Keď nefungujú, trpia iné časti tela: Jednoduché TIPY, ako si udržať zdravé ČREVÁ

01.07.2020

Zdravé črevá sú základom celkového zdravia. Vedeli ste, že približne 70 percent imunity je ukrytých práve v nich? Ak nefungujú správne, ovplyvňuje to nielen hmotnosť, ale aj celkový zdravotný stav. Okrem črevných problémov sa podpíšu aj na vašej tvári!

Problémy s trávením vedia poriadne potrápiť. Nafukovanie, kŕče, zápcha, hnačka, toto všetko vám hrozí, ak črevá nie sú v poriadku. To, že nefungujú správne, sa môže ukázať aj na pleti a koži. Prejavom črevných problémov sú vyrážky, akné aj opuchy. Stav, v ktorom sa črevá nachádzajú totiž "diktuje" to, čo sa stane s mnohými časťami tela. Ako sa píše na ndtv.com, ak fungujú nesprávne, telo nemôže dostatočne vstrebávať živiny a to sa odzrkadlí na celkovom zdraví. Aby boli črevá zdravé, je potrebné, aby sme sa správne stravovali. Ak to nerobíme, trpia. Čo by sme mali jesť, aby sa črevám darilo?

Čítajte tiež: Päť ZNAMENÍ zverokruhu, ktoré majú najviac oslabenú IMUNITU: ZISTITE, či patríte medzi nich!

Plánujte dopredu

Naplánujte si dopredu, čo a kedy budete cez deň jesť. Vyhnete sa tak prejedaniu a vlčiemu hladu, keď do seba nahádžete všetko, čo vám príde pod ruku. Pokúste sa stravovať vyvážene, zo svojho jedálnička odstráňte nepotrebné cukry. Začnite cvičiť. Zapisujte si, čo zjete.

Jedzte dosť bielkovín

Ak chcete, aby boli vaše črevá zdravé, mali by ste do svojho jedálnička pridať bielkoviny. Odporúčaná dávka je minimálne dvakrát denne.

Vsaďte na potraviny, ktoré chránia črevo

Váš jedálniček by mal obsahovať viac zeleniny, ovocia, strukovín, orechov a klíčkov. Doprajte si tiež potraviny bohaté na probiotiká. Jedzte tvaroh, jogurt, kefír, vyskúšajte čarovnú moc kimchi a kombuchy.

Pite dostatok tekutín

Aby črevá fungovali, potrebuje telo prijať dostatok tekutín. Dospelý človek by mal vypiť približne 2,5 až 3 litre tekutín. Keď budete dostatočne piť, nebude vás trápiť zápcha, ani nafukovanie.

Vyhnite sa stresu

Priveľa stresu negatívne vplýva na črevné prostredie, narúša rovnováhu v črevách a blokuje trávenie. Aj nedostatok spánku môže spôsobiť, že začnete mať črevné problémy. Zdravý spánok by mal trvať 7 až 8 hodín.

Nezabudnite na vlákninu

Vláknina je veľmi dôležitou zložkou potravy. Je potrebná k tomu, aby telo správne fungovalo. Podporuje črevnú peristaltiku, prispieva k pravidelnému vylučovaniu, bojuje so zápchou. Jej nedostatok spôsobuje nerovnováhu črevnej flóry.

Dodajte telu selén

Selén patrí medzi známe antioxidanty. Poznáme ho aj ako veľkého bojovníka proti rakovine. Nájdeme ho v rybách, orechoch, ale aj v cesnaku a sóji. Ak ho máte nedostatok, môžete ho užívať aj vo forme tabletiek.

Fotogaléria


Tagy:
potraviny zdravie stravovanie strava prevencia črevá

01.07.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/pp

Ďalšie články

Diskusia