melisa, zajtra Eugénia

Keď sedenie bolí: Nie ste jediní, koho trápia hemoroidy!

(Zdroj: GettyImages)

Hoci sú hemoroidy bežné, okolo ich liečby panuje množstvo mýtov a mnoho ľudí sa zdráha vyhľadať pomoc. Našťastie, existujú spôsoby, ako hemoroidom predchádzať a účinne ich liečiť.

Keď sa povie hemoroidy, mnohým ľuďom naskakuje husia koža. Avšak tieto nepríjemné problémy sú častejšie, než si myslíme – odhaduje sa, že do 50-ky nimi trpí polovica populácie. Čo sú však hemoroidy naozaj a prečo sa s nimi stretávame? Dôležité je vedieť, že nejde o niečo, za čo by sme sa mali hanbiť. A ešte dôležitejšie je vedieť, ako im predchádzať a ako ich liečiť, ak sa už objavia.

Čo sú a prečo vznikajú?

Hemoroidy sú vankúšiky žíl v análnom kanáli, ktoré nám pomáhajú kontrolovať stolicu. Vznikajú, keď sa tieto žily zväčšia alebo opuchnú, čo môže byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú zápcha, tehotenstvo, obezita alebo dokonca dlhé sedenie na toalete. Strach z hemoroidov však nie je na mieste – väčšina z nás má túto tkaninu prirodzene prítomnú, problém nastáva len vtedy, keď sa hemoroidy stanú zdrojom bolesti alebo nepohodlia, uvádza time.com.

Tichý vinník hemoroidov 

Jednou z hlavných príčin hemoroidov je zápcha, ktorá spôsobuje namáhanie pri vyprázdňovaní. Toto namáhanie zvyšuje tlak na žily v análnom kanáli, čo vedie k ich zväčšeniu. Preto je dôležité zamerať sa na zjemnenie stolice. Lekári odporúčajú denný príjem vlákniny aspoň 25 gramov, dostatočný pitný režim (najmenej 2 litre vody denne) a pravidelnú fyzickú aktivitu, ktorá podporuje pohyb čriev. V prípade, že tieto opatrenia nestačia, môže byť vhodné zvážiť doplnenie stravy o vlákninové doplnky alebo použitie zmäkčovadiel stolice.

Znížte riziko hemoroidov správnym sedením

Mnohí z nás trávia na toalete viac času, než je zdravé, často so smartfónom v ruke. Dlhé sedenie na záchode zvyšuje tlak na žily v análnom kanáli a zvyšuje riziko vzniku hemoroidov. Lekári odporúčajú, aby ste sa na toalete zdržali len nevyhnutný čas a použili „toaletnú stoličku“ alebo podnožku na nohy, ktorá pomáha zaujať prirodzenejšiu polohu pri vyprázdňovaní. Táto poloha zmierňuje tlak a uľahčuje priechod stolice.

Ako zmierniť symptómy hemoroidov doma

Ak už hemoroidy máte, existuje niekoľko spôsobov, ako zmierniť ich príznaky bez nutnosti návštevy lekára. Medzi najbežnejšie patria teplé „sedacie kúpele“, ktoré pomáhajú zmierniť opuch a bolesť, či použitie studených obkladov na znecitlivenie postihnutej oblasti. Špeciálne krémy a čapíky môžu poskytnúť dočasnú úľavu a zmierniť svrbenie a zápal. Ak trpíte výraznou bolesťou, môžete použiť aj lokálne anestetiká, ako je lidokaín.

Nepodceňujte príznaky

Ak príznaky hemoroidov pretrvávajú dlhšie ako dva až štyri týždne, je čas vyhľadať lekára. Návšteva odborníka je tiež nevyhnutná, ak zaznamenáte krvácanie, ktoré môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia, ako je rakovina hrubého čreva. Pri návšteve lekára môžete očakávať dôkladné vyšetrenie, vrátane digitálneho vyšetrenia a prípadne kolonoskopie, aby sa vylúčili iné príčiny vašich symptómov.

Kedy je potrebná operácia?

Väčšina hemoroidov sa dá liečiť konzervatívne, no v niektorých prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok. Tento krok sa zvažuje, ak hemoroidy nereagujú na iné formy liečby alebo ak sú extrémne bolestivé a spôsobujú výrazné krvácanie. Medzi chirurgické možnosti patrí ligácia elastickými prstencami, ktorá odstraňuje krvný tok do vnútorných hemoroidov, a hemoroidektómia, úplné odstránenie hemoroidov.

Ak už hemoroidy máte, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc – existuje množstvo účinných liečebných postupov, ktoré vám môžu uľaviť. A pamätajte, nie je hanba hovoriť o svojich problémoch, najmä, ak ide o vaše zdravie.

Viac o téme: HemoroidyVlakninaZlata zilaSedenie na zachode
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9