Kozmetický ŠTETEC na make-up ako príčina VYPADÁVANIA vlasov: Toto už nerobte!

14.08.2021

Skvelí pomocníci na nanášenie make-upu, no len dovtedy, ak sa o ne staráte. Ak podceníte čistenie štetcov, zbytočne škodíte svojej pokožke, ktorá by vám to mohla veľmi ľahko zrátať!

Prieskum ukázal, že 39 percent ľudí svoje kozmetické štetce čistí menej ako raz za mesiac a dokonca až 22 percent opýtaných uviedlo, že to nerobí vôbec. Chyba! Pravda je totiž taká, že by ste to mali robiť jeden až dvakrát do týždňa. Záleží však aj od frekvencie používania, ako sa píše na livestrong.com. Ak čistenie odignorujete, na tvári sa vám môžu vyhodiť nepekné vyrážky, dokonca vám môžu začať vypadávať vlasy. Čo všetko sa ešte môže stať, ak nebudete čistiť štetce?

Čítajte tiež: Jeden z najbežnejších ZLOZVYKOV u dospelých, ktorý môže byť NEBEZPEČNÝ: Prečo s ním SKONCOVAŤ

Môžete mať akné

„Štetce na make-up by mali byť čo najčistejšie a najsterilnejšie, pretože všetko, čo je na nich, si prenášame na tvár,“ uviedol odborník na dermatológiu Corey L. Hartman.

Podľa neho sa na nevyčistenom štetci hromadia nečistoty, čiastočky prachu, odumreté bunky a prebytočný olej z pokožky a zvyšky make-upu.

„Keď si toto všetko rozotriete na tvár, môžu sa vám upchať póry a kozmetický problém je na svete,“ konštatoval Hartman. 

Ako dodal, do tela sa vám môžu dostať aj baktérie, najmä vtedy aj štetce skladujete vo vlhkom prostredí, ako je kúpeľňa. Tie spúšťajú zápalový proces, ktorého výsledkom je tvorba akné, alebo folikulitídy, zápalu vlasových folikulov.

Potrápi vás infekcia kože

Špinavé štetce otvárajú "dvere" infekcii, obzvlášť ak máte drobné škrabance na tvári. Ohroziť vás tak môže impetigo.

Ide o ochorenie kože, ktoré sa prejavuje pľuzgierovitou vyrážkou a je vysoko nákazlivé,“ vysvetľuje Hartman.

Podľa neho je veľmi dôležité pravidelné čistenie štetcov, najmä tých, ktoré sa používajú na oči. 

Ak použijete špinavú kefku blízko oka, môžete do neho zaniesť infekciu, ktorá sa prejavuje silným zápalom a začervenaním,“ konštatoval Hartman. 

Ako dodal, zo špinavých štetcov môžete dostať herpes, strep, či zápal očných spojiviek.

Make-up nebude vyzerať tak dobre

Na neočistených štetcoch ani tiene dobre nedržia.

„Váš make-up bude pôsobiť mdlo, budú sa vám na pokožke tvoriť farebné mapy a vznikať nerovnosti,“ uviedol Hartman.

Namiesto toho, aby ste zažiarili, dosiahne opačný efekt.

Začnú sa vám tvoriť lupiny

Keď si neumytým štetcom prejdete okolo línie vlasov, môžete si po čase všimnúť, že sa vám tvoria lupiny. Stáva sa to vtedy, keď sa vám do pokožky hlavy dostanú zvyšky vlasového produktu, mastnota, pot, čiastočky odumretej kože, sadze a prach. Baktérie a nečistoty zo štetca sa cez vlasy môžu preniesť na kefu, s ktorou sa rozčesávate. Človek bežne stratí 25 až 100 vlasov denne. Ak sa však trápia s usadenými nečistotami, začnú sa viac mastiť a pokožku hlavy ohrozuje seberoická dermatitída.

Hrozí vypadávanie vlasov

Desivé, ale pravdivé. 

„Seboroická dermatitída je ochorenie, ktoré sa prejavuje svrbením, škriabaním pokožky hlavy, čo oslabuje vlasy. Tie majú tendenciu sa lámať a vypadávať,“ konštatoval Hartman.

Ako dodal, na zapálenej pokožke sa nedokážu tvoriť zdravé vlasy. Dobrou správou je, že rednutie vlasov je väčšinou dočasné. Akonáhle vyriešite seboroickú dermatitídu, vlasy začnú znova rásť.

Ako často ich čistiť? 

Štetce na make-up

Dermatológia odporúčajú, aby ste svoje kozmetické štetce čistili každých sedem až desať dní. Meniť by ste ich dokonca mali po troch až šiestich mesiacoch. 

„Časové rozpätie závisí od hrúbky a zloženia mak- upu, ktorý nanášate,“ hovorí doktor Hartman.

Ak nosíte ľahký make-up, stačí ich čistiť iba dvakrát týždenne.

„Žena, ktorá sa líči denne, by to však mala spraviť aspoň raz za týždeň,“ dodal.

Kefa na vlasy

Kefy na vlasy by ste mali čistiť rovnako často ako kozmetické štetce. 

„Kefu na vlasy treba vyčistiť raz týždenne, ak používate veľa prípravkov, máte problém s pokožkou hlavy ako lupiny alebo si vlasy často neumývate,“ konštatoval doktor Hartman.

Ako dodal, netreba zabúdať na pravidelné odstraňovanie vypadnutých vlasov, ktoré zvyknú uviaznuť v kefe na vlasy.

Ako ich vyčistiť?

Štetce

Použite detský šampón alebo jemný čistiaci prostriedok bez vône a jemne ho votrite do štetín. Opláchnite teplou vodou, kým nebude úplne čistá, pretože zvyšky mydla by mohli vašu pokožku podráždiť. 

„Štetce sušte štetinami smerujúcimi nadol, aby voda mohla odkvapkať a odparovať sa,“ konštatoval doktor Hartman. 

Ak sa medzi štetinami nahromadí vlhkosť, môže to viesť k spóram plesní.

Kefy na vlasy

Odstráňte všetky zachytené vlasy z kefy. Do misky nalejte teplú vodu, ktorú zmiešate s jemným šampónom bez vôní. Ak máte plastovú kefu, ponorte ju úplne, ak je drevená, namočte ju iba potiaľ, aby ste nepoškodili drevo. Nechajte pôsobiť 20 až 30 minút. Potom do misky nalejte čistú vodu a ponorte do nej štetiny kefy. Nechajte uschnúť na uteráku štetinami nadol.

Fotogaléria


Tagy:
koža kozmetika zdravie kozmetické štetce

14.08.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Feminity.sk

Špuntík

Diskusia