Streda12. jún 2024, meniny má Zlatko, zajtra Anton

TOTO sú prípravky, do ktorých sa oplatí investovať: Naozaj vám nakopnú IMUNITU

(Zdroj: GettyImages)

Výživové doplnky sú jedným zo spôsobov, ako udržať imunitný systém v špičkovej forme. Nie všetky, ktoré sú na trhu, to však v skutočnosti dokážu. Do ktorých sa podľa odborníkov oplatí investovať?

Keď sa nad tým zamyslíte, imunitný systém má veľmi ťažkú úlohu. Každý deň bojuje o to, aby vaše telo nenapadli baktérie, vírusy a huby, ktoré sú všade okolo nás. Toto pracovné nastavenie si sem-tam zaslúži trochu pomoci v podobe doplnkov stravy, ktoré posilňujú imunitný systém. Ktoré naozaj zaberajú?

1. Vitamín D

Vitamín D si v posledných rokoch získal veľkú popularitu, píše sa na eatthis.com. Ukázalo sa totiž, že dokáže odvrátiť choroby. „Štúdie odhalili, že ľudia s nízkou hladinou tohto vitamínu majú väčšiu pravdepodobnosť ochorieť najmä na infekcie dýchacích ciest,“ konštatovala dietologička  Jillian Sampaiová. Podľa nej dostatočný príjem vitamínu D ponúka zdravotné výhody v boji so sezónnou chrípkou aj s COVID-19. Hoci sa dá absorbovať zo slnečného žiarenia, jeho hladiny majú tendenciu klesať v zimných mesiacoch, keď sa ochladí. Väčšina ľudí tak trpí jeho nedostatkom, takže jeho dopĺňanie je na mieste. Predáva sa vo viacerých verziách, v tabletkách, gumových cukríkoch či v tekutej podobe.

2. Probiotiká

To, čo sa deje vo vašom črevnom systéme, neovplyvňuje len vaše trávenie.  „Lepšie zdravie čriev sa spája s vyššou imunitnou funkciou," tvrdí dietologička Kim Kulpová. Ako uviedla, 70 až 80 % imunitných buniek sa nachádza práve v črevách. Odborníčka odporúča užívanie Akkermansia muciniphila. Ide o silný bakteriálny kmeň, ktorý hrá dôležitú úlohu pri ochrane črevnej výstelky a znižovaní priepustnosti čreva. Toto probiotikum obsahuje aj prebiotikum, teda vlákninu, ktorá vyživuje dobré mikróby.

3. Lipozomálny vitamín C

Cítite sa vyčerpaný? Doprajte svojmu telu podporu vo forme vitamínu C. „Svojim pacientom predpisujem dávku 2 000 až 4 000 miligramov kvalitného vitamínu C denne alebo lipozomálny vitamín C,“ radí dietologička Bess Bergerová. Niektoré výskumy naznačujú, že práve ten môže byť lepšie absorbovaný ako iné druhy. Najlepší je taký, ktorý nalejete do malého objemu vody a vypijete.

4. Kolostrum

Ešte predtým, ako sa matke začne tvoriť materské mlieko, produkuje kolostrum, látku bohatú na živiny a antioxidanty. Na trhu sa dá kúpiť, no nepochádza od mamičiek, ale od dojníc. Hoci neobsahuje rovnaký nutričný profil ako ľudské, je to rozumná náhrada s výhodami pre zdravie imunity. „Nájdeme v ňom vysoké hladiny imunoglobulínov, ktoré posilňujú imunitný systém, bojujú s baktériami a vírusmi,“ poznamenala dietologička Kathryn Piperová. Kolostrum nájdete v kapsulách, prášku alebo v tekutej forme.

5. Adaptogénne huby

Ide o huby, ktoré pomáhajú telu zvládať stres, o ktorom je známe, že má negatívny vplyv na imunitu. „Adaptogénne huby, ako sú reishi, stimulujú imunitný systém a dokonca podporujú kvalitu spánok,“ tvrdí dietologička Sharon Puellová. Keď človek spí dostatočne, jeho telo je schopné bojovať s infekciami.

6. Zinok

Podľa výskumu z roku 2016 nízka hladina zinku zvyšuje riziko zápalu, zatiaľ čo zdravá hladina tohto minerálu podporuje imunitu. Zinok nájdete v mnohých bežných potravinách, ako sú vajcia, fazuľa a celé zrná. Hoci hrá dôležitú úlohu v imunitnom zdraví, neznamená to, že viac je vždy lepšie. Prekvapivo je účinnejší, keď sa užíva v menších dávkach. Horná hranica pre zinok je 40 miligramov denne pre mužov aj ženy.

7. Imunitne cielené multivitamíny

Ak sa rozhodnete pre multivitamín zameraný na imunitu, telo dostane naraz viacero vitamínov. Vsaďte na taký, ktorý v sebe obsahuje vitamíny  A, B, C, D, selén, chróm, zinok a ďalšie živiny. Podporíte tak imunitný systém a udržíte zdravý počet bielych krviniek. Užívajte ho najmä počas zimy a vtedy, keď sa u vás začne rozvíjať infekcia.

Viac o téme: ImunitaZinokVitamin DProbiotikaKolostrumAdaptogenne huby
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9