Bežnými ŠTUPĽAMI do uší k strate SLUCHU? Najčastejšie CHYBY pri ich používaní!

13.09.2021

Či už ide o hlučnú premávku za oknom vašej spálne, kričiace dieťa vo vedľajšom byte alebo chrápajúceho partnera, štuple do uší môžu byť priam darom z nebies pre váš spánok. Sú ale zdraviu prospešné?

Podľa štúdie zo Sleep Science z decembra 2014 je environmentálny hluk skutočne hlavnou príčinou porúch spánku. Zlý spánok je spojený s vyšším rizikom obezity a cukrovky, vysokého krvného tlaku, oslabenej imunity a kardiovaskulárnych chorôb, ako sa uvádza na livestrong.com. Taktiež zvyšuje riziko úzkosti a depresie, preto ho netreba podceňovať.

Čítajte tiež: Bežné NÁVYKY, ktorými si OSLABUJETE kosti a kĺby: Príčina ich nedostatočnej ohybnosti a BOLESTI

Aby toho nebolo málo, štúdia tiež zistila, že nočný hluk je spojený s dennou ospalosťou, zníženou pohodou, zhoršenou kognitívnou výkonnosťou a podráždenosťou. Vystavenie sa hluku v noci zvyšuje riziko hypertenzie, srdcových chorôb a mŕtvice. Štúdia končí odporúčaním: „vyhýbať sa za každú cenu poruchám spánku spôsobeným environmentálnym hlukom“.

Zrátané a podčiarknuté. Riešením sú štuple do uší. Potvrdila to aj štúdia zo septembra 2017 v časopise Journal of Sleep Research, podľa ktorej štuple do uší mali pozitívny vplyv na kvalitu spánku u pacientov na JIS.

Chyby pri používaní štupľov do uší

Objavili sa však aj informácie o tom, že by mohli byť zlé pre vaše uši. Podľa odborníkov to tak skutočne je! Obzvlášť v tom prípade, ak spravíte jednu z nasledujúcich chýb. Ak vás po použití štuplov do uší bolí ucho, zrejme robíte niečo zle:

1. Príliš hlboké vkladanie

Boľavé uši môžu byť znakom toho, že sa zátky odierajú o kostnatú časť zvukovodu.

„Keď sa niečo dotkne hlbšej časti zvukovodu, je to dosť bolestivé,“ hovorí Elina Kariová, MD, odborná asistentka chirurgie na UC San Diego Health. „Štuple do uší sú určené len na to, aby sa zmestili do prvej tretiny kanáliku v uchu.“

Aby ste sa uistili, že s nimi nepôjdete príliš ďaleko, vždy by ste mali vedieť chytiť zátku v uchu dvoma prstami.

2. Výber voskových alebo silikónových štupľov do uší

Vyhýbajte sa radšej tvarovateľným zátkám do uší podobným tmelu.

"Ak si ich dáte do zvukovodu, odstránenie môže byť dosť bolestivé," hovorí doktorka Kariová. „Navyše sa môžu odlomiť a uviaznuť vo vnútri.“

3. Máte veľa ušného mazu

Váš zvukovod je navrhnutý tak, aby prirodzene vytláčal ušný maz. Ak mu však v ceste zabráni štupel, vosk sa tým pádom nevie dostať von.

"V skutočnosti môžu štuple do uší zatlačiť vosk ďalej, čo môže viesť k impakcii," hovorí doktorka Kariová.

A čo viac, podľa pokynov klinickej praxe z januára 2017 od American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery môžu ušné zátky stimulovať tzv. cerumenové žľazy (ktoré vyrábajú ušný maz), čo vedie k nadmernej produkcii vosku. Ak máte bolesť ucha, znížený sluch, pocit plnosti v ušiach, tinitus (zvonenie v ušiach) alebo vertigo (závrat), povedzte o tom svojmu lekárovi.

4. Vytrhli ste ich z ucha príliš rýchlo

„Ak si štuple do uší vytrhnete rýchlo a neopatrne, môže to viesť k mikrokrvácaniu v cievach bubienka,“ upozorňuje doktorka Kariová. „To môže spôsobiť veľmi malý hematóm alebo podliatinu, ktorá je dosť bolestivá a môžete tak dočasne stratiť sluch.“

S hematómom spravidla nemusíte nič robiť, časom sa sám vylieči.

Štuple do uší nepoužívajte, ak:

1. Máte hnis v uchu

Mliečne žltý alebo zelený hnis je znakom infekcie. Mali by ste si ho nechať skontrolovať. Štuple do uší by mohli zhoršiť infekciu ucha.

2. Svrbí vás ucho

Za svrbenie uší môže často zápal. Aj v tomto prípade môžu štuple do uší stav ešte viac zhoršiť a u osôb s chronickým zápalom môžu dokonca spôsobiť infekciu.

3. Máte tinnitus

Bežné štuple do uší nebudú fungovať. Ak zablokujete hluk v pozadí, zvonenie v ušiach sa zosilní. Budete tak počuť len vlastné zvonenie. Riešením by mohli byť elektronické štuple do uší, ktoré vydávajú nejaký vlastný zvuk.

4. Operovali vám ucho

Poraďte sa radšej so vojím lekárom.

Ako si vybrať najlepšie štuple do uší?

  • Rozhodnite sa pre štuple z peny
  • Hľadajte NRR (Noise Reduction Rating) na obale výrobku. Čím vyššie je NRR, tým viac okolitého hluku budú štuple blokovať.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie prevencia uši štuple do uší

13.09.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Feminity.sk

Diskusia