CHRASTA v NOSE môže byť znakom nebezpečného stavu: Čo sa za tým SKRÝVA?

Stačí náhla zmena počasia, alergia alebo viróza a citlivá pokožka v nose sa podráždi, poškodí a hrozia chrasty - v niektorých prípadoch aj krvácanie. Hoci sú bolestivé, zvyčajne sa netreba obávať. Netreba s tým však rátať zakaždým.
V niektorých prípadoch totiž môže bolesť vo vnútri nosa naznačovať vážnejší problém, ako sa píše na thesun.co.uk.
Rinológ Dr Samit Unadkat vysvetľuje, čo za tým môže byť:
1. Polypy v nose
Nosové polypy sú nebolestivé mäkké výrastky vo vnútri nosa. Zvyčajne nie sú vážne, ale často sa spájajú so stratou čuchu. Môžu naďalej rásť a zablokovať nos, ak sa neliečia.
2. Rakovina nosa
Rakovina nosa a dutín je zriedkavá.
"Rakovina je spojená so slzením očí, bolesťou zubov, bolesťou tváre alebo necitlivosťou, jednostrannou stratou sluchu a krvavými chrastami kôry v nose," vysvetľuje odborník.
Vyššiemu riziku rakoviny nosa sú vystavení pacienti, ktorí pracujú s tvrdým drevom, farbiarskym priemyslom, chrómovaním a opaľovaním kože.
3. Užívanie kokaínu
Nos závislého na kokaíne môže trpieť mnohými problémami, od krvácania z nosa až po život ohrozujúce infekcie. V niektorých prípadoch sa vytvorí diera (známa ako perforácia septa).
"Charakteristickým znakom tohto typu perforácie je krvavá chrasta v nose," upozorňuje Dr Samit. "Kokaín a jeho agresívne činidlá môžu byť pre nos veľmi deštruktívne a môžu viesť k úplnému rozpadu nosnej kostry a kože."
4. Zápalové stavy
Dr Samit povedal, že chrasty v nose môžu byť skorým príznakom zápalových ochorení, vrátane granulomatózy, ktorá postihuje cievy, eozinofilnú poruchu imunity a sarkoidózu, postihujúcu pľúca. Každý z týchto závažných stavov môže postihnúť obličky a pľúca. Často vyžadujú dlhodobú imunosupresívnu liečbu, napríklad steroidmi alebo inými liekmi.
Podľa odborníka nie je liečba chrastov v nose komplikovaná. Pomôžu výplachy nosa, nosové steroidy či rôzne krémy určené na ciltlivú pokožku. Ak sa zistí, že je za tým závažnejší stav, môžu byť potrebné biopsie, operácia alebo imunosupresia.
V mnohých prípadov je za vznikom chrastov v nose taká neškodná vec, o ktorej by ste to ani nepovedali: nadmerné užívanie nosových dekongestív. Väčšina dekongestantov je k dispozícii bez lekárskeho predpisu, takže, ak jeden z nich nadmerne používate, teda dlhšie ako jeden týždeň, môže to viesť k tvorbe chrastov v nose.
Fotogaléria
zdravie nos