Večný PROBLÉM, ktorý mnohých oberá o SPÁNOK: Ako upokojiť zaneprázdnenú myseľ!

12.09.2020

Zobudíte sa uprostred noci a spánok neprichádza? Tento problém trápi mnoho ľudí. Zatočte s nespavosťou pomocou jednoduchej techniky, ktorá môže všetko zmeniť.

Večer sladko zaspíte bez problémov, no okolo druhej či tretej sa preberiete? Na tom nie je nič nezvyčajné. Problém nastáva vtedy, ak sa nedokážete do pár sekúnd či minút ponoriť opäť do ríše snov. Na návrat spánku mnohí čakajú aj niekoľko hodín alebo dokonca sa im už nepodarí zaspať vôbec. Alebo ak, tak pár minút pred zazvonením budíka.

Čítajte tiež: Najohrozenejšie časti tela podľa ASTROLÓGIE: Ako je to u jednotlivých ZNAMENÍ zverokruhu!

Niekedy je úsek nespavosti pokojný, myseľ sa bezcieľne vznáša v nočnom tichu a vy oddychujete. Inokedy sa však začnú človeku hlavou preháňať myšlienky, prichádza úzkosť. Občas sa dokážeme tak „vyhecovať“, že mozog nedokáže prestať pracovať. Ako píše portál psychologytoday.com, vtedy prichádza čas na dychové cvičenie známe ako 4-7-8, vďaka ktorému je možné opäť sa dostať do krajiny snov.

Prestávka s vedomím: Ako na to?

  • Najskôr venujte pozornosť telu a uvoľnite akékoľvek napäté svaly. 
  • Jemne položte jazyk na zadnú časť horných zubov a nechajte ho tam. 
  • Pomaly vdychujte nosom a v duchu počítajte do štyroch. 
  • Zadržte dych, kým narátate do sedem a potom jemne vydýchnite ústami pri počítaní do osem.
  • Tento cyklus opakujte toľkokrát, koľkokrát vám to bude príjemné.

Počas celej doby si uvedomujte svoje telo a uvoľňujte napäté svaly. Dýchanie 4–7–8 nie je ekvivalentom odborníkmi predpísanej pomôcky na spánok alebo tabletky, ktorá vás bez námahy za niekoľko minút odvedie opäť do krajiny snov. Ide o jednoduchý spôsob, ako upokojiť zaneprázdnenú myseľ, ktorá vám nedovolí opätovne zaspať. Keď dychovým cvičením upokojíte myseľ a telo, buď sa vám podarí zaspať alebo si ešte chvíľu čítajte. Dôležité je nenútiť sa do spánku, keď neprichádza, lebo to bude mať za následok frustráciu a ďalšiu nespavosť.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie spánok

12.09.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/az

Ďalšie články

Diskusia