So STUDENÝMI rukami a nohami nemá zima nič spoločné: Môžu byť VAROVNÝM signálom

Zdroj: gettyimages.com
05.02.2023

Striasa vás chlad aj počas teplých mesiacov? Príčin môže byť niekoľko a hoci väčšina z nich je banálna, v niektorých prípadoch znamená problém. Prečo vám býva zima?

Pribúdajúcim vekom sa teplota tela znižuje. Zvýšená citlivosť na chlad je tak často len ďalšou normálnou súčasťou procesu starnutia, ako sa uvádza na livestrong.com. Niekedy však môže signalizovať vážnejší zdravotný problém. Podľa doktorky Alayne Marklandovej, ktorá sa zameriava na geriatriu a paliatívnu starostlivosť, sú toto dôvody, prečo vám býva chladno.

1. Krvný obeh je pomalší

Ako roky pribúdajú, starnú aj cievy, ktoré sú menej pružné a nemôžu optimálne fungovať.

„Krv nedokáže cirkulovať ako kedysi,“ poznamenala doktorka Marklandová.

Keď cievy nedokážu správne pumpovať krv, telo ťažšie udržuje teplo. Najmä studené ruky a nohy naznačujú, že na vine je problém s krvným obehom.

2. Pokožka je tenšia

Keď premýšľate o starnutí a vplyve na pleť, s najväčšou pravdepodobnosťou vás napadnú ako prvé vrásky. No existujú aj iné zmeny súvisiace s vekom a kožou, ktoré menia reguláciu teploty tela. Ako starneme, naša najvnútornejšia vrstva kože, známa ako podkožná vrstva sa stenčuje. Táto vrstva obsahuje tuk, takže, keď mizne, strácame izoláciu a výplň, čo sťažuje zachovanie telesného tepla.

„Inými slovami, tuk je ako ochranná prikrývka, ktorá nás udržiava v teple,“ poznamenala Marklandová.

3. Rýchlosť metabolizmu sa spomaľuje

Určite ste už počuli, že metabolizmus sa vekom spomaľuje. Aj keď si ho zvyčajne spájame s priberaním, môže to ovplyvniť aj to, ako telo reguluje teplotu. Metabolizmus je zodpovedný za mnohé chemické procesy v tele, napríklad premenu jedla na energiu, dýchanie, obeh, trávenie a mnoho ďalších životne dôležitých úloh. Ak nefunguje ako má, môže to viesť k zvýšenej citlivosti na chlad.

4. Máte základný zdravotný stav

Niektoré zdravotné problémy sú bežnejšie u starších dospelých a môžu byť dôvodom, prečo vám je zima. Napríklad srdcové choroby, ochorenia obličiek a anémia bránia prietoku krvi a znižujú telesnú teplotu. Aj cukrovka môže poškodiť nervy a viesť k neuropatii, teda pocitom chladu, necitlivosti alebo brnenia v rukách a nohách.

Riziko podchladenia u starších dospelých

Starší dospelí, najmä tí so základným zdravotným problémom, alebo ktorí užívajú lieky so zvýšenou citlivosťou na chlad, sú podľa Johns Hopkins Medicine vystavení vyššiemu riziku hypotermie. Telesná teplota 35° C, alebo nižšia môže viesť k vážnym zdravotným problémom, ako je srdcový infarkt, problémy s obličkami, poškodenie pečene alebo dokonca smrť. Podchladenie ovplyvňuje tiež mozog, vrátane kognitívnych a motorických schopností.

Medzi známe príznaky tohto stavu patrí:

 • zmätok
 • ospalosť
 • triaška a vyčerpanie
 • pomalá, nezrozumiteľná reč alebo plytké dýchanie
 • slabý pulz alebo nízky krvný tlak
 • ospalosť
 • tuhosť v rukách a nohách
 • pomalé reakcie

Ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, pretože hypotermia môže byť potenciálne smrteľná.

5. Je to vedľajší účinok liekov

„Medikamenty, ktoré sa užívajú na liečbu vysokého krvného tlaku, sú bežnými vinníkmi, ktorí môžu spôsobiť studené končatiny,hovorí Marklandová.

Tieto typy liekov môžu totiž znížiť prietok krvi do rúk a nôh.

Tipy na väčšie teplo

 • Nastavte si teplotu v miestnosti aspoň na 22 ° C.
 • Oblečte sa teplo v chladných dňoch, aj keď ste doma.
 • Pod pyžamo si oblečte spodnú bielizeň a použite prikrývky navyše.
 • Udržujte si zdravú hmotnosť, aby ste sa uistili, že máte dostatok tuku na izoláciu tela a udržiavanie tepla.
 • Obmedzte alkohol, ktorý môže spôsobiť stratu telesného tepla.
 • Ak je vonku mokro, oblečte si nepremokavý kabát alebo bundu a hneď sa prezlečte, ak zvlhne alebo zmokne.

Fotogaléria


Tagy:
zima zdravie chlad prevencia studené ruky

05.02.2023  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Recepty

Feminity.sk

Špuntík

Diskusia