Zobúdzate sa s boľavým HRDLOM? Nepodceňujte to, kedy už treba ísť za LEKÁROM!

Zdroj: gettyimages.com
24.05.2023

Bolesť hrdla po prebudení je u väčšiny ľudí predzvesťou toho, že ich niečo obchádza. Ale nie vždy je na príčine choroba. Existuje veľa možných dôvodov bolesti alebo sucha v krku.

Často je na vine kvapkanie z nosa, hustý a lepkavý hlien z dutín, ktorý zateká do zadnej časti hrdla, ako sa píše na livestrong.com.

„Niekedy býva spúšťačom alergia, znečistené prostredie, dokonca aj kyslý reflux,“ konštatoval otolaryngológ Omid Mehdizadeh.

Podľa neho existujú aj ďalšie dôvody, prečo sa prebúdzate s bolesťou v krku. 

1. Alergia

Hoci svrbenie v krku a kýchanie môžu byť prvými príznakmi, že ste prechladli, sezónne alergie stoja tiež za boľavým hrdlom.

„Peľ, prach, plesne alebo srsť môžu vyvolať zápal v dýchacích cestách a spôsobiť nepríjemné pocity v krku,“ tvrdí doktor Mehdizadeh.

Úľavu poskytnú voľnopredajné lieky alebo medikamenty na predpis, ako sú antihistaminiká.

2. Podráždenie zo životného prostredia

Aj dráždivé látky ako výpary alebo prach môžu spôsobiť nepohodlie.

„Vyvolajú imunologickú reakciu v nose a hrdle, ktorá zvyčajne vedie k zápalu a zvýšenej produkcii hlienu," vysvetlil doktor Mehdizadeh.

Najlepšie urobíte, ak sa budete vyhýbať nepríjemným látkam. Ak je problémom pleseň, zaobstarajte si odvlhčovač, aby ste udržali vlhkosť v miestnosti pod 50 percent.

3. Studený, suchý vzduch

„Veľmi chladné počasie môže spôsobiť, že telo začne zvyšovať produkciu hlienu v snahe udržať dýchacie cesty vlhké,“ uviedol Mehdizadeh.

V tomto prípade pomôže zvlhčovač vzduchu. Postačí, ak budete držať vlhkosť medzi 30 a 50 percentami.

4. Reflux

Reflux môže dráždiť hrdlo a spôsobiť bolesť, chrapot alebo suchý kašeľ. Keďže býva horší v noci, môžete si s väčšou pravdepodobnosťou všimnúť nepríjemné pocity v krku po zobudení. Vyhnite sa jedlám, ktoré spôsobujú pálenie záhy a snažte sa nejesť tri hodiny pred spaním.

5. Poranené hlasivky

„Ak je hlas namáhaný, odnesú si to hlasivky a hrozí ich opuch a podráždenie,“ konštatoval doktor Mehdizadeh.

V dôsledku toho môže váš hlas znieť chrapľavo a tiež vás môže bolieť hrdlo.

„Hlasový odpočinok, hydratácia, zvlhčovanie a masáž krku sú najúčinnejšie spôsoby, ako zmierniť nepohodlie a urýchliť návrat hlasu," radí otolaryngológ.

6. Vychýlená nosná prepážka

Keď je chrupavka, ktorá oddeľuje nosné dierky, posunutá na jednu stranu, zvyčajne sa to neprejaví. Ale inokedy môže spôsobiť preťaženie a zvýšiť produkciu hlienu, čo môže potenciálne podráždiť hrdlo. Vychýlené prepážky môžu tiež spôsobiť časté bolesti hlavy alebo tváre, či hlučné dýchanie alebo krvácanie z nosa.

7. Vážne choroby

V zriedkavých prípadoch môže byť pretrvávajúca bolesť hrdla znakom vážnych zdravotných problémov, ako je rakovina hrdla alebo HIV. Zvyčajne sú tieto problémy sprevádzané ďalšími príznakmi, ako sú problémy s prehĺtaním, hrčka na krku, krvavý hlien alebo príznaky podobné chrípke. Liečba bude závisieť od diagnózy.

Ako upokojiť bolesť v krku?

Ak to nie je spôsobené prechladnutím, sucho v hrdle v ranných hodinách sa dá zvyčajne zvládnuť riešením základnej príčiny.

Pomôcť môžu aj nasledujúce kroky:

 • Vypite niečo teplé. Teplé tekutiny ako čaj s medom alebo vývar môžu hydratovať hrdlo a upokojiť podráždenie.
 • Skúste studenú pochúťku.​ Nanuky alebo zmrzlina môžu mať znecitlivujúci účinok a zmierniť zápal.
 • Kloktadlo zo slanej vody. Zmiešajte 1/4 až 1/2 čajovej lyžičky stolovej soli s 2 dcl teplej vody. Kloktajte niekoľko sekúnd a potom vypľujte.
 • Cmúľajte pastilky proti kašľu. Upokoja podráždené hrdlo.
 • Zvlhčite vzduch v miestnosti. Ak nemáte zvlhčovač, skúste si na pár minút pustiť horúcu sprchu so zatvorenými dverami.

Kedy znavštíviť lekára?

Mierna bolesť hrdla zvyčajne nie je dôvodom na obavy, pričom pomôžu domáce opatrenia. Ak však nepohodlie v krku trvá dlhšie ako päť dní, navštívte lekára.

Obrátiť na odborníka by ste sa mali aj v prípadoch, keď nepríjemnosti sprevádza:

 • vyrážka
 • bolesť ucha
 • bolesť kĺbov
 • horúčka
 • krvavý hlien
 • opuch tváre
 • hrča v krku alebo hrdle
 • problémy s dýchaním

Fotogaléria


Tagy:
zdravie bolesti prevencia hrdlo

24.05.2023  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Gurman.sk

Recepty

Feminity.sk

Špuntík

Diskusia