Riziko CHOROBY spoznáte podľa NOHAVÍC: Ak sa nezmesíte do tejto VEĽKOSTI, je ZLE!

04.10.2021

Zvýšené riziko vzniku cukrovky môžete spoznať podľa veľkosti nohavíc, ktoré máte v skrini. Vedci upozorňujú, že ide o jednoduchý spôsob, ako zistiť, či sa choroba netýka aj vás!

Kto najviac riskuje rozvoj cukrovky? Podľa odborníkov ide o tých ľudí, ktorí sa už nevedia obliecť do džínsov, ktoré mali vo veku 21 rokov. Ak sa teda do nich už nezmestíte, podľa Roya Taylora z Newcastle University, jedného z popredných svetových odborníkov na chorobu, riskujete rozvoj cukrovky 2. typu, ako sa píše na theguardian.com. Znamená to totiž, že vám za ten čas pribudol tuk, kvôli ktorému ste v riziku.

Čítajte tiež: RÝCHLOSŤ nástupu ÚČINKU prekvapuje: NÁPOJ, ktorý ZNÍŽI cukor v krvi už do 30 minút!

Strata hmotnosti ako riešenie

Taylor predstavil zistenia štúdie na výročnej konferencii Európskej asociácie pre výskum diabetu. Súčasťou nich bolo odhalenie, že ľudia s normálnou hmotnosťou s diabetom 2. typu môžu znížiť riziko tým, že znížia svoju hmotnosť.

Osem z 12 ľudí sa dokázalo „zbaviť“ svojho stavu stratou 10 až 15% svojej telesnej hmotnosti. Účastníkom, ktorí mali diabetes typu 2 sa napriek tomu, že mali „normálny“ index telesnej hmotnosti (BMI), podarilo znížiť hladiny tuku v pečeni a pankrease a aktivita buniek produkujúcich inzulín v pankrease sa považovala za obnovenú.

„Lekári majú tendenciu predpokladať, že diabetes typu 2 má inú príčinu u tých, ktorí nemajú nadváhu. Ukázali sme, že ak ľudia s normálnou hmotnosťou schudnú 10 až 15% svojej hmotnosti, majú veľmi dobrú šancu, že sa zbavia cukrovky,“ dodal Taylor.

Účastníci, ktorí mali priemerné BMI 24,5, nasledovali program na chudnutie, ktorý zahŕňal nízkokalorickú tekutú diétu počas dvoch týždňov. Každý deň konzumovali iba 800 kalórií denne, pričom jedli polievky a koktaily. Absolvovali tri kolá tohto programu, kým nestratili 10 až 15% svojej telesnej hmotnosti.

Nie je za tým obezita

Po dosiahnutí úbytku hmotnosti skeny ukázali zníženie tuku v pečeni. U ôsmich z 12 účastníkov sa diabetes typu 2 dostal do remisie, ktorá bola definovaná ako kontrolovaná hladina cukru v krvi. Pacienti už nepotrebovali žiadne lieky. Taylor uviedol, že predbežné výsledky „veľmi jasne ukazujú, že diabetes nie je spôsobený obezitou“.

Dodal: „Spravidla by mala byť veľkosť vášho pása rovnaká, ako keď ste mali 21 rokov. Ak sa teraz nemôžete obliecť do rovnako veľkých nohavíc, máte príliš veľa tuku a hrozí vám tak riziko rozvoja cukrovky, aj keď nemáte nadváhu. “

Doktorka Lucy Chambersová, vedúca výskumu komunikácie v Diabetes UK, ktorá štúdiu financovala, uviedla, že tieto zistenia uvítala, ale varovala, že sú predčasné, pričom úplné výsledky sa očakávajú v roku 2022.

Fotogaléria


Tagy:
choroba cukrovka prevencia nohavice

04.10.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Feminity.sk

Špuntík

Diskusia