Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Pozor na štítnu žľazu: TAKTO zistíte, že vaše hormóny nie sú v poriadku!

(Zdroj: GettyImages)

Reguluje metabolizmus, umožňuje správne spracovávať tuky a sacharidy, kontroluje telesnú teplotu, srdcovú frekvenciu a produkciu bielkovín. Keď však štítna žľaza nie je v poriadku, telo to dáva najavo rôznymi spôsobmi.

Hypotyreóza je jedna z porúch, ktoré postihujú štítnu žľazu. Prejavuje sa nízkou produkciou hormónov, čo spôsobuje problémy v rôznych častiach tela. Je to bežný problém u žien nad 60 rokov, môže sa však vyskytnúť aj v mladšom veku, píše sa na steptohealth.com. V počiatočných štádiách nemusí mať žiadne prejavy, ale ako choroba postupuje, spôsobuje množstvo stavov a symptómov, ktoré  nepríjemne ovplyvňujú kvalitu života.

Aké sú príčiny hypotyreózy?

Štítna žľaza má tvar motýľa a nachádza sa v spodnej časti krku. Jej hlavnou funkciou je vylučovanie hormónov, ako je trijódtyronín a tyroxín, ktoré sa podieľajú na mnohých telesných funkciách. Hypotyreóza nastáva vtedy, keď táto žľaza neprodukuje dostatok hormónov alebo dokonca stratí schopnosť ich vytvárať. Príčiny môžu byť nasledovné:

- autoimunitné ochorenia, ako je Hashimotova tyreoiditída
- operácia štítnej žľazy
- liečba hypertyreózy
- radiačná terapia rakoviny hlavy alebo krku
- užívanie určitých psychotických liekov
- nedostatok jódu
- porucha hypofýzy
- tehotenstvo alebo obdobie po ňom
- rodinná anamnéza ochorenia štítnej žľazy

Príznaky hypotyreózy

Pre mnohých pacientov je hypotyreóza ťažko rozpoznateľná, pretože symptómy sa v skorých štádiách vyvíjajú pomaly. Napriek tomu existuje niekoľko znakov, pri ktorých by ste mali zbystriť pozornosť. Ktoré to sú?

1. Náhly prírastok hmotnosti

Zmena v metabolizme v dôsledku nízkej produkcie hormónov štítnej žľazy môže spôsobiť náhle zvýšenie hmotnosti. K prírastku na váhe môže dôjsť aj vtedy, keď máte zdravé stravovacie návyky.

2. Únava

Hypotyreóza ovplyvňuje krvný obeh a znižuje schopnosť tela dodávať kyslík do buniek a tkanív. V dôsledku toho je bežné, že sa človek cíti stále unavený.

3. Vysoká hladina cholesterolu

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť hladinu cholesterolu. Môžu za to zlé stravovacie návyky, nedostatok pohybu. Zvýšenie však môže byť znakom, že vaša štítna žľaza nie je v poriadku.

4. Podráždenosť alebo zlá nálada

Hormonálne zmeny spôsobené nefunkčnou štítnou žľazou, môžu byť spúšťačom náhlych zmien nálad, ktoré vedú k stresu, depresii a podráždenosti.

5. Ťažkosti so sústredením

Hypotyreóza má vplyv aj na činnosť mozgu a nervového systému. Je bežné, že pacienti s týmto ochorením majú problémy so sústredením sa.

6. Suchá pokožka, vlasy a nechty

Táto porucha ovplyvňuje aj vzhľad človeka. Zmeny, ktoré sa dejú v tele, sa najčastejšie prejavujú jemnými vlasmi, suchou pokožkou a lámavými nechtami

7. Spomalené trávenie

Spomalené trávenie alebo zápcha sa môžu vyskytnúť, keď štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov. Tie totiž regulujú činnosť tráviaceho traktu, ktorá je kľúčová pre odstraňovaní tuhého odpadu.

8. Bolesti svalov

Môže byť ťažké identifikovať bolesť svalov ako príznak problémov so štítnou žľazou. Napriek tomu je dôležité si uvedomiť, že niekedy sa to naozaj deje v dôsledku nízkej produkcie hormónov.

9. Nepravidelná menštruácia

U žien môže zmena produkcie hormónov ovplyvniť menštruáciu. Často trvá príliš dlho a je silná.

10. Citlivosť na chlad

Pacienti s hypotyreózou majú často problémy s krvným obehom. Prejavuje sa to aj citlivosťou na chlad. Ich končatiny bývajú chladné a stuhnuté. Ak to nie je bežná vlastnosť u jednotlivca, mal by to brať ako varovný signál, že jeho štítna žľaza nefunguje tak, akoby mala.

Viac o téme: HormonyStitna zlazaHypotyreoza
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9