Najčastejšie diagnózy, ktoré pripútali ľudí na lôžko: Prekvapivá situácia na Slovensku

25.11.2019

Slováci boli vlani najčastejšie hospitalizovaní pre choroby obehovej sústavy. Medzi najčastejšie príčiny hospitalizácií v minulom roku u nás patrili choroby obehovej, tráviacej sústavy a nádorové ochorenia.

Ako vyplýva z najnovších štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), počet hospitalizácií oproti roku 2017 klesol.

Čítajte tiež: Zradná tvár užívania antidepresív: Účinok na mozog, s ktorým nikto nepočítal

V nemocnici hlavne ženy

NCZI zverejnilo na svojej webovej stránke publikáciu Zdravotnícka ročenka Slovenskej republiky 2018. V zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti bolo podľa štatistík v uplynulom roku ukončených takmer 1,2 mil. hospitalizácií, v porovnaní s rokom 2017 eviduje NCZI pokles o vyše 15-tisíc prípadov. Priemerný vek hospitalizovaného pacienta bol 49 rokov, častejšie boli hospitalizované ženy.

"Prevaha hospitalizovaných žien súvisí s potrebou ústavnej zdravotnej starostlivosti o ženu v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia," informoval generálny riaditeľ centra Peter Blaškovitš.

Príčiny hospitalizácie

Najčastejšou príčinou hospitalizácie pacientov boli choroby obehovej sústavy, tvorili vyše 15 %, pričom od roku 2014 pretrváva klesajúci trend. Nasledovali choroby tráviacej sústavy, nádorové ochorenia, poranenia, otravy a niektoré iné následky vonkajších príčin a choroby svalovej a kostrovej sústavy a spojivového tkaniva. V roku 2018 ústavné zdravotnícke zariadenia evidovali takmer 15-tisíc hospitalizácií pre ochorenia zapríčinené užívaním alkoholu so 75-percentným zastúpením mužov.

"Oproti roku 2017 vzrástol ich počet o 486 prípadov, oproti roku 2014 až o 1 280 prípadov,“ doplnil Blaškovitš.

Ošetrovací čas neustále klesá

Priemerný ošetrovací čas hospitalizácie na tieto ochorenia bol 21,8 dňa. Priemerným ošetrovací čas hospitalizácie bol vlani 6,4 dňa.

"Už dlhodobo sledujeme trend poklesu priemerného ošetrovacieho času pri hospitalizáciách. Za obdobie 18 rokov tak klesol z 8,6 dňa v roku 2001 na súčasných 6,4 dňa, teda o 2,2 dňa,“ dodal generálny riaditeľ NCZI.

Najdlhší čas na ošetrenie si vyžadujú duševné poruchy a poruchy správania, konkrétne 26,8 dňa, najkratší choroby oka a očných adnexov, a to tri dni. Najviac hospitalizácií pri prepočte na 1 000 obyvateľov daného kraja bolo v Prešovskom a Žilinskom, najmenej v Bratislavskom kraji.

Národné centrum zdravotníckych informácií je štátna príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR. NCZI je zodpovedné za realizáciu informatizácie a elektronizácie zdravotníctva v Slovenskej republike.

Fotogaléria


Tagy:
nemocnica hospitalizácia Slovensko

25.11.2019  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: SITA

Ďalšie články

Diskusia