RAŇAJKY, ktoré vás RÝCHLEJŠIE dostanú z choroby: Na NOHÁCH vďaka týmto JEDLÁM!

Zdroj: gettyimages.com
30.12.2022

Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. To platí dvojnásobne vtedy, keď ste oslabení a potrebujete telu dodať potrebné látky na nakopnutie imunity. Čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť?

Prvé jedlo dňa by malo byť výživné, plné bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov.

„Ale keď vás trápi choroba, o to viac je dôležitejšie mať tieto ingrediencie na tanieri,“ konštatovala autorka kníh o zdravej výžive Frances Largeman-Rothová.

Ako sa uvádza na livestrong.com, toto sú podľa odborníčky jedlá, ktoré posilnia imunitný systém, a vďaka ktorým budete rýchlo fit.

1. Celozrnné obilniny s hroznom

Keď sa cítite vyčerpaní, je rozumné dať‘ si na raňajky jedlo, ktoré sa ľahko pripraví, a ktoré vám pomôže cítiť sa lepšie. Celozrnné obohatené cereálie vám zjednodušia život počas choroby.

„Vyberte si také, ktoré obsahujú esenciálne minerály a vitamíny, ako je vitamín D, vďaka ktorým posilníte obranyschopnosť vášho tela,“ radí Largeman-Rothová.  

Ak k cereáliám pridáte hrozno, bude to hotová vitamínová bomba.

„Hrozno totiž neposkytuje  len dôležitú hydratáciu, ale je aj prirodzeným zdrojom prospešných antioxidantov a polyfenolov, ktoré pomáhajú chrániť zdravie a funkciu našich buniek,“ uviedla odborníčka na zdravú výživu.

Navyše, výskum naznačuje, že resveratrol, špecifický polyfenol nachádzajúci sa v hrozne, môže pozitívne ovplyvniť imunitnú funkciu mnohými spôsobmi.

2. Ovsené vločky s vlašskými orechmi

Teplé ovsené vločky sú tou správnou voľbou, ak sa necítite dobre. aka druhu rozpustnej vlákniny nazývanej beta-glukán je ovos ľahko stráviteľný, čo je obzvlášť dôležité, keď máte problémy so žalúdkom.

„Beta-glukán nielen pomáha pri trávení, znižuje hladinu cholesterolu a správnu hladinu cukru v krvi,“ tvrdí Largeman-Rothová.

Tá odporúča ich konzumáciu spolu s vlašskými orechmi, ktoré vynikajú živinami a sú potrebné pre zdravú imunitnú funkciu.

Nájdeme v nich:

  • vitamín B6
  • kyselinu alfa-linolénovú (ALA), esenciálna omega-3
  • meď
  • mangán

Vlašské orechy a ovos obsahujú prebiotickú vlákninu, ktorá podporuje zdravie čriev a imunitný systém.

3. Vývar

„Môže to znieť zvláštne dať si vývar na raňajky, ale je to skvelý spôsob, ako sa zotaviť zo žalúdočnej virózy alebo chrípky," hovorí Largeman-Rothová.

Či už je to kurací, hovädzí alebo zeleninový, všetky poskytujú hydratáciu a elektrolyty, ako je sodík a draslík, ktoré telo v takej chvíli najviac potrebuje. Správna hydratácia je kľúčom k rýchlemu zotaveniu. Keď je telo hydratované, lepšie odoláva prenikaniu škodlivých baktérií do tela.

4. Miešané vajíčka a toasty

„Vajcia poskytujú veľa základných živín, ako je vitamín D, cholín a bielkoviny,“ konštatovala Largeman-Rothová.

Ak k nim pridáte sacharidy, ako je celozrnný alebo naklíčený chlieb, bude to vhodné jedlo počas choroby.

5. Ovocné smoothie

Ovocné smoothie nie je len rýchle na prípravu, ale ponúka aj potrebnú hydratáciu.

„Keď sa zotavujete z prechladnutia, čím viac tekutín prijmete, tým lepšie," tvrdí odborníčka.

Pitie studeného nápoja podľa nej upokojí boľavé hrdlo. Do smoothie pridajte pomaranče, ktoré sú bohatým zdrojom vitamínu C. Obsahujú tiež hesperidín, rastlinnú zlúčeninu ktorá pomáha znižovať zápal a podporuje zdravé krvné cievy. Výber ostatných zložiek je už na vás.

Ktorým jedlám sa vyhnúť počas choroby?

Zatiaľ čo niektoré jedlá napomáhajú procesu liečenia, sú aj také, ktoré spôsobia, že sa budete cítiť horšie.

Káva

Keď sa cítite chorí a vyčerpaní, môžete siahnuť po svojej pravidelnej šálke kávy, aby ste si dodali energiu.

„Zatiaľ čo kofeín vás môže dočasne povzbudiť, káva na raňajky vám neposkytne potrebné živiny, aby ste sa postavili na nohy,“ konštatovala Largeman-Rothová.

Navyše, kofeín dehydratuje, čo je to posledné, čo potrebujete. Správna hydratácia je totiž kľúčom k zotaveniu. Káva tiež môže zhoršiť žalúdočné ťažkosti, ak máte kyslý reflux.

Jogurt

Jogurt nie je váš priateľ, ak máte hlieny.

„Hoci je to zdravý pokrm, keď sa cítite dobre, jeho konzumácia pri kašli alebo ak máte veľa hlienu, môže tieto príznaky zhoršiť," tvrdí Largeman-Rothová.

Sladké pečivo

„Či už je to škoricové hniezdo, vianočka, či bábovka, sladké pečivo vám nedodá žiadne živiny, ako je vitamín C alebo elektrolyty, ktoré by vám pomohli uzdraviť sa," uviedla Largeman-Rothová.

Čo je ešte horšie, pridaný cukor spôsobuje v tele zápal, ktorý nepodporuje imunitný systém.

Fotogaléria


Tagy:
potraviny jedlo imunita rańajky

30.12.2022  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Gurman.sk

Recepty

Feminity.sk

Špuntík

Diskusia