Čistením ZUBOV si mnohí zbytočne spôsobujú zdravotné PROBLÉMY: S týmto už nadobro SKONCUJTE

03.06.2021

Hoci sa čistenie zubov považuje za zdravý rituál dňa, nie vždy to tak môže byť. Niekedy si tým môžete privodiť nepríjemné zdravotné problémy. Kedy sa zubná hygiena neodporúča?

NIE čisteniu zubov po jedle

Podľa doktorky Hanny Kinsellyovej z firmy Kiln Lane Dental môže byť čistenie zubov riskantné. Platí to v tom prípade, ak to robíte tesne po jedle, ako sa uvádza na express.co.uk

Čítajte tiež: NENÁVISŤ k určitým druhom ZELENINY ako výhoda: ZÁCHRANA pred nákazou KORONAVÍRUSOM

Denné čistenie zubov je nevyhnutné, aby ste udržali svoje zuby a ústa zdravé. Hlavným dôvodom ich vydrhnutia je znížiť pravdepodobnosť vzniku povlaku - filmu baktérií, ktorý vám pokryje zuby, ak si ich nebudete správne umývať. Nahromadenie povlaku prispieva k ochoreniu ďasien a zubnému kazu.

Robiť niečo, na prvý pohľad zdravé každý deň, nemusí nevyhnutne znamenať, že ide o správne riešenie.

„Mnoho ľudí si zuby čistí hneď po jedle, pretože si myslia, že je dôležité rýchlo sa zbaviť nečistôt a zvyškov z potravy,“ povedala zubná lekárka Hanna Kinsellaová zo spoločnosti Kiln Lane Dental.

Podľa odborníčky to však môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Čistenie zubov hneď po jedle môže poškodiť jemnú zubnú sklovinu. Sklovina je látka, ktorá pokrýva každý jeden zub a poskytuje pevnú vonkajšiu vrstvu. Predstavuje prvú a najdôležitejšiu obrannú líniu proti zubnému kazu. Podľa doktorky Kinsellyovej je lepšie počkať aspoň pol hodiny po jedle, najmä po požití kyslých jedál a až potom si umyť zuby, ak vám teda vadia nečistoty na zuboch.

„Je to preto, že potraviny, ktoré obsahujú kyselinu citrónovú, môžu na určitý čas zmäkčiť zubnú sklovinu a čistenie po ich zjedení sklovinu poškodí, aj keď je slabá,“ upozorňuje lekárka. 

Ako držať zubnú kefku? 

Ďalšou častou pascou, do ktorej ľudia padnú, je držanie zubnej kefky pri čistení.

„Pri používaní manuálnej zubnej kefky ju má veľa ľudí uchopenú pevne v ruke, akoby ju držali v pästi,“ poznamenala doktorka.

Logika je jasná. Takýmto spôsobom pevne uchopíte kefku do ruky. Avšak tlak, vyvíjaný na kefku, postupuje až k zubom, ako varuje odborníčka. 

„Vyvíjanie príliš veľkého tlaku je nebezpečné, pretože môže pomaly poškodiť zubnú sklovinu, ktorá sa sama neopraví,“ zdôrazňuje lekárka.

Môže to tiež viesť k citlivosti a spôsobiť zmenšenie a erodovanie ďasien. 

„Namiesto toho vždy odporúčam ľuďom, aby držali zubnú kefku na jej úplnom konci a zovreli ju, akoby držali pero.“

Ako vysvetlila, držaním kefky týmto spôsobom zabezpečíte, že kefkou na zuby nebudete vyvíjať príliš veľký tlak, a tým ich ochránite pred poškodením.

Elektrická alebo manuálna zubná kefka?

Podľa NHS nezáleží na tom, či používate elektrickú alebo manuálnu zubnú kefku.

Oba sú rovnako dobré, pokiaľ si dôkladne vyčistíte všetky povrchy všetkých zubov,“ vysvetľuje odborníčka.

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek typ kefky, mali by ste používať zubnú pastu s obsahom fluoridu.

„Pre niektorých ľudí je ľahšie čistiť si zuby pomocou elektrickej zubnej kefky, preto jej dajú prednosť,“ dodala na záver odborníčka. 

Fotogaléria


Tagy:
zdravie zuby prevencia zubná hygiena čistenie zubov

03.06.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Feminity.sk

Diskusia