O spánku sa toho popísalo už veľa. Rád, ako nemáte pozerať televízor či do mobilu minimálne dve hodiny pre uložením sa do postele, čo jesť na večeru a čo nie, je plný internet. Čo však je pravda a čo mýtus?
Kvalitný spánok je nevyhnutný na to, aby sme sa po dlhom dni dokázali zotaviť a nabiť energiou. Problém nastáva vtedy, keď človek nevie zaspať alebo sa v noci často prebúdza. Na druhý deň vstáva unavený, nervózny a nesústredený. Niektorí sa potom chytajú aj slamky, len aby sa dobre vyspali. O spánku koluje veľa informácii. Niektoré sú pravdivé, iné sú len klamlivý dohad. Čomu by ste teda podľa steptohealth.com nemali veriť?
1. Osem hodín je tak akurát
Aby sa človek dobre vyspal, potrebuje k tomu sedem až deväť hodín spánku. Každá osoba má však svoje vlastné potreby. Podľa amerického Úradu pre prevenciu chorôb a podporu zdravia predstavuje sedem hodín zdravé minimum pre dospelého človeka. Viac ako deväť hodín by ste však spať radšej nemali. Po zobudení totiž môžete byť ešte viac unavení.
2. Je zlé mať prerušovaný spánok
Niektorých ľudí znepokojuje, že ich spánok je prerušovaný a nespia 8 hodín v kuse. To však nemusí byť nevyhnutne potrebné. V skutočnosti má mikro prebudenia takmer každý, len si to nepamätá. Pokiaľ to trvá len pár sekúnd, je to v poriadku, nočný odpočinok to neovplyvní.
3. Viac spánku, dlhší život
Medzi ľuďmi panuje nepodložený názor, že vďaka hodinám spánku navyše, budú žiť zdravšie a dlhšie. V skutočnosti výskumy hovoria presný opak. Príliš veľa odpočinku môže byť rovnako škodlivé ako keď je ho málo. Zvyšuje sa aj riziko srdcovo-cievnych ochorení, keďže tým, že ľudia viac spia, sú menej fyzicky aktívni.
4. Je v poriadku meniť plán spánku
Okrem počtu hodín venovaných spánku, je dôležité dodržiavať pravidelný spánkový plán. Je dobré chodiť spať a vstávať takmer vždy v rovnakom čase. Platí to aj cez víkendy. Zmena rozvrhu spania nie je prospešná, pretože telo sa musí prispôsobovať. Najmä u dospievajúcich nedostatok pravidelného režimu prispieva k narušeniu cirkadiánneho rytmu.
5. Môžete dohnať spánok
Sú ľudia, ktorí si počas všedných dní odopierajú spánok práve preto, aby splnili všetky svoje povinnosti. Cez víkend potom spia o niečo viac, aby dohnali stratený čas. Takto to ale nefunguje. Viac spánku v jeden deň nenahradí stratené hodiny venované bdeniu. Dôsledky slabého odpočinku nesúvisia len so zhoršením zdravotného stavu, obezitou, vysokým krvným tlakom, poruchami imunitného systému, ovplyvňujú aj koncentráciu, pracovné a študijné výsledky a navyše aj náladu.
6. Zdriemnutie to vyrieši
Ak sme predošlú noc dobre nespali, zdriemnutie nám môže pomôcť oddýchnuť si, ale stratené hodiny sa už nevrátia. Veriť by ste nemali ani mýtu, podľa ktorého, ak spíte popoludní, nebudete spať v noci. Vo všeobecnosti sa verí, že krátke predriemnutie je pre telo dobré, no neodporúča sa spať viac ako pol hodiny.
7. Pozeranie televízie uspáva
Pozeranie televízie človeka neuvoľňuje, skôr naopak. Niekoľko štúdií naznačuje, že používanie elektronických zariadení pred spaním je nutné obmedziť, aby sa zlepšila kvalita odpočinku. Nočné sledovanie televízie nie je pre dobrú spánkovú hygienu to najlepšie.
8. Chrápanie znamená, že niekto dobre spí
Ak niekto chrápe, môže to u iného vyvolať dojem, že spí spokojne a hlboko. Pre väčšinu ľudí nie je však chrápanie až tak neškodné, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Podľa štúdií sa totiž často spája so spánkovým apnoe.
9. Alkohol a spánok
Pokiaľ ide o pitie alkoholu pred spaním, existujú nepodložené názory, ktoré ho obhajujú. Mnohí tvrdia, že je to prospešné, uvoľňujúce a odbúrava to stres. Na druhej strane výskum ukazuje, že problémy so spánkom sú bežnejšie u alkoholikov. Alkohol, naopak, prispieva k nespavosti a zníženiu celkového času odpočinku.
10. Je jedno, že málo spíte
Štúdie zistili, že existuje vysoká korelácia medzi spánkom a celkovým fyzickým a psychickým zdravím človeka. V dôsledku toho je nedostatok spánku spojený s priberaním, ako aj s rôznymi zdravotnými poruchami, ako sú vysoký krvný tlak, stres a kardiovaskulárne ochorenia. Tí, ktorí spia menej ako 7 hodín denne dlhodobo, majú vyššie riziko skoršieho úmrtia.
Odpočinok je dôležitý, bez ohľadu na to, koľko mýtov o spánku koluje. Spať pokojným kvalitným a dlhým spánkom sa však nepodarí každému. Počet ľudí s poruchami spánku stúpa na celom svete.
Nekvalitný spánok má svoje nepríjemné úskalia. Prejavuje sa:
- únavou
- stresom
- obezitou
- úzkosťou
- arteriálnou hypertenziou
- slabou schopnosť koncentrácie
- nízkym akademickým a pracovným výkonom