Za SUCHOM v ústach nemusí byť len NEDOSTATOK tekutín: CHOROBA ako prekvapivá príčina!

11.10.2021

Všetci sa občas prebudia so suchom v ústach. Ak však zakaždým bojujete so saharskou púšťou, môže byť za tým problém. Čo by mohlo byť príčinou?

Podľa Clevelandskej kliniky sa sucho v ústach objaví vtedy, keď neprodukujete dostatok slín. Nedostatok slín je však zvyčajne symptómom alebo vedľajším účinkom iného zdravotného problému, ako sa píše na livestrong.com.

Čítajte tiež: STRAVA, ktorá PREDLŽUJE život a spomaľuje STARNUTIE: Koža bez PSORIÁZY ako BONUS!

Mikrobiológ Frank A. Scannapieco, DMD, PhD z Univerzity zubného lekárstva v Buffale vám pomôže zorientovať sa v tom, čo spôsobuje ranné sucho v ústach a čo s tým robiť:

Ste dehydrovaní

Sucho v ústach často naznačuje, že vaše telo potrebuje viac tekutín. Keď ste dehydrovaní, nemáte dostatok tekutín na produkciu slín, ktoré sú takmer výlučne tvorené vodou, ako hovorí doktor Scannapieco (sliny predstavujú 99 percent vody).

Ak počas dňa vypijete menej tekutín, môže sa stať, že budete mať ráno problém s dehydratáciou a suchom v ústach.

Dýchate ústami

Často sa prebúdzate s otvorenými ústami? Niet divu, že máte v ústach saharskú púšť.

"Ak spíte s otvorenými ústami, ústne tkanivá vyschnú, obzvlášť tie tkanivá najbližšie k vašim perám," upozorňuje doktor Scannapieco.

Dýchanie ústami je obzvlášť bežné vtedy, keď ste preťažení. Upchatý nos sťažuje dýchanie nosnými dierkami, takže to takýmto spôsobom telo kompenzuje.

Môžete mať spánkové apnoe

Ak chrápete a denne sa prebúdzate so suchom v ústach, pravdepodobne trpíte poruchou spánkou - spánkovým apnoe. Charakterizuje ju abnormálne dýchanie počas spánku. Ľudia s týmto ochorením majú podľa Mayo Clinic narušené dýchanie, lapajú po dychu a hlasno chrápu. Tieto problémy často vedú k dýchaniu ústami, ktoré spôsobujú sucho v ústach. K ďalším príznakom patrí nespavosť, ranné bolesti hlavy, denná ospalosť, obmedzený rozsah pozornosti a podráždenosť.

Užívate určité lieky

Niektoré lieky môžu znižovať tok slín.

"Mnoho liekov môže pôsobiť na centrálny nervový systém alebo na sekrečné bunky slinných žliaz, čím sa zníži sekrécia slín," hovorí doktor Scannapieco.

Lieky používané na liečbu depresie a hyperaktívneho močového mechúra, okrem iných stavov, môžu mať za následok sucho v ústach. Niektoré antihistaminiká, dekongestíva, svalové relaxancie a lieky proti bolesti môžu tiež spôsobiť sucho v ústach ako vedľajší účinok, podľa kliniky Mayo.

Keďže s pribúdajúcim vekom častejšie užívame viac liekov, je väčšie riziko sucha v ústach. Podľa Clevelandskej kliniky má v skutočnosti 1 z 5 starších dospelých xerostómiu.

Máte ďalší základný zdravotný stav

Okrem spánkového apnoe môžu byť na vine aj vážnejšie zdravotné problémy. Napríklad niektoré autoimunitné ochorenia, ako je reumatoidná artritída a Sjogrenov syndróm vykazujú účinky na slinné žľazy. Cukrovka, mŕtvica, kvasinková infekcia a Alzheimerova choroba sú tiež spojené so suchom v ústach, uvádza Mayo Clinic.

Alkohol alebo kofeín pijete v neskorých hodinách

Neskorá káva a koktejly môžu byť vinníkom vášho vyprahnutého podnebia. Podľa Národného ústavu pre zubný a kraniofaciálny výskum môže byť kofeín a alkohol mierne dehydratujúci, čo môže viesť k suchu v ústach.

Ako zabrániť suchu v ústach počas spánku?

  • Porozprávajte sa so svojím lekárom
  • Pite veľa vody počas dňa a majte fľašu na nočnom stolíku
  • Žujte kocky ľadu – pohyb žuvaním podľa Clevelandskej kliniky pomáha stimulovať tok slín
  • Použite zvlhčovač vzduchu
  • Vyhnite sa alkoholu a nápojom obsahujúcim kofeín
  • Skúste výrobky, ktoré vám zvlhčujú ústa (umelé sliny)
  • Použite liek, ktorý stimuluje sliny (po stretnutí s lekárom)
  • Urobte z ústnej hygieny prioritu (ľudia so sucho v ústach sú náchylnejší na zubné kazy)
  • Vyhnite sa ústnym vodám obsahujúcim alkohol alebo peroxidu, ktoré môžu zhoršiť vaše sucho v ústach

Fotogaléria


Tagy:
zdravie prevencia sucho v ústach

11.10.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Feminity.sk

Špuntík

Diskusia