Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Odvrátená stránka púpavy: Kto by si mal dať na ňu pozor?

(Zdroj: GettyImages)

Burina, ktorá v sebe ukrýva veľký potenciál. Má antiseptické a detoxikačné vlastnosti, podporuje obranyschopnosť aj trávenie. Mali by ste však vedieť, že púpava môže mať aj vedľajšie účinky. Na čo si dávať pozor?

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je bezpečná pre väčšinu zdravých ľudí - ak sa používa s mierou, píše sa na steptohealth.com. Obsahuje horčiny, ktoré pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach, podporujú tiež chuť do jedla. Má močopudné účinky a využíva sa aj na liečbu dýchacích ciest. Regeneruje pečeň, detoxikuje organizmus, zaberá aj na cukrovku. Využíva sa celá, od koreňa, stonky, listov až po kvet. Podľa údajov z Precision Nutrition’s Encyclopedia of Food, 55-gramová porcia nasekaných listov púpavy obsahuje:

- 25 kalórií

- 1,5 g bielkovín

- 0,4 g tuku

- 5,1 g sacharidov

- 1,9 g vlákniny

- 0,4 g cukru

- Vitamín A, C, K,

- kyselinu listovú

- vápnik a draslík

Rastlina sa zvyčajne používa vo forme infúzií, čajov aj do šalátoch a je dostupná tiež v extraktoch a doplnkoch stravy.

Kontraindikácie púpavy

Koreň aj listy púpavy sú vo všeobecnosti bezpečné, ak sa používajú v správnych dávkach. Okrem toho je však dôležité poznať jej kontraindikácie. Kto by si na ňu mal dať pozor?

Tehotné a dočiace ženy

Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by potvrdili bezpečný príjem púpavy v týchto obdobiach ženy, takže jej konzumácia sa vtedy neodporúča.

Ľudia trpiaci ekzémom

Zdá sa, že pacienti s týmto kožným ochorením sú náchylnejší na alergické reakcie na púpavu. Pred použitím sa preto poraďte s lekárom.

Pacienti s poruchou krvácania

Ľudia s týmto príznakom, by mali púpavu vynechať, pretože môže zvýšiť riziko tvorby modrín spomalením zrážania krvi.

Alergia na ambróziu

Alergia na ambróziu, sedmokrásky alebo chryzantémy upozorňuje na možné riziko reakcie aj na púpavu. Informácie sú protichodné, takže je lepšie zdržať sa jej konzumácie a radšej sa poradiť s lekárom.

Zlyhanie obličiek

Púpava môže zvýšiť riziko obličkových komplikácií, pretože znižuje počet oxalátov uvoľnených močom.

Lieková interakcia

Každý, kto podstupuje farmakologickú liečbu, musí púpavu vynechať kvôli jej interakcii s niektorými liekmi. Môže totiž negatívne vplývať na účinnosť niektorých antibiotík a tiež znížiť rýchlosť, akou pečeň odbúrava niektoré medikamenty, čím sa zvyšuje riziko vedľajších účinkov.

Vedľajšie účinky púpavy

Podľa publikácie v National Library of Medicine medzi vedľajšie účinky púpavy patria hnačka a gastrointestinálne ťažkosti, pálenie záhy, plynatosť a bolesť brucha. Môže tiež spôsobiť alergie, ktoré sa prejavujú príznakmi, ako sú svrbenie kože a očí, sucho v ústach alebo nadmerná tvorba slín.

 

Ako sa vyhnúť problémom

Je dôležité dodržiavať odporúčanú dávku púpavy, aby ste sa vyhli jej vedľajším účinkom. Nepite viac ako tri šálky čaju denne. V prípade doplnkov prísne dodržiavajte odporúčania lekára alebo dávkovanie na etikete produktu.

Viac o téme: AlergiaPupavaPupava lekarskaEkzem
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9